Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
11 липня 2003 року, п'ятниця  №99 (2306) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
ЛЮДИНА, МІСТО, КРАЇНА
images  
images
images
images
11/07/2003      надрукуватипрочитало 1748 человек  

images
“Багато депутатів сподівалися зробити з інституції омбудсмана філіал із розгляду петицій...”
images
Рідко кому з вітчизняних політиків одразу після відставки вдавалося так швидко реанімуватися на старому місці, як Уповноваженому Верховної Ради з прав людини Ніні Карпачовій. Лише 18 голосів не вистачило їй для повторного обрання, а деякі засоби масової інформації вже списали її з рахунків, назвавши “політичним трупом”. Та передчасно: за кілька тижнів Ніна Іванівна підтвердила свій бійцівський характер і, заручившись 280 голосами народних депутатів, повернула собі попередній статус. Ходило багато кулуарних чуток про неофіційні торги, передвиборчі домовленості... Зрештою пані Карпачова зібрала у своєму офісі прес-конференцію і задовольнила інтерес журналістів. Після офіційної зустрічі Ніна Іванівна погодилася окремо відповісти на запитання “Хрещатика”.

— Ніно Іванівно, як вам удалося здобути 280 депутатських голосів?

— Насамперед самі депутати проявили характер, незламність справжніх незалежних народних обранців. Їм вистачило волі віддати голос так, як вони вважали за потрібне, а не здавати бюлетень під розписку, як це робила частина з них. Співпраця з Верховною Радою для мене є визначальною, адже 382 парламентарії проголосували й за другу щорічну доповідь Уповноваженого з прав людини. Це означає, що нашу інституцію підтримує абсолютна конституційна більшість, яка готова і надалі співпрацювати з нами. Наразі маємо сильну модель омбудсмана, попри те, що влада цього не хотіла. Я не наділена правом законодавчої ініціативи, але можу здійснювати контрольні функції в галузі дотримання прав і свобод людини. І за ці п’ять років омбудсман не дозволяв чинити несправедливість у державі.

— Подейкують, що вашому другому призначенню передували закулісні інтриги та домовленості...

— Жодних домовленостей! І це робить честь парламенту. Ба, більше, я всіх попередила — жодних вимог! Якось мені сказали: “Ніно Іванівно, візьміть такого-то на роботу, і ми вас підтримаємо...” Відповіла: “Не голосуйте”. Не можна влаштовувати торги. А хотіли. Вся країна це бачила. Планували запустити, як мовиться, на круг, наче розмінну монету. Не допустила — вистачило розуму, мудрості і мужності. І крім того, коли мені сказали, що треба йти радитися з Президентом, я зауважила: “Шановні, це не та посада, на яку має добирати глава держави. Поважаймо його права й обов’язки”. Тому не треба ніяких узгоджень. Це винятково прерогатива парламенту. І ніхто не має права в даний процес втручатися. До честі народних депутатів, вони витримали цей іспит на п’ятірку. Тим паче, що я ніколи не належала до жодної політичної організації, то й нікому не підіграватиму. Я й мої колеги не маємо права втручатися у виборчі перегони, а здійснюватимемо контроль за дотриманням виборчих правил.

— Свого часу ви наголошували на потребі запровадження державного реєстру виборців. Чому це питання не розв’язане досі?

— Це вже компетенція правозастосовчої практики. Але я як Уповноважений зі своєю командою спостерігала за виборами в Мукачевому. Засвідчили, що в виборчих списках мукачівців дуже багато було тих, які вибули, скажімо, на заробітки за кордон чи померли. Але вони рахувалися в паперах, які надавала міліція. Звичайно, виборчі комісії намагалися врегулювати даний процес. Тому я наполягала й наполягаю на тому, що найближчим часом мусимо створити єдиний реєстр виборців і контролювати його, до речі, в електронному режимі.

— Що вважаєте визначальним у своїй діяльності?

— Створення потужної інституції Уповноваженого з прав людини. Крім того, омбудсману вдалося зберегтися як політично нейтральній фігурі. Хоча різні сили намагалися перетягти на свій бік. Якби це сталося, ми б фактично зруйнували наявність цієї незаангажованої і незалежної інституції. Для мене дуже важливе те, що наші доповіді є в Інтернеті, майже в усіх наукових бібліотеках держави, себто доступні усім. Ще одне. Влада почала змінювати своє ставлення до омбудсмана. Від саботування розбудови названої інституції — до визнання Уповноваженого з прав людини. Радник прем’єр-міністра двічі зустрічався зі мною стосовно наступних кроків уряду для захисту прав співвітчизників за кордоном. Зокрема, команда радників прем’єра звертає його увагу на конкретні питання, якими нині повинен опікуватись уряд. І за великою доповіддю омбудсмана про стан дотримання прав і свобод людини через кілька днів після її представлення в парламенті Президент дав низку доручень. Зокрема Генеральному прокурору, міністрові внутрішніх справ і керівнику Департаменту з питань виконання покарань.

— Розкажіть, будь ласка, про ситуацію, що склалася з порушенням прав людей, які живуть у гуртожитках. Чи є якась реакція на ваші звернення до Віктора Януковича?

— Це дуже болюче питання. Право на житло — одне з тих, які найбрутальнішим чином порушуються в нашій державі. Півтора мільйона сімей мешкають у жахливих умовах в гуртожитках, які нині фактично приватизовують разом із людьми. Це на тринадцятому році незалежності! У мене є чисельні скарги громадян із Луганщини, Полтавщини, Харківщини. Я звернулась з проханням до прем’єр-міністра і просила його дати доручення розробити законопроект про внесення змін і доповнень до чинного закону, щоб завдяки йому захистити тих, хто проживає в гуртожитках. Очікую відповіді.

— А як щодо захисту прав журналістів та свободи слова?

— Спільно з комітетами Верховної Ради з питань свободи слова та прав людини, а також Спілкою журналістів України розробили проект стосовно запровадження посади представника Уповноваженого з питань свободи слова. Днями буде оголошено конкурс на дану вакансію. В інституції омбудсмана незабаром буде створено також посаду представника з дотримання прав військовослужбовців і правоохоронців.

— Як ви оцінюєте нещодавні довибори у парламент на Закарпатті?

— Таких брудних виборів за такими негідними технологіями я ще ніколи не зустрічала. У суботу намагалися зняти всіх кандидатів від “Нашої України” через суд. Не вдалося. Тоді в неділю вранці було оголошено, що заміновано всі 36 виборчих дільниць. На місце події з Києва вилетів літак з командою Міністерства з надзвичайних ситуацій, прибули правоохоронці з усієї Закарпатської області, з сусідньої Івано-Франківської. Мене знайшли в жіночому монастирі, куди я пішла помолитися, і повідомили, що незабаром закриють усі дільниці. Я поїхала до начальника міського відділу міліції, де довелося провести круглий стіл з усіма силовиками, пояснити їм ситуацію і попросити не втручатись у виборчі перегони. За дві години до закриття дільниць вони прислухалися до голосу Уповноваженого з прав людини. Наслідки виборів вам відомі: переміг кандидат від “Нашої України” і програв кандидат від СДПУ(о).

— Але ж повноваження омбудсмана не безмежні. Як часто вам доводиться говорити прохачам “ні”?

— З усіх звернень, які надходять до омбудсмана, за законом прийнятними є тільки 30 відсотків. Випадків, коли не вдається допомогти, багато. Інколи втручаюся у справи поза своєю компетенцією, керуючись, крім законів України, Конституції і міжнародних договорів, ще й власною совістю. Часом не вдається захистити права наших громадян, оскільки процесуальні норми певних дій омбудсмана не прописані законодавчо. Тому в найближчі п’ять років потрібно внести зміни до низки документів: Цивільно-процесуального, Кримінально-процесуального кодексів, законів про міліцію, прокуратуру, попереднє ув’язнення, де чітко виписати статус омбудсмана і його представників. Права Уповноваженого закладені у відповідному законі й Конституції. До речі, таке є далеко не в кожній країні. Україна має чітко виписаний статус омбудсмана як незалежної конституційної установи, до якої може звернутися кожна людина щодо захисту свого порушеного права. І може це зробити безпосередньо, навіть якщо ми з часом матимемо потужні представництва в регіонах. На превеликий жаль, часто порушується перша норма статті 13 згаданого закону: “Омбудсман має право безперешкодної зустрічі з Президентом, Прем’єр-міністром, Головою Верховної Ради України, Генеральним прокурором”. Проте досі не знято перешкоди для зустрічі з вищими посадовцями. Мої неодноразові прохання стосовно бесід після представлення доповідей у парламенті так і не знайшли розуміння та підтримки. До нашої інституції надійшло понад 304 тисячі звернень. Більше 50 відсотків — про порушення громадянських прав. Соціально-економічні проблеми на другому місці. 30 відсотків — невиконання судових рішень, несправедливі вироки, правова тяганина, 10 відсотків — порушення особистих прав. Дуже часто звертаються громадяни, які зазнали тортур, приниження людської гідності. До речі, стаття 127 Кримінального кодексу про використання тортур у нашій державі після набуття чинності нової редакції КК не застосовувалася жодного разу ані працівниками прокуратури, ані шановними суддями.

— Чи є в міжнародних судах справи українців, і що це за подання?

— Щодо Європейського суду з прав людини, то нині там на розгляді 20 звернень наших громадян з приводу повернення їм втрачених заощаджень. Ще одне з цього самого приводу подала я й паралельно ідентичне направила до вітчизняного Конституційного Суду. Останній, до речі, мене підтримав. А от Європейський суд, на мій погляд, уник відповідальності, відклав питання, дочекавшись рішення нашої Феміди.

— А, може, варто було б запровадити в Україні посаду представника ще й із захисту прав дитини?

— Так. Я маю намір створити в усіх регіонах України таку посаду, на яку обиратимуться підлітки (до 18 років). Вони інформуватимуть ровесників про їхні права, норми конвенцій. Під час оголошеного конкурсу відберемо претендентів, працюватимемо з ними, і в перспективі вони готуватимуться до роботи в офісі омбудсмана. Хочу, щоб наші маленькі громадяни були почуті. Через інституцію дитячих омбудсманів зможемо це зробити. Між іншим, досі в світі немає подібного. Я, до слова, завжди наголошую: права людини починаються з прав дитини. Якщо не порушуються права навіть найменших громадян нашої держави, то про решту казати нічого. У нас є Державний комітет з питань сім’ї і молоді. Фактично це мав би бути дитячий омбудсман, тільки в системі виконавчої гілки влади. Але він не став таким. Спільно з Міжнародною організацією праці ми провели моніторинг і виявили, що тепер використовується праця майже 700 тисяч маленьких громадян. Підневільна, фактично рабська дитяча праця. Поляки, до речі, мають омбудсмана з питань захисту прав дитини.

Із досьє “Хрещатика”

Карпачова Ніна Іванівна — Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, кандидат юридичних наук, заслужений юрист України. Народилася 12 серпня 1957 року в сім’ї юристів. 1979-го закінчила юридичний факультет Київського державного університету імені Тараса Шевченка, 1991-го — аспірантуру Академії суспільних наук. У 1994 році була обрана народним депутатом України тринадцятого скликання по Алуштинському виборчому округу Республіки Крим. З 1994-го по 1998-й — заступник голови комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин. Активно займалася імплементацією міжнародних стандартів у галузі прав людини в національне законодавство. Автор кількох законопроектів України, ухвалених Верховною Радою. Зокрема “Усиновлення дітей-сиріт”; “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”; Закону України щодо кримінальної відповідальності за торгівлю людьми. За ініціативою Ніни Карпачової у 1996-му було створено Національний центр з усиновлення дітей-сиріт при Міністерстві освіти України. Очолювала урядові та парламентські делегації України на міжнародних та європейських конференціях з проблем захисту прав людини. З 1996-го по 1998-й — віце-президент Всесвітнього конгресу українських юристів. 14 квітня 1998 року обрана першим Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини (підтримана 276 народними депутатами). З 1998-го — член Європейського, а з 2000-го — Міжнародного інституту омбудсмана. Ініціатор боротьби з транснаціональною работоргівлею. З 1999-го очолює Національну координаційну раду щодо запобігання торгівлі людьми в Україні. З 17 червня 2003 року вдруге обрана на посаду омбудсмана.

— Ким і де ви працювали до обрання на посаду Уповноваженого?

— Я юрист за фахом, з відзнакою закінчила юрфак Київського університету. Деякий час працювала і вчилася: дуже хворіла мама, потрібні були гроші на ліки. Відмовилася від аспірантури (закінчила її потім, через багато років). Спершу захищала права робітників рибоконсервного заводу у Керчі (я звідти родом). Нині я могла б займатися серйозним бізнесом, якби подалася в царину господарського права. Адже робила значні успіхи: щорічно приносила підприємству десь від 100 до 150 тисяч радянських карбованців. І коли мене забрали у міськком комсомолу, я опікувалася правовим захистом молоді. Мені “віддали” молодих робітників і правоохоронців. Працювала з колективом заводу “Залив”. Свій робочий день починала з того, що взувала гумові чоботи і йшла в рибоконсервний цех. Постійна вологість, ручна праця. Заробітна платня була більш-менш пристойна, але часто порушувалися права. Нині все виробництво в Керчі зруйноване — завод “Залив”, наша рибна галузь. Фактично відбулася кримінальна приватизація підприємств...

Згодом у Москві захистила кандидатську дисертацію з дотримання прав і свобод людини. Мене запросили в Америку. В п’яти університетах я читала лекції, навіть виступала в Конгресі США з цієї проблематики. 1994 року була обрана до парламенту. Голосували за мене мешканці Алушти й Судака. В Алушті я три роки працювала секретарем міськкому партії (була в 26 років обрана на цю посаду, молодших за мене в державі не було). Я пройшла тут усе, навіть анонімки, які на мене писали Михайлові Горбачову... Я все витримала. Згодом мене виштовхнули в Москву, щоб не втручалася у місцеві справи. Маю науковий ступінь кандидата юридичних наук, на докторську часу не вистачило. У Верховній Раді була обрана заступником голови парламентського Комітету з питань прав людини. 1998 року до вищого законодавчого органу не потрапила — забракло голосів. Моїм опонентом у Криму на той час був... Ігор Франчук. І переміг. А мене парламент призначив Уповноваженим. Спочатку ніхто не уявляв, що це ми створюємо в державі, хто такий Уповноважений з прав людини. Мені доручили стати координатором трьох законопроектів про статус омбудсмана, автором одного з них була я. У складних, запеклих дискусіях нам удалося визначити поле діяльності Уповноваженого. А мені випала реалізація визначених обов’язків. Здається, нам в Україні вдалося уникнути багатьох вад світових інституцій омбудсмана, використати їхній досвід, але піти власним шляхом. Нині ми є членами міжнародного і європейського інституту омбудсманів. Через міжнародні інституції мені вдається захищати порушені права наших громадян, а через власних колег робити це навіть у країнах, з якими немає двосторонніх угод.

— Яких недоліків чужих моделей вам удалося уникнути?

— Це, зокрема, створення окремих інституцій омбудсманів з різних галузей: захисту військовослужбовців, жінок, чоловіків, сексуальних меншин та ін. Мені допоміг досвід Верховного комісара ООН з питань прав людини Мері Робінсон, з якою я в дружніх стосунках. На жаль, через принципову позицію цієї пані найбільш впливова американська сторона подбала, щоб її не призначили на новий термін. До слова, в системі ООН омбудсман, яким є Верховний комісар з прав людини, опікується різними напрямами дотримання прав людини. Проте немає Верховного комісара з прав дитини, жінок та ін. Тобто під дахом прав людини мають об’єднуватись всі напрямки, якщо ми хочемо потужно впливати на них, бо вони всі між собою перехрещуються. Те, що сьогодні стосується тортур, завтра може зачепити неповнолітніх або жінок. Тому ми створюємо таку потужну інституцію, в якій будуть різні ділянки. А весь персонал інституції Уповноваженого з прав людини певною мірою матиме не вузьку спеціалізацію, а універсалізацію. Омбудсман — це колективний розум. Чим ми відрізняємось від усіх? Я не можу знати все і, природно, раджуся зі своїми експертами. Мені вдалося головне: вберегти цю інституцію від руйнації з самого початку. Її намагалися зруйнувати браком фінансування, приміщень, “ґвалтуванням” через Конституційний Суд, коли там розв’язували питання про віковий ценз омбудсмана, ніби немає інших проблем. А про контрольну функцію омбудсмана всі мовчали. В цей час почали блокувати контрольні функції Рахункової палати. Вони б і нам таке зробили, але я їм не дозволила. Відтак будь-яка посадова особа, будь-який правоохоронець, котрий порушує права людини, автоматично підпадає під дію нашого закону. Нам треба було відстояти незалежність своєї інституції. Адже багато депутатів сподівалися зробити з нас філіал із розгляду петицій, які до них надходять. Та ми довели, що з нами потрібно рахуватися. Так, ми не маємо владних повноважень, але здобули авторитет, коли інформація омбудсмана сприймається беззастережно, бо вона об’єктивна, перевірена і незаангажована політично. І головне — вистраждана, пропущена через серце. Це дуже важливо сьогодні. У світовій практиці прийнято: якщо омбудсман звинувачує в доповіді будь-якого посадовця, то наступного ж дня той подає у відставку. От цього я ще не досягла.

Ірина ТИРАН ”Хрещатик”
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |