Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
3 листопада 2011 року, четвер  №162 (3987) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Міське життя
images  
images
images
images
03/11/2011      надрукуватипрочитало 3664 человек  

images
Віталій Гайдук: “Форма збуту продуктів харчування у тимчасових спорудах апріорі неправильна”
images

За місяць продаж продуктів харчування в кіосках столиці можуть заборонити. Відповідний проект рішення готують до розгляду на сесії Київради. Детальніше про зміни в асортименті МАФів та механізми реалізації нововведення "Хрещатик" розпитав у автора документа депутата Київради Віталія Гайдука.

— Віталію Михайловичу, звідки ідея заборонити у кіосках продаж продуктів харчування?
— Ні, це не зовсім так. Я не хочу заборонити торгівлю. Я просто кажу, що сама по собі форма збуту продуктів харчування у тимчасових спорудах апріорі неправильна. Вона придатна для дрібних товарів першої необхідності, яких людина потребує "на ходу". Наприклад, це потреба замінити батарейку, поповнити рахунок, купити пресу, квіти тощо. Тобто це речі, які треба тут і зараз. Якщо тимчасова споруда з цими товарами розміщена в тому місці, де неможливо збудувати магазин, тоді це виправдано. А торгівля продуктами харчування, алкогольними напоями у МАФах породжує лише проблеми. Бо сама тимчасова споруда не пристосована до такого виду діяльності. Зберігання продуктів — це санітарні вимоги, це наявність чистої води, каналізації тощо. У МАФах, звісно, цього немає.


Ідея розробити проект рішення і виписати ті товари, які можна внести до асортименту кіосків, виникла на ґрунті тих скарг, які надходили мені як депутату протягом всього періоду моєї діяльності від мешканців Києва. Більшість скарг якраз стосувалася роботи тимчасових споруд, які реалізують харчові продукти. Я проаналізував всю нормативну базу, що регулює роботу тимчасових споруд, діяльність депутатських комісій, які створювалися з цього приводу. І зробив висновки, що чим більше ми намагаємося, скажімо так, встановити якісь правила, виписати пункти, які дозволи треба мати підприємцю, щоб вести дану діяльність, тим більше ця галузь стає незрозумілою, заплутаною. Основний ефект, в першу чергу, має бути на користь мешканців Києва. Ось критерій, яким варто керуватися будь-якому депутату при прийнятті рішення.


Головна мета прийняття цього рішення — впорядкування діяльності торгівлі харчовими продуктами і, до речі, в цьому зацікавлені самі підприємці.

— Як саме підприємців має зацікавити проект рішення, що, по суті, обмежує їхню діяльність?
— Так, наразі у цьому контексті виникають деякі непорозуміння, бо підприємці бачать лише заборону. Хоча зауважу, що у самому проекті рішення жодного слова про заборону немає. Можливо, вони не бачать основного — як в результаті реалізації цього рішення має далі виглядати даний сегмент бізнесу.


Наприклад, підприємець бажає продавати харчові продукти у місцях найбільшої доступності або в так званому "домашньому магазині". Ця людина звертається із заявою у Київраду про дозвіл на оренду 50 кв. метрів для будівництва і обслуговування міні-магазину. Депутати розглядають питання на сесії, як позитивний результат — видають на 10 років в оренду земельну ділянку. На ній підприємець будує міні-магазинчик із затвердженням документації управлінням архітектури тощо.

— Тобто це вже не буде тимчасова споруда?
— Ні, це буде капітальна споруда, зареєстрована в БТІ, і яка стане власністю цього підприємця. А власність — це вже й прискіпливий догляд, і відповідальність за якість асортименту. До сьогоднішніх МАФів звертатися з претензіями про якість продуктів немає сенсу. Ви нічого не доведете. Більше того, за ніч цю споруду можуть взагалі перенести в інше місце. А коли 10 років в оренді земля, від цього виграє бюджет, а відтак громада міста.

— А підприємець виграє?
— Ну, звичайно. Якщо спитати зараз, чи хоче мати він у власність нерухомість в межах Києва і гарантію того, що найближчих 10 років буде тут працювати. Думаю, бажаючих виявиться багато.


Однак усіх лякає інше питання. Існує думка, що за тих процедур, які нині існують, отримати швидко і без затрат документи на оренду землі, на дозвільну документацію для будівництва не так- то й легко. І тому багато підприємців, які б хотіли збудувати міні-магазини, стикаючись з цими труднощами, надають перевагу тимчасовим МАФам. Так, це питання, яке треба вирішувати.

— Як і коли спроститься процедура видачі землі? Щоб не сталося так: заборона на продаж продуктів харчування у кіосках почне діяти за кілька місяців, а перші альтернативні міні-магазини з’являться, скажімо, через рік.
— Сьогодні, в принципі, процедура вже спростилася. Київрада нещодавно прийняла нове положення "Про порядок надання земельних ділянок в оренду і у власність". Там процедура, в порівнянні з тією, що діяла до цього, стала простішою. Можливо, її ще ніхто не пробував застосовувати. У будь-якому випадку, якщо є якісь затримки з наданням землі в оренду, то в інтересах депутатів перевірити, чому затягується видача документів. Нехай підприємці звертаються до нас із відповідними скаргами. Ми будемо слідкувати, щоб ніяких зловживань з боку органів влади не було.
Але говорити, що проблем зовсім немає, теж неправильно. Але разом з тим навколо даного питання є багато спекуляцій. Невиправданих. Існує, наприклад, міф, що МАФи — це бізнес поодиноких людей, не надто заможних підприємців, які ледь кінці з кінцями зводять. Насправді, ситуація інша. Це бізнес великих потужних груп, їх десь близько десятка у Києві. В глобальних масштабах вони цим бізнесом і керують. У кожної з цих груп від 100 і більше МАФів у місті. Один кіоск приносить власнику в місяць приблизно 8 тисяч гривень прибутку. Якщо у власності 100 таких споруд, то прибуток зростає до 800 тисяч грн. за місяць. Тобто 100 тис дол. чистого неоподаткованого доходу. Зрозуміло, що втрачати такі гроші нікому не хочеться. Тому зараз і є такий спротив нововведенням.


Якщо говорити з точки зору інтересів киян, то я за те, щоб торгівля продуктами харчування та алкоголем здійснювалася цивілізовано в капітальних спорудах. Нехай вони будуть невеликої площі, але разом з тим відповідатимуть санітарним та містобудівним нормам. Вони матимуть водопровід, каналізацію, постійну адресу та власника. А бюджет Києва отримуватиме орендну плату за землю. Це є одним з основних "за" цих змін.


— Як на даний час розраховуються з містом офіційно зареєстровані кіоски?
— За приблизними підрахунками, у Києві зараз розміщено 15-18 тисяч кіосків. Легальних дуже мало. Я жодного не зустрічав.
Наразі МАФи, які офіційно зареєстровані, сплачують так званий "пайовий внесок". До речі, його правова природа не зовсім зрозуміла. За Земельним кодексом, земля може використовуватися або в оренді, або у власності. Третього не дано. Сума внеску, а це 18 тисяч грн. за півроку, чітко не врегульована. Я за спрощені процедури. Оренда землі — це прозоро і самому підприємцю більше зрозуміло. Було заплановано, що від пайових внесків цього року до бюджету надійде 50 млн гривень. На сьогоднішній день надійшло ледь-ледь 2 чи 3 мільйони. Я думаю, що цих 50 млн бюджет не добере. А за умов оренди, ця діяльність буде чітко адміністрована.

— Зараз готується карта столичних МАФів. За якою кількість кіосків скоротиться у кілька разів. Чи стане заборона продавати продукти харчування у таких спорудах своєрідним природним відбором?
— Так, кількість МаФів у Києві буде зменшуватися. Зараз працівники управління благоустрою не встигають демонтувати всі незаконно встановлені тимчасові споруди — їх дуже багато. Чим менше буде МАФів, тим менше місто витрачатиме на демонтажі. В середньому ліквідація одного такого об’єкта коштує 8 тис. гривень.


Заборона продажу продуктів харчування у тимчасових спорудах може автоматично зменшити кількість МАФів. А це, знову ж таки, економія бюджету. Проте той проект рішення, про який ви згадали, не "безгрішний". Пропонується, що райони подадуть свої пропозиції, де, в яких місцях розмістити тимчасові споруди (не більше ста). Після того, як ці місця будуть затверджені, там, і тільки там, можлива діяльність тимчасових споруд. Говорять, що це, нібито, і є вихід із ситуації — мати постійні місця для діяльності тимчасових споруд. А вас не насторожує суперечність — ми підшукуємо постійні місця для тимчасових споруд? Нонсенс. Це фактично те, що я і пропоную — відмовитися від тимчасових споруд і вести торгівлю лише в нерухомих об’єктах, зареєстрованих в БТІ. Краще б було ці місця, відібрані районами, виставити на аукціон по оренді землі і віддати ці земельні ділянки тому підприємцю, який запропонує вищу ціну за один квадратний метр. Нехай підприємець будує там міні-магазинчики і спокійно займається підприємницькою діяльністю протягом строку оренди: 5–10 років.

— Якщо проект увійде в силу, як відбуватиметься контроль за виконанням рішення?
— Контроль буде здійснюватися так само, як і зараз: органами благоустрою на місцях та органами внутрішніх справ. Штраф за порушення — приблизно 1200 гривень і демонтаж споруди. Хоча багатьох підприємців це не зупиняє. Збут продуктів харчування з кіоску приносить приблизно 30–50 тисяч грн. в місяць. Але після прийняття запропонованого проекту рішення, це вже буде явне правопорушення, за яке одразу можна штрафувати і демонтувати.

— Які шанси того, що ваш проект рішення буде прийнятий?
— Шанси 50 на 50. Сьогодні цей бізнес корупційний. Тому розраховувати на тотальну підтримку всього депутатського корпусу не можна. Але те, що ми таке рішення розглядаємо, це вже рух вперед. Сама дискусія на цю тему — теж крок назустріч цивілізованій торгівлі. У європейських столицях такого поняття як МАФ взагалі не існує. Якщо є якісь точки з продажу, наприклад снеків, то це завчасно запланований архітектурний об’єкт. Він вписаний у паспорт вулиці, має статус нерухомої споруди, відомий власник, який відповідає за якість продукції. Та й кількість таких споруд — одиниці. До такого формату треба прагнути і в Києві.

Спілкувалася Марина ЧОРНА, "Хрещатик"
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |