Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
22 вересня 2020 року, вiвторок  №61 (5340) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    
images
полоса
images
images
ЕКОНОМІКА
images  
images
images
images
05/06/2002      надрукуватипрочитало 5053 человек  

images
“Генератор” не прощається зі зброєю і планує налагодити виробництво товарів широкого вжитку
images

Темно-зелена “ОСА” здригнулася металевим тілом і, високо підвівши голову-локатор, закрутила нею на всі боки, шукаючи ціль. Щоправда, вкусити цього дня вона не могла: шість жал, тобто бойових ракет завдовжки три метри кожна, лежали у надійному місці й чекали свого часу. А поки що учасників виїзного засідання ради директорів київських підприємств ознайомили з технічними можливостями цього зенітно-ракетного комплексу. “ОСА” не літає, але може пливти по воді, долати численні перешкоди на суші на відстань до 320 кілометрів без дозаправлення пальним. Знайшовши ціль на землі (у радіусі до 12 тисяч метрів) або в повітрі (на висоті 5400 метрів), знищити її. З озброєння ще не знята, хоча служить у підрозділах протиповітряної оборони вже 17 років. Донедавна ремонт і складання установки здійснювали в Росії. Нині на столичному підприємстві “Генератор” виготовляють усі потрібні деталі й модернізують установку. Це дешевше. А коштує комплекс, як-не-як, 4,5 мільйона доларів.

Київський “кущ” може зробити життя столиці райським

Кінцева стадія виробництва будь-якої продукції (тим більше військової техніки, комплектуючі до якої випускають безліч “поштових скриньок” по всій Україні) — найвдячніша справа. Власник такого “продукту” ціну може або підняти, якщо виріб унікальний і без нього замовнику не обійтися, або знизити, щоб отримати вигідний контракт на поставку. Крім того, нав’язати свої умови покірним суміжникам. Десять років тому “Генератор” на 30 відсотків забезпечував комплектуючими установки, які складали на електромеханічному заводі в Іжевську, а потім відправляли в інші колишні республіки, зокрема й в Україну. Натомість з Росії приїжджала обслуга: ремонтники та наладники. За єдиної військової доктрини і фінансового простору такий “бартерний” обмін був вигідний для сторін. Але з розпадом Союзу послуги найближчих сусідів стали надто дорогими. Перед київськими “поштарями” уряд поставив вимогу: опанувати всі ці роботи у себе.

— Тільки-но ми впритул заходилися освоювати новий напрямок, з нами одразу почали співпрацювати інші столичні підприємства: заводи імені Артема та “Арсенал”,— розповів генеральний директор державного підприємства “Генератор” Микола Захрабов.— Бачимо, що є реальна можливість створити своєрідний “київський кущ” виробників,

які б працювали на “оборонку” за замкнутим циклом: виготовляти фрагменти військової техніки і складати у себе готову продукцію. Я переконаний, що, приміром, для зенітного комплексу практично усі вузли можна комплектувати у Києві і заробляти на цьому непогані гроші. За півроку наші конструктори розробили так звану електронну гармату — основу будь-якого локатора, яку раніше купували у росіян за 40 тисяч доларів. Нині ми поставили виріб на потік. Міністерство оборони вже закупило 70 одиниць для запорізької “Іскри”. Постачаємо високоточні елементи для відомої “Кольчуги”. Але все одно нині найпотужніший потенціал ВПК не використовується належним чином. Держава виділяє мізерні кошти на програми, а відшукати гроші десь на стороні надзвичайно складно. Нещодавно ми звернулися до одного банку по кредит в 1 мільйон 200 тисяч гривень. Швидко пройшли всі потрібні інстанції, але коли дійшло до одержання грошей, нам показали положення, за яким державне оборонне підприємство не може отримати такий кредит.

Виграли битву за вітчизняний газовий лічильник...

1993 року завод освоїв виробництво мембранних лічильників газу різних модифікацій на ліцензійному обладнанні французької фірми “Шлюмберже-Індастрі”. Вони відповідають міжнародним технічним вимогам і, що головне, на 95 відсотків — суто українські. З Росії завозять лише сталевий 0,8-міліметровий лист для корпусу. До того два роки працювали із Запорізьким заводом, але суміжники так і не спромоглися на високу якість металу. Вартість одного лічильника коливається у межах 200 гривень. На відміну від інших виробників (а в Україні шість таких підприємств), київські умільці досягли вищих результатів. Їхні лічильники не перешкоджають газу безперебійно надходити до опалювальних пристроїв навіть взимку за низьких температур. Вони адаптовані до раптових перепадів тиску в мережах, можуть обліковувати навіть неочищений газ. Попит на продукцію весь час зростає. Підприємство вже виготовило 400 тисяч штук, може щомісяця випускати їх до 15 тисяч. Але для того, щоб вийти на “золоту жилу”, довелося витримати справжню війну з лобістами імпортних побутових приладів. Директор заводу “Генератор” разом з колегами переконали міністерських чиновників, а згодом і високих урядовців, щоб вони підняли увізне мито на аналогічну закордонну продукцію до 40 відсотків. Виробництво ожило. Вітчизняний ринок заполонили прилади обліку, які конкурували з імпортними за ціною і якістю. А коли під тиском невгамовних посередників уряд усе ж таки змушений був опустити митну планку до 20 відсотків, заводи вже міцно стояли на ногах і жоден конкурент не був їм страшний.

...але програли війну за мікрохвильову піч

— Чому ж на прилавках столичних магазинів і досі немає київських мікрохвильових печей? Адже працюєте з високоточними технологіями...— відібрав хліб у мас-медіа заступник голови Київської міської державної адміністрації Валерій Кир’ян.

Виявляється, “Генератор” випускав їх свого часу у великій кількості й нині виробляє електронне начиння до своїх та корейських пічок, а також великогабаритні камери “Артеміда” для сушіння сільськогосподарської продукції, лікарських трав, паркету, дощок. Але знову ж таки останнє слово щодо виробництва у Києві вітчизняних мікрохвильовок пролунало на високому державному рівні: зменшивши увізне мито на кордоні для імпортних побутових приладів, уряд тим самим загальмував їхнє виробництво у своїй країні. У цьому сенсі побажання директора заводу “Генератор” Миколи Захрабова щодо об’єднання оборонних підприємств під столичним дахом, постійний заклик до цього голови Київської міської державної адміністрації Олександра Омельченка аж ніяк не риторичні. Підключивши профспілки, асоціацію роботодавців, раду директорів, київське відділення УСПП, користуючись законом про місцеве самоврядування, можна принаймні в столиці потіснити імпортерів, а виручені кошти спрямувати на виробництво і телевізорів, і радіоприймачів, і пральних машин, і пилососів. Міська влада готова розглянути будь-які пропозиції, виходити з ними на будь-який рівень. Якщо “Генератор” готовий випускати ще й корпуси для мікрохвильових печей, то фінансова підтримка не забариться, пообіцяв заступник голови Київської міської державної адміністрації.

Багаті не землею, а надвисокоточними технологіями

Незабаром Київ стане ближчим до європейських столиць ще за одним критерієм. Фахівці пророкують, що земля зростатиме в ціні й стане найдорожчим товаром. Тому виконавча влада зондувала під час засідання заводчан: чи не забагато для них 20 гектарів площі? Які пільги на землю мають? Може, час зосередити виробництво на одному майданчику? Адже за радянських часів, коли тут працювало вісім тисяч осіб, утримувати таку територію було цілком виправдано. А нині, коли їх залишилося за штатним розкладом дві тисячі п’ятдесят осіб, це, м’яко кажучи, недозволена розкіш. Міська влада, за словами Валерія Кир’яна, нині аналізує стан справ на столичних підприємствах, які мають борги за землю (недоїмка по місту сягнула 16 мільйонів гривень). Іноді потужні заводи не можуть платити за територію через об’єктивні причини (спрямування коштів на реконструкцію, закупівлю обладнання тощо), але все одно не хочуть віддавати свої наділи на користь міста. Є чимало фактів, коли керівники підприємств здають в оренду до 90 відсотків площ. Відсудити землю Київській міській державній адміністрації надзвичайно важко: орендарі набирають досвідчених юристів і “відбиваються грамотно складеними паперами”.

На заводі “Генератор” ситуація дещо інша: за землю розраховуються сповна і вчасно. Не влаштовує директора Миколу Захрабова одне: платять за наділи, як і торговельні організації, з розрахунку за один квадратний метр. Але якщо там гроші швидко обертаються, то оборонникам доводиться місяцями вибивати їх з рідного міністерства. Воно заборгувало заводу майже мільйон гривень. Як обмовився Микола Нурушевич, мовляв, і ми могли б віддати наші приміщення під склади, скажімо, цитрусових й отримували б непогані прибутки. Але тоді зникли б надвисокоточні технології. Зарплата на заводі невелика, у середньому 367 гривень. Борги перед робітниками також коливаються у межах мільйона гривень. Але люди не ремствують, бо бачать перспективу. Якщо торік вторгували з експорту продукції в Росію та інші країни сім мільйонів гривень, то в нинішньому планують отримати 16 мільйонів.

Переїхати на якийсь один майданчик просто неможливо. По-перше, де взяти 100 мільйонів доларів, потрібних для цього? По-друге, завод має велику розгалужену інфраструктуру, де виробляють для власних потреб і водень, і азот, і кисень. На одному майданчику зосереджене вакуумне виробництво, на іншому — напівпровідникове. Незадіяними залишаються 3—3,5 відсотка з усіх гектарів. Але у недалекому майбутньому з розширенням виробництва і від цих нечисленних орендарів відмовляться.

Володимир ГАЛЕГА “Хрещатик”
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |