Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
30 травня 2002 року, четвер  №77 (2088) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
ЕКОЛОГІЯ
images  
images
images
images
30/05/2002      надрукуватипрочитало 8068 человек  

images
Владислав Гончарук: “Артезіанська вода — це подарунок природи, і ніхто не має права наживатися на ньому”
images

Кожного дня бачу людей, котрі з різноманітними пляшками та бутлями в руках прямують до бювету — набрати артезіанської води. Час від часу спиняються тут автомобілі: тара уже серйозніша — каністри, а то і бідони. Про популярність цих рукотворних джерел свідчить і редакційна пошта. Листи із запитанням, коли вже і біля наших домівок відкриють бювет, приходять досить регулярно. З іншого боку, доводиться чути, а то й читати у мас-медіа, що вода у свердловинах “якась не така” і пити її не варто. Натомість рекламуються всілякі фільтри і вода консервована, тобто у пляшках. То яку ж воду нам, киянам, пити? Про це ми розмовляємо з академіком, професором, директором Інституту колоїдної хімії і хімії води Національної академії наук України Владиславом ГОНЧАРУКОМ.

— Коли я розповідаю про якість тієї чи іншої води, ніколи не наголошую, яку саме має пити людина,— пояснив Владислав Володимирович.— Зрештою кожен приймає рішення самостійно. Не турбується про власне здоров’я — будь ласка, хай п’є техногенну водопровідну. Моє ж кредо — треба пити рідну воду, тобто того регіону, де ви народилися. Тоді вона справді цілюща. Артезіанська — це і є наша рідна жива вода, в якій відсутня будь-яка стороння “хімія”, абсолютно немає хлору, а сольовий склад — оптимальний (приблизно 0,5 грама на літр). До речі, Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує норматив до одного грама на літр. У нас, як бачите, вдвічі менше.

— Розповідають, що саме ви, Владиславе Володимировичу, стояли, як кажуть, біля колиски артезіанського водопостачання Києва...

— Водяні свердловини — у світі річ не нова. Вже сотні років відомо, що підземна вода має кращу якість, ніж поверхнева. У Києві перші свердловини з’явилися ще наприкінці XIX століття. Але тоді вода з них обов’язково оброблялася хлором. Коли у 1991 році постало питання про артезіанське водопостачання у нашій столиці, я запропонував використовувати ці свердловини напряму, без будь-якої хімічної обробки, тобто пити сиру свіжу воду — таку, якою її, як мовиться, створив Всевишній.

Взагалі ж ідею використання підземних горизонтів я виношував багато років, ще з тих пір, як почала функціонувати союзна програма “Питна вода”. (В Україні саме під керівництвом академіка Гончарука.— Авт.) До її виконання долучилися практично всі організації, які мали відношення до води. Впритул підійшли до створення єдиного спеціального комітету, але вже почалися процеси розпаду тодішньої держави. Однак наша українська програма “Питна вода” — єдина програма, створена ще у межах Союзу!

— За таких умов, здавалося б, бювети мали відкриватися мало не на ура!

— Насправді єдиною людиною, яка мене тоді підтримала, був Олександр Омельченко, коли він ще був заступником глави столичної влади. Міністерство охорони здоров’я — проти, водгосп — проти, житлокомунгосп — проти. Всі! Найбільше сумнівів було щодо санітарно-гігієнічної безпеки. Я ручився своєю честю, совістю, своїм партбілетом (а ви, мабуть, пам’ятаєте, яке значення мав тоді партбілет?), що ніколи не станеться жодного випадку інфекційних захворювань, спричинених водою зі свердловин.

Я глибоко вдячний Олександру Олександровичу, що він мені повірив і почав відкривати свердловини (у 1991 році їх було 24, тепер — півтори сотні.— Авт.). І нині наш мер робить дуже велику справу, вкладаючи міські гроші у вирішення найголовнішої проблеми — питної води. У результаті будь-яка людина будь-якого достатку може користуватися абсолютно безплатною водою найвищого гатунку, яка відповідає всім стандартам, містить усі компоненти, необхідні для нормального, здорового способу життя.

Адже, за рідкісним винятком, ніде у великих містах світу таких джерел, які були б відкриті для всіх, немає. Це перший подібний світовий досвід, і він наш, київський. Зараз ним, до речі, цікавляться багато столиць інших держав. За моїми приблизними розрахунками, вже третина, якщо не половина, киян користуються артезіанською водою.

— І жодного випадку інфекційних захворювань?

— Так. Якість води постійно контролюється: і спеціалістами нашого інституту (до речі, наша лабораторія — одна з найпотужніших в Україні), і міською санепідемстанцією. Ми працюємо, доповнюючи одне одного. Є спільна програма, за якою ведеться повний моніторинг усіх свердловин, що діють у Києві. Буває, деякі бювети доводиться закривати. Причини різні, але завжди чисто технічні — або у свердловину засмоктується поверхнева вода, або з’являються дірки у самих трубах. Через корозію, наприклад.

— В одній з газет я прочитала, що буцімто у нас немає жодного підземного горизонту, надійно захищеного від поверхневого забруднення.

— Це абсолютно неправильно. Вода у свердловині — на глибині від 200 до 400 метрів. Вона захищена потужними шарами глини, піску, вапняків та іншими породами, що формувалися мільйони років. Фільтрація з поверхні відбувається дуже повільно, але дуже ефективно: наші дослідження протягом десятків років показують, що підземна вода має незмінний хімічний склад, обумовлений тільки тими породами, які знаходяться на цій глибині.

— А ще є побоювання, що ми врешті-решт викачаємо всю воду й цілі квартали міста просто проваляться під землю.

— Якщо витрата буде значно більшою, ніж приплив, то це можливо. Якщо ж брати воду без порушень гідродинамічного режиму, то користуватися нею можна безкінечно — мільйони років. Важливо тільки, щоб робилося це саме так, як рекомендує наука. Адже для того ми, вчені, й працюємо.

Свого часу Академія наук була категорично проти будівництва Чорнобильської станції. Зрештою її побудували вольовим рішенням. Що з цього вийшло — відомо всім... Ми і тоді, і нині не проти атомних електростанцій як таких, але місце для них має визначатися дуже й дуже виважено.

Інший приклад. Є проект побудови каналу Дунай — Чорне море. Справа начебто й благородна: Дунай на нашій території, а виходу в море для пароплавів немає — всі протоки дуже замулені. Однак проблема у тому, де копати? У найзаповіднішій зоні півдня України — в дельті Дунаю. Якщо збудуємо там канал, то точно втратимо заповідник, усю ту флору і фауну, яка є нині. Але за проектом стоять вельми могутні комерсанти, яким “світять” надвеликі прибутки...

На жаль, багато зроблених ученими відкриттів, які мали б забезпечити людству небувалий розквіт, потрапляючи у сферу політики й бізнесу, перекручуються з точністю до навпаки. Те ж саме і з нашими свердловинами. Саме ті, хто виступає проти них, дуже охоче беруть воду із цих самих свердловин, розливають у свої пляшки, а потім продають її людям. Але вже гіршої якості, ніж свіжа з бювету.

— Тобто можна сказати, що свердловини, відкриті безкоштовно для всіх і кожного, підривають приватний бізнес? І саме звідси ростуть “вуха” всіх тих чуток про погану якість води чи погану організацію бюветів?!

— Так, проти наших свердловин виступають головним чином бізнесмени. Я не проти того, щоб люди заробляли. Але ж не обманом! Казати, що бутильована вода краща за свіжу із свердловини — це свідоме викривлення істини. Бо без консервантів вода у бутлях обов’язково зацвіте. Тому жодна фірма без них не обходиться.

До мене досить часто звертаються за консультацією і державні мужі, й свій брат-учений (не фахівці з води). Ось, кажуть, я купив американський, японський і т. ін. фільтр — там така реклама! Усе “вичищає”: і важкі метали, й органіку, й радіонукліди... Не може такого бути! Рекламу пишуть, перепрошую за грубе слово, для дурнів: щоб товар вигідно продати. А що потім буде з вашим здоров’ям — це нікого не хвилює. На жаль, у пресі часом з’являються статті, котрі вводять в оману великі маси людей. Так, професор Пономарьов — дуже тямуща людина, нічого поганого про нього сказати не можу, але він уже більше бізнесмен, ніж науковець. Відкрив магазин і, використовуючи давно відомі технології, пропонує киянам знесолену воду, яка близька за хімічним складом до дистильованої і в якій майже відсутні корисні сполуки. Причому запевняє, що це — найкорисніша питна вода. Але ж на жодній науковій раді він не насмілиться такого сказати, а кореспондентові — будь ласка.

Спитайте у будь-якого більш-менш обізнаного медика, і він вам пояснить, що така вода — небезпечна для здоров’я. Ніколи і ніде у світі, в жодній країні вона не продається і не рекомендується як питна вода — у ній немає життя.

У своєму інституті я створив новий напрямок — біотестування води. Організм людини, як відомо, має досить могутню імунну систему, і коли невеликі кількості шкідливих (чи навіть отруйних) речовин потрапляють у воду, вони можуть і не викликати негайної реакції. Це потім будуть думати, від чого ж та людина померла. З’їла щось не те абощо. І тільки наші клітини реагують відразу. А біотестування ми і проводимо саме на клітинному рівні — якщо у воді наявні будь-які токсиканти, це абсолютно чітко видно по змінах у розвитку клітини: у дистильованій воді вони всі гинуть.

Я не проти приватного бізнесу, але все, що стосується здоров’я людини, мусить бути під дуже жорстким контролем. Я б волів, щоб наша міська санепідемслужба жорстко і чітко перевіряла діяльність подібних структур.

— І наостанок хотілося б почути вашу думку про водопровідну воду.

— Спочатку я хотів би дещо пояснити. Професіоналів з води у світі дуже мало. Особливість нашого інституту якраз у тому, що у нас вони є — в усіх галузях водопідготовки, ми володіємо абсолютно усіма відомими методами водопідготовки. Нещодавно на базі нашого інституту створено Міжнародний центр водних проблем, генеральним директором якого обрали мене. Це світове визнання наших робіт і нашого лідерства.

На нашій Дніпровській водопровідній станції ми намагаємося реалізувати новітню технологію, яку не використовують ще ніде в світі. Ми пропонуємо безхлорну технологію, цілий комплекс фізико-хімічних методів, який дозволяє абсолютно нешкідливо “прибрати” всі домішки, які є у воді. Базові елементи — озон та ультрафіолет — два природні компоненти, які відіграють на планеті вирішальну роль в очистці і повітря, і води, і грунту. Але міська влада чомусь ніяк не знайде на це кошти...

Наталя ПРИСТУПКО “Хрещатик”
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images
images
30/05/2002 | Закрили бювет? Отже, труби промивають і дезінфікують.
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |