Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
5 липня 2002 року, п'ятниця  №97 (2108) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
ПРАВО І ПРАВА
images  
images
images
images
05/07/2002      надрукуватипрочитало 4513 человек  

images
Школа, де не буває канікул Малолітні правопорушники не хочуть “працювати” злодіями, коли виростуть
images
Школу соціальної реабілітації, де навчаються неповнолітні злочинці, я уявляла загратованою і з суворою пропускною системою. Але грат не було, а охоронець спокійно покинув свій пост і провів затишною зеленою територією. Такий собі ідилічний інтернат, а не установа для неповнолітніх злочинців.

Дванадцятирічний хлопець ніколи

не сидів за партою

“Мої батьки загинули в катастрофі”. Таку легенду іноді розповідають новоприбулі. Найчастіше ж вони потрапляють сюди тому, що мати — повія, а батько — алкоголік.

Дванадцятирічний киянин Іван Ч. жодного дня не сидів за шкільною партою. Заступник директора школи соціальної реабілітації Олександр Рогальський приніс із дому буквар: “Вчитимешся грамоті”. Поки однокласники вправлялися в орфографії, Іван опановував букви. Хоч і з запізненням на кілька років, та програму початкової школи здолав. Одним неписьменним у столиці стало менше. У сільській же місцевості тим, що хлопчики й дівчатка з проблемних родин не переступають поріг школи, нікого не здивуєш. Колись за цим стежив голова сільради, штрафував батьків, чиї діти не вчаться, а нині все списують на матеріальну скруту.

Повернімося ж до нашого “героя”. Коли минуло три роки, присуджені йому, постало питання: що робити з вихованцем далі? Мати за цей час до сина жодного разу не навідалася, мабуть, переймалася лише особистим життям. Підліток, страждаючи від байдужості єдиної рідної людини, коли приятелі згадували батьків, “хвалився” й собі: “Моя мама загинула в автокатастрофі”. Гріх так думати, та якби він справді був сиротою, то отримував би державну допомогу, мав би право на житло, опікуна.

Половину вихованців посилали красти родичі

Безлюдними сходами ми підіймаємося у спальний блок, минаємо кімнату з настільними іграми, другу, де стоять ліжка зі смугастими матрацами. У холі, сидячи на м’яких, оббитих дерматином лавках без спинок, хлопчаки дивляться телевізор.

— Хто хоче поспілкуватися з кореспондентом?

Майже всі.

Малі на зріст, із щирими очима, вони справляють враження звичайних інтернатських дітлахів. А якщо б їх гарно одягти, то й взагалі домашніх. Між тим...

— Як я сюди потрапив? Поцупили імпортний велосипед, покаталися й кинули,— розповідає Андрій з Рівного.

“Оце так гуманний суд, позбавив волі за дитячі пустощі!”— жахаюсь я, та підліток веде далі:

— Сидимо собі, нюхаємо клей (тоді ми ще квартиру й кіоск “бомбанули”), аж тут нагодився Мишко. Дайте й мені клею, просить. А ми що, зобов’язані? То він про все дільничному розколовся. Привели нас до міліції, прочитали протоколи, наказали підписати. “А чого не вказано, що Мишко теж з нами крав?” — питаємо. Відповідають: “Не вашого розуму діло. Решту написано правильно? Правильно! Передаємо справу до суду”.

Більшість вихованців у спецшколі — злодюжки, за кожним тягнеться “шлейф” подібних правопорушень. На думку педагогів, половину з них посилали красти родичі, решту штовхали на слизьке чужі дядьки.

— Перебував у нас якось киянин,— згадує заступник директора.— Невеличкий на зріст, худенький. Тільки-но він у нас оселився, приходить “зграя”: відпустіть товариша! Потім завітала сестра — неповнолітня повія. Згодом мати — повнолітня повія. І всі одне й те саме: відпустіть хоч на кілька днів. Малий був кишеньковим “фахівцем” екстра-класу. А тут різдвяні й новорічні свята починаються, людей напідпитку повно, такий промисел пропадає! Хлопцю досить було пройти салоном трамвая, щоб набити кишені грошвою.

Син за матір... відповідає

Та не лише свої гріхи спокутують вихованці спецшколи. Іноді їх карають за чужі злочини.

Одна сільська жінка вирішила розжитися сіном з колгоспної скирти. У темряві чиркнула сірником, а воно як займеться! Оскільки 194 стаття Кримінального кодексу передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від трьох до п’ятнадцяти років, то злодійка переклала вину на власного сина. Мовляв, грався на полі й випадково скирту підпалив. Довелося підлітку примусово оселитися на околиці Києва.

Іншого ж бідолаху обставини зробили вбивцею. Кілька років батько пиячив і так знущався з рідних, що якось жінка не витримала, зв’язала благовірному руки, а сину наказала натягти йому на голову поліетиленовий пакет... Десь у Канаді чи Штатах адвокат пояснив би її дії потребою самооборони або станом афекту. У нас нещасну жінку на сім років позбавили волі, а сина відправили до спецшколи.

Допоможіть земляку Тараса Шевченка

В’ячеслав Корольков мешкав з рідними у селі Моринцях на Черкащині — батьківщині Великого Кобзаря. Мати десь зникла, бабуся вмерла. Не знаю, за що саме суд вирішив хлопчині дати “путівку” до школи соціальної реабілітації, але якщо дванадцятирічна дитина не мала де взяти кусень хліба, то, певно, мусила красти. В установі черкасець поводився добре, вчився краще за інших. Ще в січні підлітку виповнилося 15 років. Затримувати в себе “переростка” школа не має права. Та на вулицю неповнолітнього не виженеш! Зробили запит до Черкас. Відповідь: “За місцем прописки матері по вулиці Хоменка, 1412 ніхто не проживає”. Куди ж його подіти? “А хоча б і в спеціальне профтехучилище”. Тобто за грати. За що?! Замість того, щоб офіційно встановити його сирітство, оформити пенсію, призначити опікуна, вселити хлопця в його квартиру.

Французи щодня витрачають

на одного “гавроша” по 160 доларів

Чи дозволяти вихованцям спілкуватися в Інтернеті? Такою проблемою переймаються педагоги шкіл соціальної реабілітації з Німеччини. “Нам би їхні клопоти”,— міркував, слухаючи колег, директор київської школи Ігор Левчук на Третій європейській конференції з пенітенціарної політики, що відбулася торік на Кіпрі. Французи, наприклад, витрачають на одного учня установи в день по 160 доларів. А італійці проводять експеримент: щодня стимулюють потенційних прогульників десяткою “зелених”, аби лише вони відвідували школу.

У нас, звісно, ситуація інша. Комп’ютер у школі є, щоправда, в бухгалтерії. А держава фінансує лише харчування дітей та заробітну платню персоналу. В першому кварталі ще й медикаментів можна було придбати на 115 гривень щомісяця. Двох-трьох осіб за ці гроші можна підлікувати, а шістдесят шибеників? Мабуть, чиновники цього теж не змогли уявити, тому суму збільшили.

А кошти на одяг, взуття, туалетні речі, зошити й ручки, ремонт класів і спальних приміщень? У звичайній школі білять і фарбують за рахунок батьків, про затишок і сучасні засоби навчання дбають шефи. Малолітні ж злочинці меценатів не приваблюють. Зрозуміло, презентацію тут не проведеш, іміджеву акцію не організуєш.

Наразі й невідомо, хто саме має опікуватися закладом. Підпорядковано школу Міністерству освіти й науки, а майно її належить територіальній громаді міста Києва. За статусом вона є регіональною, перевиховує неповнолітніх не тільки столиці й області, а й Рівненщини, Житомирщини, Черкащини, Чернігівщини, Хмельниччини.

Хоч як дивно,

заклади соціальної реабілітації порожніють

Пити молоко в їдальню хлопчаки ходять строєм. Так само і в майстерню, у бібліотеку, на футбол. Інакше не можна. Але й неслухняні діти мають право на літній відпочинок. Раніше їх оздоровлювали на базі в Переяславі-Хмельницькому, та щоб підтримувати табір у належному стані, потрібні кошти, яких немає. Був на ходу автобус — їздили купатися. Як мріють підлітки про екскурсії, ковток свободи поза територією школи! І всі хочуть додому. Хоча вдома переважній більшості життя не усміхатиметься.

— Чим наші вихованці можуть зачепитися за праведний шлях? Хіба що улюбленою професією,— розмірковують педагоги.— Та щоб її опанувати, потрібно три роки, а не рік-два. Саме стільки перебувають тут більшість підлітків.

Хоча дітлахи вже й пішли слизькою стежиною, “працювати” злодієм, навіть у законі, не хоче ніхто. Мріють стати водіями, автослюсарями. У Південній Кореї, скажімо, в аналогічних закладах учать цього фаху. За умови відповідного фінансування, певно, й у нас можна було б щось налагодити.

Раніше правопорушників до закладів соціальної реабілітації спрямовували комісії у справах неповнолітніх. Їх замінила соціальна служба, спеціальна кримінальна міліція... Створили навіть Міністерство у справах сім’ї та молоді, яке час від часу називається комітетом, але дійти до кожної такої дитини воно не може. Не справляються з обов’язками й опікунські ради. Все це, як лакмусовий папірець, проявляється тут.

Парадокс: коли кількість правопорушників зростає, школи соціальної реабілітації порожніють. Розраховану на 180 учнів установу (в роки застою було й по триста) заповнено на третину. З Києва, скажімо, лише троє вихованців!

Ні, в жодному разі не закликаю позбавляти волі проблемних дітей. Але чи варто залишати їм “романтику” звалищ та каналізаційних колекторів, експлуатацію люмпенізованими батьками або чужими дядьками? Тим паче, певна матеріальна база, педагоги та й досвід, починаючи з Антона Макаренка, у нас є.

Ніна СОТНИК “Хрещатик”
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |