Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
12 липня 2002 року, п'ятниця  №101 (2112) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
ЗДОРОВ'Я
images  
images
images
images
12/07/2002      надрукуватипрочитало 6341 человек  

images
Інсульт загрожує кожному п’ятому жителю України
images
“Його вдарив грець”,— так колись казали про постраждалих від інсульту. Справді, першу зустріч з цією недугою для хворого можна порівняти хіба що з несподіваним нападом розбійника з кийком або з катастрофою. Щойно людина була бадьорою, мала якісь плани, клопоти, аж раптом — різкий головний біль і непритомність. І ось вона вже перетворилася на безпомічного, паралізованого інваліда. Це коли пощастило, адже живими залишаються далеко не завжди. Інсульт, за даними Міністерства охорони здоров’я, займає друге місце в Україні серед причин смертності від хвороб системи кровообігу. А за світовою статистикою, у мирний час кожний третій мешканець планети помирає від гострого порушення кровопостачання мозку.

До слова, від інсультів смерть наступає частіше, ніж від інфарктів, у 13 разів.

“Дволикий нападник”

полюбляє бабусь

та сорокарічних чоловіків

Щорічно в нашій країні діагностують десь 125 тисяч випадків інсульту. Медики переконані: до групи ризику можна зарахувати кожного п’ятого працездатного та кожного третього пенсіонера. Тож убивця поруч і загрожує мало не кожному. Чи ж справді так несподівано уражує він невинні жертви?

— На жаль, невинними більшість пацієнтів не назвеш,— переконаний доктор медичних наук, завідувач лабораторії моніторингу показників здоров’я населення Інституту кардіології імені академіка Стражеска Академії медичних наук (АМН) України Анатолій Дорогой.— Бо інсульт — це трагічний, але закономірний фінал змін в організмі, яким можна було б запобігти. Та людина порушує всі правила “судинної безпеки” і заплющує очі на нездужання, аж доки розлади не стануть фатальними. Звісно, якби особисто кожному сказали, що недотримання елементарних норм здорового способу життя завтра може обернутися паралічем, все було б інакше. Інсульт же нікого не попереджає. Він тихо накопичує сили в організмі, аби раптом вибухнути в мозку.

— Інсульт — це розривання, спазм або закупорювання судини мозку,— пояснює доктор медичних наук, заступник керівника відділення судинної нейрохірургії Інституту нейрохірургії Академії медичних наук України Леонід Яковенко.— Він має кілька облич. Так званий геморагічний — це крововилив у головний мозок. Отой самий апоплексичний удар розвивається несподівано, різко і в багатьох випадках призводить до смерті. Найчастіше уражає гіпертоніків, провокується різким підвищенням тиску. Ішемічний інсульт (його ще звуть інфарктом мозку) — порушення кровообігу внаслідок тромбозу. За неправильного харчування з роками в організмі нагромаджується зайвий холестерин. Бляшки поступово ростуть, доки не перекриють просвіт судини. Оскільки цей процес не такий стрімкий, як у разі крововиливу, з’являються провісники: головний біль, запаморочення, шум у голові, розлади пам’яті, короткочасна втрата зору, мовлення, параліч, розлади координації рухів.

Кожний із видів інсульту має “улюблені жертви”. За статистикою, від апоплексичного удару страждають переважно 35—45-річні чоловіки, хворі на гіпертонічну недугу. Медики називають цей вік “смертельним коридором”. Тобто в молодшої або старшої людини ймовірність постраждати від нього значно менша. А ось з ішемічним інсультом все навпаки: що старший пацієнт, сильніші прояви атеросклерозу, то більше кроків він ступив у напрямку цієї смертельної небезпеки. У похилому віці вже жінки потерпають від неї втричі частіше.

Не перетворюйте життя на марафон!

Як розповів Анатолій Дорогой, у людей середнього віку аж

53 відсотки інсультів припадає на геморагічний тип, найнебезпечніший. І за останні п’ять років їхня кількість збільшилася наполовину. Що ж відбувається? Гіпертонічний криз провокується сильним хвилюванням, стресом. Ця хвороба — “кабінетна”. Медики назвуть безліч випадків, коли пацієнтів привозили до лікарні просто з виробничих нарад, із-за робочого стола, верстата. Звісно, тривог стало більше. А порада не хвилюватися сприймається як дещо наївна. Несподіванки та конфлікти чатують на нас удома, в магазинах, у транспорті. Одне слово, на кожному кроці. То що ж — збільшення кількості випадків інсульту неминуче?

— Все не так песимістично,— усміхається пан Анатолій.— Вважаєте, в дикунів було менше стресів? Полювали на мамонта, втікали від хижаків, але ж не помирали від інсульту. Бо були ближчі до природи. А в ній все гармонійно: після напруження — розслаблення. Так само працює і наше серце. Погляньмо на кота — він уміє “знімати стрес”. А людина давно втратила натуральність. Тому релаксації треба навчатися заново. І робити її так само обов’язковою, як, скажімо, чистити зуби. Плавання, трав’яні ванни, душ, масаж, прогулянки на свіжому повітрі цілющо впливають на нервову систему, знімають спазм судин. Але ж нюанс у тому, що розслаблятися треба не коли заманеться, а щоразу після перенавантаження чи стресу. Дивно, та ми взагалі забуваємо відпочивати. Втім, перерви, перекури й вихідні не “з’їдають час”, а економлять, бо підвищують ефективність діяльності.

Удосконалювати судини треба ще й фізичними вправами. Тренажери нині стали значно доступніші. Майже біля кожного будинку спортивний майданчик. Посильне навантаження не тільки м’язи розвиває, а й підтримує тонус вен, артерій, капілярів.

Неприродні моди теж провокують цей вид інсульту. Наприклад, фахівці переконані: чорні окуляри призводять до мігрені. А такий головний біль з часом теж стає фактором ризику. На думку вчених, улітку мозок має отримувати більше світла. Не треба ховатися від природи — радять кардіологи. Або візьмімо комп’ютер: сама собою робота з ним не несе загрози, а ось нічний Інтернет та ще й під пляшку пива в душному клубі може “накачати” тиск.

До слова, найчастіше стреси ми створюємо самі собі. Психологи навіть виділили “інсультний характер”: групу ризику не за фізичними показниками, а саме за звичками та прагненнями. Якщо людина ставить перед собою завищені вимоги, хапається одразу за багато справ і прагне всюди встигнути, не вміє відрізняти головного від другорядного та робити вибір, надто честолюбна, близько бере до душі будь-яку похибку — це стає небезпечним. Про таких кажуть “и жить торопится, и чувствовать спешит”. Іронія долі — тих, хто надто поспішає до вершин та повної самостійності, інсульт нерідко доводить до повної безпорадності й залежності від інших. Але куди мчати в шаленому життєвому забігу? До фінішу?

Втім, природа робить-таки багато застережень. Навіть перед нападом. Адже він у двох третинах випадків уражає тих, хто власними руками “заробив собі” гіпертензію.

— Неприйнятним є термін “робочий тиск”,— каже Анатолій Дорогой.— Якщо він перевищує 140 на 90, треба лікуватися. На жаль, половина хворих навіть не знають про свою недугу, бо до певного часу почуваються нормально. Здається, так буде завжди... Але це життя просто дає ще один шанс відвернути лихо.

Самогубство

ножем та виделкою

Інший інсульт — ішемічний — розвивається довго, і теж у багатьох випадках — нашими стараннями. Де ж причаївся потенційний убивця? За словами науковця, найчастіше — на кухонному столі. Згадаймо, всі ми вже про це чули не раз. “Сіль та цукор — наші білі вороги”. Перша підвищує тиск, а другий може призвести до цукрового діабету. А ці порушення значно збільшують імовірність інсульту — до 9 разів. Пам’ятаємо про це? Аякже! Особливо після того, як з’їмо кільканадцять цукерок чи оселедець. А як щодо холестерину? Чи думки про його вміст у крові турбують нас, коли намащуємо товстим шаром масла бутерброд або ж смакуємо яєчнею та іншими “неблагонадійними” продуктами?! Здається, частіше замислюємося хіба що над імовірними зайвими кілограмами... Втім, як мовиться, власну могилу людина копає ножем та виделкою. А про шкідливі звички сказано стільки, що, певно, з’явився вже стійкий імунітет. На жаль, не проти куріння та зайвої чарчини — проти роздумів на цю тему.

Тим часом за кордоном останнім часом не тільки стали модними дієти, а й пошуки можливостей повернути “молодість” судинам. Навіть оперативно: видалення бляшок із судин дуже популярне в Європі.

Ішемічний інсульт найчастіше призводить до інвалідності. До слова, кожне четверте обмеження фізичних можливостей стається саме через нього. За статистикою, лише половина пацієнтів повертаються до нормального життя. Нещасні навчаються заново найпростіших речей — говорити, ходити, їсти... Лікування та реабілітація кожного з таких недужих обходиться державі у

35 тисяч доларів.

— У нашому Інституті нейрохірургії працюють медики світового рівня, яких постійно запрошують на європейські фахові конференції,— розповідає Леонід Яковенко.— Операції призначають після повного комплексу обстеження: терапевтичного, ультразвукового, радіологічного, хірургічного (введення контрастної речовини в судини). Все це роблять терміново, в перші ж години недуги. Лише після того, як точно встановимо місце та розміри крововиливу, рекомендуємо операцію. А вже потім починається робота відділення відновного лікування. В нас є досить дієва система реабілітації, вторинної профілактики. Все залежить від об’єму та локалізації ураженої ділянки.

Після інсульту людина заново проходить ті самі етапи розвитку, що й у дитинстві. Бо під час хвороби втрачаються ті навички, за які “відповідали” уражені клітини вищої нервової системи. Однак за наполегливої праці пацієнта їхню функцію візьмуть на себе здорові тканини.

Ліна МІРОШНИКОВА “Хрещатик”
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images
images
12/07/2002 | Щоб вирватися з пастки. Вправи для реабілітації розробили десять італійських медичних лабораторій
images
images
12/07/2002 | Навіть дошкільнят уражає стареча недуга.
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |