Державна реєстрація юридичних та фізичних осіб-підприємців

З метою реалізації Указу Президента України від 18.10.01 “Про Національну програму правової освіти населення”, забезпечення права громадян на правову інформацію пропонуємо ознайомитися з деякими аспектами Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”.
15 травня 2003 року Верховна Рада України прийняла Закон “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” (далі — Закон), який набирає чинності з 1 липня 2004 року.
Дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб-підприємців.
Державна реєстрація юридичних і фізичних осіб-підприємців — засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ст. 5 Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцем знаходження юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи — підприємця.
Спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації ( ст. 7 Закону) є центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері підприємництва.
Документи, що подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи
Для проведення державної реєстрації юридичної особи згідно зі ст. 24 Закону засновник (засновники) або уповноважена ними особа подають державному реєстратору (надсилають рекомендованим листом з описом вкладання) такі документи:
— заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи;
— копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом;
— два примірника установчих документів;
— документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи.
У випадках, передбачених іншим законом, крім вказаних документів додатково подається копія рішення органів Антимонопольного комітету України або Кабінету Міністрів України про надання дозволу на узгоджені дії або на концентрацію суб’єктів господарювання.
У разі державної реєстрації юридичної особи, для якої законом встановлено вимоги щодо формування статутного фонду ( статутного або складеного капіталу), крім зазначених документів додатково подається документ, що підтверджує внесення засновником (засновниками) вкладу (вкладів) до статутного фонду ( статутного або складеного капіталу) юридичної особи в розмірі, який втановлено законом.
У разі державної реєстрації відкритих акціонерних товариств подається також звіт про проведення підписки на акції, який засвідчено Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України.
Відповідно до п. 4 ст. 25 Закону строк державної реєстрації юридичної особи не повинен перевищувати 3 робочі дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації юридичної особи. В такому ж порядку, за наявності підстав для відмови в державній реєстрації, засновнику або уповноваженій ним особі повідомляється про відмову в державній реєстрації юридичної особи із зазначенням підстав такої відмови та документи, що подавалися для проведення державної реєстрації юридичної особи, відповідно до опису.
Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи є датою державної реєстрації юридичної особи.
На підтвердження державної реєстрації юридичної особи реєструючий орган видає Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи. Разом зі Свідоцтвом заявнику або уповноваженій ним особі видається ( надсилається рекомендованим листом) один примірник оригіналу установчих документів з відміткою державного реєстратора про проведення державної реєстрації.
За проведення державної реєстрації юридичної особи справляється реєстраційний збір у розмірі десять неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Державна реєстрація фізичної особи, яка має намір стати підприємцем
Для проведення державної реєстрації фізична особа, яка має намір стати підприємцем (далі — заявник), повинна подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом владення) державному реєстратору за місцем проживання такі документи:
— заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця;
— копію довідки про включення заявника до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов’язкових платежів;
— документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця.
Розмір реєстраційного збору становить два неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Якщо документи для проведення державної реєстрації подаються заявником особисто, державному реєстратору додатково подається паспорт.
Строк державної реєстрації фізичної особи- підприємця не повинен перевищувати два робочі дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця. В такий же термін оформляється відмова у державній реєстрації фізичної особи- підприємця.
Зареєстрованим фізичними особам-підприємствам державним реєстратором видається Свідоцтво про державну реєстрацію.
Головний спеціаліст Київського міського управління юстиції О. Харченко