Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
1 жовтня 2003 року, середа  №144 (2351) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
МИ
images  
images
images
images
01/10/2003      надрукуватипрочитало 1383 человек  

images
Момент мудрості Сьогодні День людей похилого віку
images
Є нагода згадати про тих, хто володіє значним досвідом, цінною житейською мудрістю і є золотим фондом держави. Останнє хоч і не усвідомлюється суспільством, але доведено вченими. Відомий психолог Лев Вигоцький, досліджуючи життя племен, підмітив дивовижну закономірність: у військових сутичках і конфліктах перемагали ті, у чиєму стані було найбільше стариків. Молодь діє швидко і легко, але не завжди осмислює те, що робить. Тому часто помиляється, витрачає надмірно життєву енергію і зазнає поразки...

Для передачі життєвого досвіду потрібне спілкування трьох-чотирьох поколінь

— Немає більшої небезпеки для всіх нас, ніж неповага до старості,— вважає заступник директора Інституту психології імені Григорія Костюка, кандидат педагогічних наук Сергій Болтівець.— Свідомо чи несвідомо ми орієнтуємося на старше покоління. Спокійне, достойне життя наших дідусів і бабусь благотворно впливає на психологічний стан усього суспільства.

Керівники підприємств помітили, що збільшення пенсій колишнім працівникам підвищує продуктивність праці тих, котрі трудяться тепер, поліпшує мікроклімат у колективі.

Не менш значущу роль відіграють старенькі у своїх сім’ях. Традиційну модель батько-мати-дитина з психологічної точки зору не можна назвати повною родиною. Для передачі життєвого досвіду потрібно, аби одночасно жили і взаємодіяли три-чотири покоління, запевняє пан Болтівець. Причому не обов’язково, щоб старики, діти й онуки тулилися під одним дахом. Достатньо навіть нечастих зустрічей з дідусем, бабусею, і малеча виросте здоровішою, щасливішою, успішнішою за тих, котрі такого спілкування були позбавлені.

Чи сформувався б геній Пушкіна без його знаменитої няні, Шевченка й Франка — без їхніх мудрих дідусів, Лесі Українки — без доброї бабусі? Заради інтересу візьміть біографії відомих людей та й подивіться, яку роль зіграли в їхньому житті представники найстаршого покоління.

А ось батьки через завантаженість на роботі та інші клопоти більше піклуються про те, аби нагодувати й одягти дитину, її безпеку, ніж про спілкування з улюбленими чадами. У 80-х роках минулого століття учені підрахували, скільки часу спілкуються з дітьми мами і тата. В японських сім’ях — 20 хвилин на добу, у англійських — близько 17, в американських — 14. Хоча справа не стільки в часі, скільки в мудрості, терплячості, поміркованості вихователя. А який життєвий досвід може бути у 20—30-річних людей? Його вони набудуть за кілька десятків літ. Тобто саме тоді, коли в них можуть народитися онуки. Крім того, для нормального психічного розвитку малеча повинна бачити моделі спілкування між поколіннями. Навіть якщо стосунки в сім’ї далекі від ідеальних і між старшими й молодшими немає єдності у вихованні, дитина і тоді дістане вагомий козир: її життєвий досвід збагатиться різними моделями поведінки в одних і тих самих ситуаціях, різним ставленням до світу, різними способами розв’язання проблем.

Десятки київських пенсіонерів вступають до вузів

Одна шанована киянка у свої 65 років зробила підтяжку шкіри, у документах виправила рік народження і, успішно склавши екзамени, вступила до університету, видаючи себе за... 35-річну молодичку. Винахідливій леді вдалося приховати й те, що вона вже мала одну вищу освіту. Через три роки навчання хитрість розкрилася. Обурений ректор видав наказ про відрахування студентки солідного віку лише на тій підставі, що вона не мала права на вступ (мається на увазі безплатне денне відділення).

Жінка поскаржилася в Міністерство освіти і науки. Бо вчилася вона на відмінно, не мала жодного пропуску лекцій чи зауважень, а до брехні вдалася як до вимушеного захисту проти агресії суспільства. Адже навчальні заклади, як правило, беруться вчити молодих та “зелених”. За другу ж вищу освіту за законом треба платити. А де взяти грошей пенсіонерові?

Після довгих дебатів і дискусій студентці-бабусі таки дозволили захистити диплом. Тепер вона активний пропагандист здобутих знань, незмінна учасниця тижнів “Освіта дорослих в Україні” і невтомною громадською роботою окупила державі усі затрати на своє навчання. Причому такий випадок не єдиний. У Міністерстві освіти і науки підтвердили, що вони знають принаймні десяток киян, які вже в похилому віці усякими правдами, а частіше неправдами, вступали до вузів.

Лише десять відсотків дідусів і бабусь одержують допомогу в лікарнях

Який же вік ми називаємо похилим? Поети і художники зображують людське життя у вигляді п’ятисходової піраміди. Кожній сходинці відповідає десятиліття. Від нуля ми йдемо до вершини з позначкою “50”, а потім із протилежного боку спускаємося до “100”.

Сергій Болтівець пропонує інше визначення:

— Похилий вік — це той самий, що і пізній підлітковий. У психологічному сенсі вони дуже схожі між собою.

Геронтологи ж пояснюють, що так званий літній вік триває з 60 до 75 років, від 75 до 90 — старечий. Осіб, котрі переступили 90-літній рубіж, називають довгожителями.

— Із точки зору психогігієни не можна фіксувати увагу на граничних параметрах віку,— вважає Сергій Іванович.— Ось, скажімо, був час, коли в нашій країні любили нагадувати про середню тривалість життя. Засоби масової інформації озвучують і тиражують певну цифру, але при цьому не думають, як почуватимуться ті, котрі пережили цей статистичний рубіж. А там уже і лікарі не поспішають допомагати стареньким, і все суспільство цинічно дає зрозуміти їм, що, мовляв, час іти на вічний спокій... Вчений зі світовим ім’ям, директор Інституту геронтології Дмитро Чеботарьов на своєму 95-річному ювілеї нещодавно з болем оприлюднив тривожну статистику. Лише 10 відсотків людей похилого віку одержують допомогу в лікарнях, 23 — можуть пройти домашній стаціонар, а 57 — взагалі не звертаються у поліклініки. Але життя триває і після

70-ти, 80-ти, 90-та... Тільки у Києві нині проживають близько 200 столітніх чоловіків та жінок.

Катерина Білокур реалізувала себе після шістдесяти, а Микола Амосов і після сімдесяти давав фору молодим колегам...

Біологічний вік часто не відповідає психологічному. Найпродуктивніший час Івана Огієнка припав на дев’ятий десяток життя. Катерина Білокур реалізувала себе після 60-ти, Микола Амосов і після 70-ти давав фору молодим колегам. А скільки наших співвітчизників із виходом на пенсію, за прикладом героя популярного мультфільму листоноші Пєчкіна, тільки починають жити! Вони виводять нові сорти рослин і на своїх дачних ділянках вирощують небувалі врожаї, пишуть книги і малюють картини, знімають фільми і вишивають казкової краси візерунки. Середній вік флористів клубу “Природа і творчість”, що діє при київському Будинку природи,— 75 років. Найстарші розміняли 90.

Цінність кожної такої людини не тільки у її справі, а насамперед у тому, що, поспілкувавшись із нею, молодші усвідомлюють: у них теж усе краще попереду. Ця думка чи навіть відчуття на рівні підсвідомості потім допомагають, підтримують у найтяжчі хвилини. Мовляв, нічого, дід (сусід, знайомий) прожив 100 років, значить і я зможу. Якщо оця бабця стала художницею на сьомому десятку, то я у свої 40—50 маю ще кращі перспективи!.. Доведено: тривалість життя залежить від того, які цілі ставить перед собою людина. Ті, хто не виходять за межі власних біологічних потреб, як правило, на цьому світі не затримуються. Чим людина духовніша і освіченіша, тим більше шансів у неї стати довгожителем.

Світлана ПЕТРОВА “Хрещатик”
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images
images
01/10/2003 | “У неприємному навчіться бачити приємне”. П’ять правил психогігієни від Сергія Болтівця
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |