Відчувалося це вже на підходах до Верховної Ради. А за огорожею навпроти скупчилися біля сотні представників Прогресивної соціалістичної партії Наталі Вітренко і Братства, які виступають проти Юлії Тимошенко, та приблизно стільки ж від “Собору” та “Батьківщини”, котрі її підтримують. Несприятлива для пікету погода змушувала “прогресивних” вдаватися до будь-якої творчості. Вони хиталися, стрибали і вторили мегафону, викрикуючи непристойний месідж, спрямований проти Віктора Ющенка. Братство майже не ворушилося, тримаючи гасла “Тимошенко в тюрьму к Лазаренко”, “Одесса — не Майдан”, а їхні опоненти — транспаранти “Ющенко так!” і “Юля так!”. Поруч з помаранчевим підняли прапор профспілки працівників Національної академії наук. Між сторонами спалахнула сутичка. Але беркутівці швидко розняли супротивників.
Чому ж переноситься розгляд так званого урядового питання? Адже ще вчора плани були грандіозні. Після затвердження прем’єра Президент обіцяв назвати увесь уряд. Передрікали, що заодно заслухають і програму уряду та навіть проведуть, якщо все складеться позитивно, його перше засідання. Відповідати на це запитання намагалися представники різних політичних сил. У кулуарах поширювалися чутки, наче процес гальмують нашоукраїнці. Але народний депутат Олег Рибачук (“Наша Україна”) сказав, що “абсолютна більшість” із його фракції підтримає кандидатуру Тимошенко. Він посилався на результати зустрічі нашоукраїнців з Юлією Тимошенко в середу. Щоправда, там не було представників груп “Разом” і “Солідарність”. Однак пан Рибачук розмовляв з колегами, і ті обіцяли, що підтримка буде. За версією Олега Рибачука, опівдні ще тривало узгодження призначень на посади керівників місцевих органів влади. Але склад уряду, за його словами, вже визначено. Водночас позафракційний Олександр Волков заявив, що перенесення розгляду питання пояснюється тим, що “міністрів менше, ніж портфелів.” Він припустився думки, що в той час це питання і намагалися врегулювати. Ніхто із народних депутатів по суті не сказав нічого конкретного. За інформацією джерел, наближених (як це дивно, але не до перших осіб, а до Петра Симоненка) станом на 13 годину Юлія Тимошенко зустрічалася з Віктором Ющенком. Стосовно комуністів, то нічого непередбаченого, по суті, й не трапилося. Вони за кандидатуру пані Тимошенко голосувати не збиралися. Після вечірнього засідання президії ЦК Компартії у середу депутати з фракції планували взагалі вилучити свої картки, щоб не голосувати ні за, ні проти. Про небажання підтримувати лідерку БЮТ Петро Симоненко начебто повідомив Юлію Тимошенко. Народний депутат Олег Беспалов розповів, що більшість позафракційних його колег пані Юлію підтримають. Щоправда, говорячи про програму уряду, він зазначив, що документ носить переважно гуманітарний характер. Але на його думку, інакшою ця програма навряд чи могла б бути, враховуючи, що коли її писали, склад уряду ще не був відомий. На думку Петра Симоненка, програма уряду не відповідає інтересам України та її громадян. Бо вона перш за все блокує реалізацію вигідних економічних і гуманітарних проектів у рамках ЄЕП та СНД. “І передбачає курс на вступ України до СОТ та Євросоюзу, ліквідацію позаблокового статусу й вступ до НАТО. Обурений лідер комуністів тим, що програма не передбачає надання російській мові офіційного статусу державної. Комуніст Борис Олійник сказав, що його особиста точка зору щодо Тимошенко відрізняється від позиції фракції КПУ. Він навіть має намір вийти зі складу фракції. “Я чинитиму так, як сам вважаю за потрібне...” — пояснив Борис Ілліч.
А от соціалісти Мороза щодень змінювали свої думки про Юлію Володимирівну. Учора вони нарешті зрозуміли, за словами Миколи Рудьковського, що Юлія Тимошенко “має таку цілеспрямованість, яку рідко можна зустріти серед депутатів”. Він пояснив: “Поки Соцпартія підписувала з Ющенком угоду про його підтримку в обмін на гарантії безкоштовної освіти чи медицини, Тимошенко підписувала угоду про її прем’єрство та квоту у новій владі”. Цікаве “одкровення”, але незрозуміло, кому соціалісти тепер адресують свої претензії. Програму фракція Олександра Мороза назвала збірником благородних намірів. За цією програмою “буде ліберальна держава”,— сказав пан Рудьковський. Отож підтримувати Тимошенко соціалісти не будуть. Та, мабуть, основна причина інтриги полягає в тому, що фракція Мороза хоче мати портфелі в уряді і губернаторство в центрі країни та на сході. Певно, образило лідера соціалістів і те, що Президент віддав перевагу Тимошенко. Правда, вчора соціалісти говорили, що на портфелі взагалі не претендують. Та хто ж повірить? Регіонали голосуватимуть у вільному режимі. Есдеки, хоч і в опозиції, певно, також. Та всі тепер зрозуміли, що у нинішньому парламенті опозиційність (за новим розкладом) не на часі. Народний депутат Анатолій Матвієнко пояснює це тим, що противники “Сили народу” та Віктора Ющенка, ясна річ, не змінилися. Просто вони влаштовують власні інтереси...
Скандально відомий Нестор Шуфрич підозрює, що Тимошенко може відмовитися від посади прем’єра. Йому “по-людськи жаль цю мужню жінку”. Так він сказав учора журналістам. І пояснив, що не здивується, якщо Юля відмовиться брати участь “ у цьому бедламі”. Та вже сьогодні ми напевно дізнаємося, чим завершиться епопея з прем’єрством, урядом і його програмою. Юлію Тимошенко, швидше, підтримають. А програму — навряд чи. Можна, звичайно, називати її збірником благородних намірів, але ж досі ще ніхто не пропонував затвердити проект апріорі неблагородний. Як на мене, радикальні парламентські критики не бажають ризикувати. Бо як тільки програмі дадуть “добро”, прем’єр запропонує зміни до бюджету-2005. І тоді навіть найспритніші лобісти не зможуть розраховувати на те, що вони вже теоретично поділили між собою.