Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
24 травня 2002 року, п'ятниця  №74 (2085) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
НАУКА
images  
images
images
images
24/05/2002      надрукуватипрочитало 5791 человек  

images
Атакують клони Чи хочете ви мати п’ять власних копій?
images
Вже давно провідні генетики й селекціонери світу виношують рожеву мрію — розмножувати не тільки продуктивні породи, скажімо, корів чи курей. Генна інженерія й молекулярна антропологія дали можливість ученим продублювати будь-яку клітину з повним набором генів. А нещодавно парламент Великобританії скасував заборону на досліди з клонування людини. Тож у цій державі тепер можна вирощувати окремі органи для пересадження. І таким чином, сподіваються вчені, долати деякі хвороби, що до цього часу вважалися невиліковними. Яка ж позиція науковців щодо морально-етичних проблем “тиражування” гомо сапієнс?

За словами віце-прем’єр-міністра України Володимира Семиноженка, в нашій країні здійснюються роботи з ембріонального клонування (коли з однієї ембріональної клітини створюються, наприклад, чотири її копії). Це одна з технологій відтворення найцінніших порід, зокрема й таких, що вважалися втраченими назавжди. Успішні експерименти проводять у Харківському інституті тваринництва, в Інституті птахівництва Аграрної академії наук України, які вже мають на сьогодні вагомі розробки. Певно, з часом українські вчені займатимуться пошуком невідомих або ж втрачених генів тварин і людей (на зразок американо-британсько-узбецької антропологічної експедиції “Євразія-98”). Так можна було б реалізувати один із напрямків міжнародної програми “Різноманітність генів людини”. Проте ці кардинальні проблеми мають кілька сторін, іноді цілком несподіваних... Перед людством уже не раз поставали проблеми вибору, подібні до тих, що трапляються у народних казках: праворуч підеш — коня втратиш, ліворуч підеш — з чудовиськом зіткнешся, а прямо — головою ризикуєш. Ще зовсім недавно на телеекранах показували вівцю Доллі, яку шотландський учений Ян Уїлмут клонував із материнської клітини. А за деякий час американський фізик Річард Сід заявив, що готовий розпочати клонування людей. Він хотів створити спеціалізовану клініку, де можна було б “тиражувати” щороку з півтисячі хлопчиків і дівчаток. Для цього потрібно лише два мільйони доларів. На думку доктора Сіда, клонування розв’яже проблему бездітних сімейних пар і подарує їм нащадків. Цей американець, до слова, вважає себе справжнім християнином і діє лише в ім’я любові до ближнього, адже можна буде отримувати й живі копії загиблих чи померлих діточок і допомагати безутішним батькам. Імовірно, наприклад, клонувати принцесу Діану чи видатного вченого або державного діяча, від котрих збереглася принаймні одна клітина. Уявіть собі, який імпульс надало б це прогресові людства! Уявляєте? Тисяча Ейнштейнів або Шевченків? Тисяча Висоцьких? А якщо — Гітлерів або Чикотил? Отож реакція американського уряду на таку заяву дослідника була різко негативною. “Сподіваюся, співтовариство вчених швидко розтлумачить доктору Сіду, що інакше як безвідповідальною, неетичною і непрофесійною його поведінку не назвеш. Якщо ж він не прислухається до думки колег, тоді усе це розтлумачить йому президент”,— переконаний представник Білого дому Майк Макері. Одним із перших відгукнувся “батько” вівці Доллі Ян Уїлмут: “Я уявив собі веселу сімейку: я, дружина і моя підростаюча копія. Складуться незвичайні стосунки, котрі не можуть не позначитися на психіці всіх дійових осіб. У найгіршому становищі, безперечно, опиниться дитина, котра повинна перетворитися на мене. Те, що їй вдалося б це зробити, викликає сумнів, а ось у божевільні вона опиниться неодмінно”.

Президент Білл Клінтон свого часу вже висловлював думку щодо клонування. Після демонстрації вівці Доллі по телебаченню він наказав створити у Сполучених Штатах комісію з біоетики і запропонував на п’ять років заборонити будь-які подібні експерименти. Але тоді Конгрес не зреагував на його слова. Цього разу президент знову повторив свою пропозицію.

Звісно, питання щодо створення клонів не є однозначним і приховує багато несподіванок і небезпек. Експерименти з тваринами можуть призвести до “тиражування” не лише бажаних порід, як, наприклад, корови-рекордистки чи кури-несучки, а й таких, чиє розмноження поставить людство перед проблемою пошуку шляхів їхнього знищення. Імовірно, з’являться також види з небажаними властивостями. Що ж до клонування людини, то непередбачуваних наслідків може виявитися набагато більше.

Протягом кількох років я звертався до фахівців у різних галузях науки. Коли ж дізнався про дослідження Інституту геронтології НАН України, поцікавився думкою провідного вченого, академіка НАНУ, на той час віце-президента Академії медичних наук України, лауреата багатьох вітчизняних та зарубіжних премій (нині покійного) Володимира ФролькІса. Ось що він відповів: “Між наукою, літературою та мистецтвом є багато подібного, та існують і суттєві відмінності: мистецтво і література неповторні й самобутні, науці ж властиві закономірність і неминучість. Якби не було Пушкіна й Бетховена, не було б “Євгенія Онєгіна” і Дев’ятої симфонії. А якби не було Ейнштейна і Павлова, хтось коли-небудь, нехай і дещо пізніше, висунув би теорію відносності або відкрив умовні рефлекси. Наука є показником розвитку суспільного мислення. Ось чому закономірними були і відкриття ядерного синтезу, і клонування клітини. Та сьогодні наука, як ніколи раніше, повинна відповідати не лише на “чому?” і “як?”, але й “навіщо?”, “для чого?”, тобто підтримувати на належному рівні співвідношення науки й моралі. Людство здолало довгий шлях до заборони використання ядерної енергії з воєнною метою. Варто сподіватися, що мораль людства перебуває на досить високому рівні, щоб стримувати практичне використання клонування собі подібних. Річ у тім, що у геномі кожної клітини більше інформації, ніж у всій Британській енциклопедії. Але йдеться не лише про зміст цієї інформації, а й механізм її реалізації, оскільки залежно від цього одержимо м’язові, нервові чи інші клітини.

Як відомо, статева клітина містить 23 хромосоми, а запліднена — 46 (стільки хромосом у всіх інших клітинах організму). Ось чому, помістивши нестатеву клітину в певні умови, можна з неї отримати живу істоту. До речі, років п’ятнадцять тому зі слизової тканини кишечника вчені клонували жабеня. Отже, теоретично цю проблему обгрунтовано, мало того, впливаючи на регуляцію генома, можна вивести різні химерні істоти. Є ще один шлях — так званий генетичний імпринтинг, тобто втілення, збереження. Йдеться про те, що на ранніх етапах становлення організму є кілька днів, коли можна суттєво впливати на його розвиток. Співробітники лабораторії Інституту геронтології НАНУ довели, що певними діями впродовж цього періоду можна продовжити життя, період росту, активність ферментів. Тобто з’явилася надія, що імовірно управляти індивідуальним розвитком організму. Такі досліди останнім часом стали широковідомими за межами нашої країни, зокрема у США.”

У чому ж учені вбачають головну небезпеку клонування людини?

Процеси запліднення в еволюції людини стали етапами її розвитку, досягненням високого ступеня адаптації до змін довкілля і тривалості життя. Клонування — це певною мірою тупцювання на місці. Крім того, рівень свідомості людей, котрі займаються цією справою, може справити вирішальний вплив на процес збалансованості людської популяції, що може призвести до непередбачених наслідків.

Володимир Мамчич, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри хірургії Київської медичної академії післядипломної освіти: “Як медик я виступаю проти клонування людини. Інша річ — отримання методом клонування окремих органів для пересадження. Адже в цій галузі найбільше труднощів виникає саме через гострий дифіцит органів і тканин. Трансплантація органів є одним із найдорожчих напрямків. Наприклад, коли водночас перестали функціонувати підшлункова залоза й нирки, або ж вживлення штучних серцевих клапанів, кісток, хрящів, сечоводів, судин. А пересадка печінки? Де її взяти, та й чи приживеться у новому організмові? Інша справа — якщо відділити від печінки хворого кілька здорових клітин і склонувати нову печінку, яку потім йому ж пересадити. Те саме можна робити й із клітинами крові, лімфи. Наскільки б це продовжило життя людини, зробило б її здоровішою та щасливішою!”

Марк Бургiн, доктор філософських наук, професор Міжнародного Соломонового університету в Києві, тепер — ще й професор Колумбійського університету США: “Цю багатомірну й багатоаспектну проблему неможливо проаналізувати навіть у великій статті. Тому, як фахівець із системного аналізу, спробую відтворити системну картину ситуації. Щодо людини можна говорити про клонування організму, індивіда й особистості. Це різні рівні. Нині йдеться лише про найнижчий — клонування організму. І, як пишуть американські вчені Терардіно та Кінелл, навіть тут є багато нерозв’язаних технічних проблем, зокрема й відбір здорових клітин з неушкодженими генами. До того ж слід говорити не просто про клонування, а про його штучний різновид. Адже в природі клонування досить поширене: ділення амеб, репродукування рослин і навіть поява однояйцевих близнюків у людини. Проблема штучного клонування не нова. Та люди, як завжди, запізнюються із вирішенням її морально-етичних аспектів. А ми знаємо, що будь-який винахід можна використати і на добро, і на зло...”

Скажімо, клонування дозволить геронтологам отримати замість умираючої від старості людини копію її організму у молодому віці (якщо зберегти бодай одну клітину). Може настати час, коли у кожного, хто перебуває у найпродуктивнішому віці, братимуть зразки органів, аби потім створювати здорові молоді серця, легені, печінку, нирки, статеві органи, і таким чином продовжувати молодість. Але ж хтось захоче клонувати й хвороботворні бактерії, використовуючи їх як біологічну зброю. Можна вирощувати органи для пересадок, а можна — колективних донорів, які стануть джерелами постачання цих органів (окремі ділки вже націлилися саме на таке вирішення проблеми).

Та чи дозріла людська мораль до клонування? Чим маємо керуватися? Нам, створінням Божим, надано свободу вибору. Тому дискутувати слід не про те, робити чи не робити, а про те, як робити й для чого. Людство наблизилося до небезпечної межі, і передовсім від нас самих залежатиме, куди буде спрямовано наступний крок: у прірву чи на вершину. Проста заборона швидко призведе до зловживань. Таких прикладів надзвичайно багато. Тож потрібно йти вперед, але старанно готуватися до кожного наступного кроку і передбачати ймовірні негативні наслідки.

Ігор РОСОХОВАТСЬКИЙ письменник
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images
images
24/05/2002 | Допомагати безплідним парам спроможні й інші високі технології.
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |