Бурхливо розпочалося громадське обговорення містобудівної документації, проведене 11 травня Фундацією сприяння розвитку місцевого самоврядування в м. Києві “Європейський Київ”. Тридцять мешканців одного з мікрорайонів масиву “Лісовий” демонстративно залишили зал Палацу культури і техніки “Дніпро”, де мали висловити свої зауваження стосовно зведення поблизу своїх квартир нового житлового будинку по вулиці Мілютенка, 20/7-28. Втім, починаючи з 10 квітня і до минулої середи у них та інших невдоволених була можливість викласти письмово (на адресу Фундації) свої аргументи проти нового будівництва. Остаточний протокол зборів з’явився лише 14 травня.
“А чому ви — за?” — поцікавилася жіночка в чоловіка, що виявив незгоду з нервовим демаршем громадян, і запідозрила його в особистому інтересі — “може ви там квартиру хочете отримати?” Почала вимагати паспорт.
“Не йдіть. Ви робите велику помилку. Хоча б вислухайте нас”, — просив людей, що виходили з залу, заступник директора Проектного інституту Служби безпеки України Валерій Засуцький. Проте із 34 чоловік залишилося лише троє.
“Я добре всіх розумію: ну кому хочеться, аби під його вікнами щось будували? Однак це вирішує не проектувальник, а Київрада при відведенні земельних ділянок”, — промовив Валерій Засуцький. І додав, що замовник будівництва соціального житла для співробітників СБУ — Служба безпеки України — міг би і не влаштовувати громадські слухання, бо договір оренди на землю був підписаний з Київською міськдержадміністрацією ще 2005 року — до того, як з’явилася норма про необхідність проведення громадських слухань.
При отриманні технічних умов, замовника й інвестора одразу попередили, що в квартирах довкола майбутнього об’єкта будівництва дуже погані комунікації — їм уже по двадцять років. Низький тиск води у трубопроводах. Тому місто й керівництво Деснянського району наполягло на прокладанні нового колектора по вулиці Братиславській. Так само на вимогу району мають з’явитися нові спортмайданчики, автомобільні стоянки. А в самому будинку по Мілютенка, 20/7-28 буде підземний паркінг на 25 машин. Планувалося, що будівля матиме 24 поверхи, але розрахунок показав: щільність забудови дозволяє звести лише 18-поверхівку. Зменшилися й межі ділянки — з 0,4 до 0,21 гектара.
Мешканця будинку по вулиці Шолом-Алейхема, 7/20 Василя Жмуденка турбує, що в його й інших квартирах можуть з’явитися тріщини. На це представник проектної організації Валерій Засуцький відповів, що науково-дослідний інститут будівельних конструкцій проведе обстеження навколишнього житла і якщо будуть якісь негаразди — їх усунуть.
Олена Войтенко з будинку по вулиці Мілютенка, 28 з недовірою поставилася до таких обіцянок.
“Ми будинки зводимо по всій Україні, нашому Проектному інституту СБУ вже 45 років, — поспішив заспокоїти її заступник директора інституту Валерій Засуцький. — У мене працюють п’ятеро лауреатів державних премій, заслужені будівельники й архітектори. Ми не приватна контора, яка завтра зникне і не відповідатиме за свої зобов’язання”.
Проте Олену Войтенко турбувало й інше. Чому гостьову автостоянку треба розміщувати під її вікнами, а не біля дороги? І навпаки — навіщо фізкультурний майданчик розбивати вздовж загазованого шляху? Ще — анкерний кран гримітиме з боку житлового будинку, а не з боку магазину. Хіба ж це правильно? А як бути з будівельним шумом, адже тільки в її під’їзді живе мінімум десять маленьких дітей, яким треба спати вдень?
Хоча таке розміщення автостоянки, фізмайданчику й крану не порушують будівельних норм, Валерій Засуцький пообіцяв внести в проект зміни. А щодо шуму, то треба звернутися до забудовника і скласти протокол, аби відповідні роботи не велися, скажімо, з 12-ї до 15-ї години.
Та все ж Олена Войтенко спробувала бути солідарною з тими, хто покинув зал, і внесла пропозицію записати до результативної частини протоколу громадського обговорення, що жителі мікрорайону проти зведення житлового будинку по вулиці Мілютенка, 20/7-28.
Головуючий зборів, Генеральний директор Фундації “Європейський Київ” Михайло Пінчук зауважив, що до Фундації за період з 10 квітня по 11 травня надішло лише 6 Реєстраційних листів жителів мікрорайону, які заперечують будівництво. А 30 мешканців, які приїхали на громадське обговорення автобусом, що виділила Фундація, і мали можливість висловити свою позицію щодо будівництва, взагалі злякалися того, що в залі ведеться аудіо- і відеозйомка, та повтікали. Отже, вашу пропозицію Фундація відхиляє, бо записувати до результативної частини протоколу громадського обговорення можливо лише те, що має або письмові докази (Реєстраційні листи), або усні докази, що підтверджуються аудіо- і відеозйомкою.
Представник проектної організації Валерій Засуцький зауважив, що ними при проведенні містобудівної діяльності не порушено жодного закону. Земельну ділянку отримано від київської громади (в особі Київради), пройдено всі необхідні інстанції, є всі без виключення погодження на ведення будівництва, але це не означає, що забудовник не буде враховувати пропозиції, зауваження та інтереси громадськості, що надійшли у письмовому вигляді та усній формі. Врешті-решт до протоколу потрапили слова, що будуть враховані всі пропозиції, зауваження й інтереси громадськості.
На жаль, що ця громадськість виявилася малоактивною: з 1806 осіб, що проживають в будинках по вулиці Мілютенка, 17-в, 22, 24, 26 і 28 та Шолом-Алейхема, 7/20 тільки шестеро надіслали до Фундації “Європейський Київ” свої письмові пропозиції і троє з тридцяти чотирьох залишилися на діалог з проектувальниками у Палаці культури і техніки “Дніпро”. Так чи інакше, але “Європейський Київ” забезпечив усім конституційне право щодо прийняття участі в громадському обговоренні.