Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
19 липня 2002 року, п'ятниця  №105 (2116) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
СІМ'Я
images  
images
images
images
19/07/2002      надрукуватипрочитало 5421 человек  

images
Порядна родина шукає Мері Поппінс Психологи радять не надто довіряти тим, хто рекомендує няню
images
По сусідству з моєю приятелькою мешкає самотня інтелігентна літня пані, котра з радістю погодилася доглядати її п’ятирічну Настю та півторарічного Андрійка. За свої послуги жінка регулярно отримує чималу прибавку до невеликої пенсії. Мати її вихованців працює за вільним розкладом і не залежить від жорсткого графіка роботи дитячого садка. Малюки, схоже, належать самим собі, телевізору та комп’ютерним іграм. Але те, що діти нагодовані, охайні та доглянуті, під сумнів ніхто не ставить. Не ідеальний варіант, скажете ви і матимете рацію. Та як підібрати саме ту няню, котра потрібна вашій дитині?

Головою “журі” оберіть свою дитину

— Часто батьки, котрі зважилися запросити у дім чужу людину, потрапляють у делікатні ситуації,— переконана сімейний психолог Олена Корнєєва.— Скажімо, за якийсь час змушені відучувати дитину від неправильних наголосів чи небажаних словосполучень, яких вона навчилася від няні, котру самі ж обрали. Як же після цього малюк ставитиметься до гувернантки, коли та не відповідає вимогам родичів? Припустимо, хід міркувань сина чи доньки може бути таким: “Мої батьки довірили мене цій не дуже авторитетній тьоті. Це означає: а) я теж повинен ставитися до неї неповажно; б) я не можу довіряти татові й мамі та поважати їх, бо вони віддали мене на виховання цій сумнівній особі”. До того ж малюку дуже тяжко обрати якийсь один із цих двох варіантів. Та й обидві версії далеко не ідеальні та однаково шкідливі для його психіки. А в тому, що у подібній ситуації дитя постане перед такою дилемою, можете не сумніватися. І хоча його сумніви можуть виникати на рівні підсвідомості, але результати обов’язково дадуться взнаки у подальшій поведінці. І тут уже тримайся!

Тож психолог рекомендує витратити більше часу на пошук належної кандидатури, ніж згодом дізнатись про якусь ваду у кваліфікації чи в характері жінки і потім шукати іншу. Адже за короткий термін малюк встановлює емоційний зв’язок із тітонькою, яка його доглядає або вчить. Аж раптом (якщо няня з певних причин вас не влаштує.— Авт.) з’являється інша, з котрою треба все починати спочатку. Ця “зміна персоналу” може не лише травмувати дитину, а й зазвичай відбивається на її ставленні до людей і на тому, як вона потім налагоджуватиме власні стосунки з оточенням. Хіба ж у ваші плани входить виростити черству та нечуйну людину? Тому призначте головою “журі” кадрового конкурсу свою дитину. Дайте змогу синові чи доньці самотужки обрати собі доглядальницю з тих кандидатур, які пропонує вам агенція або порекомендували друзі чи знайомі: іноді саме діти і лише вони здатні знайти найкраще рішення. До того ж, вважає Олена Корнєєва, це чудовий спосіб виховати в малюкові особистість, яка шанує себе і вміє поважати інших.

“Любой каприз

за ваши деньги”

Коли вже й довіряти виховання дітей няням чи гувернанткам — нехай це будуть професіонали. Чи не так? І, здавалося б, зовсім нескладно розшукати у столиці агентства, що готові надати замовнику таку послугу. Кількість варіантів залежатиме від суми оплати й умов праці. Як мінімум година коштуватиме дві-три гривні, як максимум — двадцять п’ять. Щоправда, “оптом” можна трохи заощадити, домовившись із агентством, скажімо, на сто-двісті умовних одиниць на місяць. Кожна більш-менш поважна фірма ретельно добирає тих, котрі надалі доглядатимуть та виховуватимуть ваших дітей. Серед потенційних нянь — колишні педагоги зі шкіл та дитячих садків, де, як відомо, зарплатня схожа на чайові. Отож це дипломовані фахівці з досвідом роботи. Але іноді буває, що стос рекомендацій і наявність у няні педагогічної освіти не захистить вашу родину від того, що у дім увійде “дещо не та” персона. Бо іноді й на педагогічну роботу йдуть люди з нереалізованим бажанням влади. Добре, якщо його врівноважують любов до дітей, гуманне та терпляче до них ставлення, вміння дружити, ділитися знаннями і разом із тим — наявність лідерських (а не керівницьких, у чиновницькому розумінні) якостей.

— Із приходом у дім няні між членами родини встановлюються нові взаємини, — пояснює психолог Олена Корнєєва.— Власне, ситуація може стати непередбачуваною, якщо її не спрогнозувати, враховуючи всі деталі. Хоч як би це хрестоматійно виглядало, але застережні заходи вкрай потрібні, коли не хочете, аби життя вашої родини набрало рис аргентинського серіалу. Скажімо, відомі випадки, коли не зовсім чемні няні за рахунок родини-замовника намагалися розв’язати власні проблеми, наприклад, житлові, сексуальні чи нереалізований материнський інстинкт...

Припустімо, няню запропонував ваш знайомий. Переконайтеся, що це не ведмежа послуга і він не намагається позбутися “неліквіду”, який не підійшов його дитині. Самі розумієте, чого варті подібні рекомендації.

Поки що на ринку послуг нянь та гувернанток існував стійкий попит лише на працівників жіночої статі. Нині ж ситуація дещо змінилася, і багато родин шукають саме гувернерів (чоловіків-педагогів, котрі здатні виконувати обов’язки домашнього вчителя і вихователя дитини). Пригадуєте, чим займався пушкінський герой, пан Дубровський, у домі Троєкурових? Служив гувернером. У ті часи багато французів приїжджали та надовго залишалися в Росії, навчаючи паненят французької, гарних манер, мистецтва фехтування та фортепіанної гри... В цьому є свій резон — адже є речі, яких хлопчика може навчити тільки чоловік. Та це не єдиний важливий аргумент “за”. На думку психологів, у ситуації, коли хлопчика доводиться ростити без батька, участь чоловіка у виховному процесі дуже потрібна. А в нашому суспільстві часто можна спостерігати, як мати, виховуючи хлопчика одна, бере на себе нібито дві одразу гендерні ролі — і жіночу, і чоловічу. Негативні наслідки цього маємо змогу спостерігати мало не на кожному кроці: це й женоподібні чоловіки, неспроможні стати справжніми лідерами для дружин та реальними батьками дітям; і агресивні, закомплексовані, занадто мужні зовні (як вони вважають) та занадто залежні і тривожні (ізсередини). Щоправда, у столиці з гувернерами й вусатими нянями досить сутужно. Мабуть, дається взнаки ожіночнення вітчизняної педагогіки.

Хто в домі генерал?

Звісно, наймаючись у няні чи гувернантки, людина не може розраховувати на те, що встановлюватиме в чужій сім’ї свої порядки. Але ж звідкись узяла Астрід Ліндгрен свою Фрекен Бок?! І добре, якщо у вашої дитини буде такий друг, як Карлсон, котрий дасть “домомучительниці” гідну відсіч. А якщо ні?.. Відомі випадки, коли на цьому грунті з’являлися та множилися суперечки в родині. Буває, що няня, довго працюючи в домі, поступово починає копіювати матір свого вихованця — зі своїми добре завуальованими умовами, примхами, змінами настрою та образами. Декотрим батькам важко не зважати на ці явища, особливо якщо дитина звикла до “тьоті”, емоційно з нею зв’язана і не хоче нікого іншого. Що ж вважають фахівці своєї справи?

Нонна Румянцева, директор однієї з агенцій Києва, що надають послуги нянь, гувернанток і репетиторів, переконана: серйозні фірми “роблять усе можливе, аби запобігти виникненню проблем у стосунках між родиною-замовником і виконавцем”. Тож ретельно добирають майбутніх кандидатів на місце доглядальниці. Як зауважила Нонна Геннадіївна, вона виробила методики. Няня для немовляти мусить бути дипломованим медиком, а гувернантка — педагогом. А також усі вони проходять тестування “на наявність творчого потенціалу, на знання особистісних феноменів психології розвитку дитини, на вміння дотримувати субординації з клієнтами”. Тож працівниці цього агентства, за словами директорки, добре знають свою справу, працюють творчо і дуже відповідально ставляться до дитини. До речі, щодо відповідальності: вона зафіксована документально у паперах, які підписує няня, і батьки можуть бути спокійні за безпеку сина чи доньки та свого житла. А VIP-персонам навіть гарантують повну конфіденційність того, що відбувається за дверима їхніх осель.

* * *

За словами психолога Олени Корнєєвої, кожна особистість набуває завершеного вигляду у п’ятирічному віці. Усі враження, впливи, ситуації, у яких опиняється дитя, стосунки, у яких бере участь або спостерігає їх,— відбиваються на його розвитку та даються взнаки протягом усього життя. Тому й важливо: хто, як та наскільки вдало навчає цю маленьку людинку. Отже, не пошкодуйте часу та енергії на те, щоб зробити правильний вибір. Потрібно знайти відповіді на запитання — звертайтеся до кваліфікованих фахівців. До слова, ніхто і ніколи не зможе замінити дитині її рідних батьків, і тут уже зовсім не мають значення ані досвід, ані якісь інші гарантії. Тому, шановні батьки, вмійте залишатися для дитини єдиними та незамінними матусею й татом, навіть якщо “справ по горло” або “втомився як собака”. Вмійте знаходити і час, і можливість, щоб виявляти турботу і ласку своїй дитині.

Олена СИНЮТА “Хрещатик”
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images
images
19/07/2002 | “Хочу жити з мамою, татом і... Ларисою”.
images
images
19/07/2002 | Зреклася свого “я” заради сина.
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |