Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
17 квiтня 2002 року, середа  №57 (2068) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
ЛЮДИНА, МІСТО, КРАЇНА
images  
images
images
images
17/04/2002      надрукуватипрочитало 7445 человек  

images
Арешт напередодні весілля Микола Костомаров одружився зі своєю нареченою лише через 28 років
images
У березні виповнилося 155 років від дня ув’язнення учасників таємної політичної організації — Кирило-Мефодіївського братства. Через донос студента-провокатора потрапили за грати борці за визвольний рух та демократичний устрій України. Серед заарештованих був ініціатор створення товариства та його головний ідеолог професор Київського університету, видатний історик і суспільно-політичний діяч, письменник Микола Іванович Костомаров. На початку червня 1847 року він потрапив до Петропавлівської фортеці. Через рік вислали в Саратов під нагляд поліції із забороною займатися наукою. Там пробув 10 довгих літ.

У Києві мешкає родич професора Вільям Янкевич. Він кандидат технічних наук, працював в установах Держплану УРСР, Національної академії наук, Міністерства освіти і науки України, розробив низку проектів, зокрема для Верховної Ради України. Бабуся Вільяма Феодосійовича — рідна сестра дружини Олександра Кисіля — сина Аліни Костомарової від першого шлюбу. В сім’ї бережливо ставляться до документів і фотографій нащадків славетного вченого.

До Національного музею Тараса Шевченка передали особисті речі родини: меблі, картини, рушники, посуд, одяг. А нещодавно фонди поповнилися ще й музичною скринькою кінця XVIII — початку ХІХ століття. Вона теж належала Костомарову. У Янкевичів залишився браслет, який колись Микола Іванович одягнув на руку Аліні Крагельській. Його мають передати у фонд майбутнього музею Миколи Костомарова.

— Вільяме Феодосійовичу, до життя й творчості Миколи Костомарова в Україні завжди був неабиякий інтерес. Як, на вашу думку, сьогодні можна визначити його роль в історії нашої держави?

— У радянські часи Миколу Костомарова не можна було згадувати добрим словом. У “Большой советской энциклопедии” його затаврували як буржуазного націоналіста. І лише за часів незалежності Інститут історії Національної академії наук України оцінив постать Костомарова, поставивши його поруч із такими синами нашої держави, як Тарас Шевченко та Михайло Грушевський. Бо саме вони заклали ідеологічне й політичне підгрунтя вільної тепер країни. Я вдячний працівникам інституту, які торік підготували й видали першу фундаментальну енциклопедію про життя і творчість цієї видатної людини. Започаткували новий науковий напрямок — костомаровознавство. Вважаю, Інститут історії НАН України заслуговує на те, щоб носити ім’я Костомарова. Адже Інституту літератури присвоїли ім’я Шевченка, Інституту української археології та державознавства НАН України — ім’я Грушевського.

— Розкажіть про арешт Костомарова, бо мало хто про це знає.

— Нещастя сталося напередодні одруження Миколи Костомарова з Аліною Крагельською, випускницею зразкового пансіону пані Де-Мельян. Микола Іванович читав там лекції з історії і захопився дівчиною, яка була ще й талановитою піаністкою. Її запрошував навчатися до Віденської консерваторії сам Ференц Ліст. Заарештували Костомарова в квартирі, яку він орендував у щойно відбудованому дерев’яному особнячку поряд із Андріївською церквою. З галереї відкривалася чудова панорама: внизу Дніпро, з одного боку Поділ, а з іншого — луки й ліси. Там молодята планували звити сімейне гніздечко. За архівними даними музею “Вулиця Андріївський узвіз”, адреса будинку: вулиця Десятинна, 14. Нині під цим номером на фасаді споруди є меморіальна дошка про приналежність до історичних пам’яток. Але жодного слова про Миколу Костомарова...

На весілля до Києва приїхав Тарас Шевченко. І також потрапив під арешт як учасник Кирило-Мефодіївського братства. Костомаров і Шевченко товаришували давно. Ще з першого знайомства, коли мешкали по сусідству на Хрещатику, в районі Бесарабської площі. Ув’язнили професора через те, що помічник навчального округу непомітно взяв у нього рукопис, де йшлося про слов’янську федерацію. Суворе покарання підірвало здоров’я. З Аліною, яка стала життєвою опорою і помічницею у науковій праці, вони побралися лише через 28 років.

Після арешту Костомарова мама Аліни вирішила, що донька має вийти заміж за іншого. Вона взагалі була проти шлюбу з молодим професором, бо вважала його нерівнею. Адже у Костомарова мати з кріпаків. Отож дівчина послухалася рідню й згодилася стати дружиною Марка Кисіля, нащадка стародавнього роду. Після 19 років подружнього життя Марко помер. У Аліни залишилося троє дітей: дві доньки — Соня та Юля і син Олександр.

Повінчалися Аліна й відомий уже на той час історик у Дідівцях, неподалік Прилук, що на Чернігівщині.

— У “Большой советской энциклопедии” сказано, буцімто у Кирило-Мефодіївському братстві Костомаров займав крайню праву — буржуазно-ліберальну — позицію, а Шевченко — революційно-демократичну.

— Це не відповідає дійсності. По-перше, програмний документ Кирило-Мефодіївського братства — “Книгу буття українського народу” Костомаров написав у революційно-демократичному дусі. Мета товариства — створити автономну українську республіку в федеральному союзі з іншими слов’янськими державами. Передбачали встановити однакові права й спільні закони, знищення кріпацтва і рабства в будь-яких його проявах. Костомаров був автором самої ідеї заснування цієї організації. І підготував її статут. За словами Грушевського, звідси бере початок увесь новий український політичний рух. Микола Іванович вважав народ впливовою силою. Безумовно, йшов на великий ризик, коли почав формувати ідеологію таємної організації революційно-демократичного спрямування. Його звинуватили в державному злочині. Костомаров поширював ідеї товариства з кафедри, говорив про це з професорами університету та студентами. А Шевченко втілював ідеї визволення України в поетичні рядки.

— У березні офіційно відзначали 85-річчя Української Центральної Ради. Що, на вашу думку, єднає Миколу Костомарова з Михайлом Грушевським?

— Слушне запитання. Мене вразила схожість ідей Костомарова і рішень перших трьох універсалів Центральної Ради, в яких ішлося про соціальний устрій України. Різниця лише в тому, що Кирило-Мефодіївське братство прагнуло федерації слов’янських націй, бо це було прогресивним на ті часи. Центральна Рада після лютневої революції 1917 року бачила Україну автономною в рамках федерації рівноправних і вільних народів Російської республіки. І тільки після жовтневого перевороту Четвертим універсалом вона проголосила Українську Народну Республіку незалежною і суверенною. Грушевський вважав Костомарова борцем проти “феодального і бюрократично-самодержавного режиму старої Росії” і цінував як політичного діяча та ідеолога українського відродження й визволення.

— У Києві немає ні пам’ятника історику, ні меморіальних дощок на будинках, де він жив і працював. Чи не слід увіковічити це ім’я?

— Звичайно, давно на часі те зробити. Гадаю, його іменем можна назвати Бесарабську площу, адже він мешкав поряд. При цьому залишаються топоніми історичної частини міста і ринку, тобто “Бесарабка” і “Бесарабський”. На мою думку, перед входом до університету треба також встановити пам’ятник ученому або хоча б погруддя. Адже саме тут він почав наукову роботу, яка згодом вилилася в дві дисертації. У 1846 році його обрали професором кафедри російської історії. Після ув’язнення, заслання та професорства в Санкт-Петербурзькому університеті Миколі Івановичу двічі пропонували тут і в Харківському університеті кафедру. Але царський уряд не дозволив. Костомаров через наукову і політичну харизму став би надто небезпечним для самодержавства, якби працював в Україні.

— Певно, слід дати ім’я Костомарова якомусь новому навчальному закладу?

— Безперечно. Заслуги його перед нашою державою неоціненні. Наукова спадщина професора величезна: 17 томів “Історичних монографій і досліджень”. Нещодавно їх надрукували в Москві. Член-кореспондент Санкт-Петербурзької академії наук і почесний член Київського університету, багатьох наукових товариств і установ, зокрема закордонних. А щоб нащадки не забули про трагічні сторінки з життя Миколи Костомарова, у дерев’яній частині будинку на Десятинній, де його заарештували, належить відкрити музей. Ця частина особняка давно потребує капітального ремонту. Якщо найближчим часом цього не зробити, дерев’яна споруда взагалі може розвалитися.

Наталя ЗІНЧЕНКО “Хрещатик”
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |