...Яків Сольський один з 850 столичних партизанів-підпільників, які можуть розповісти про всі жахіття війни, оскільки пройшли її від початку до кінця. Коли почалася Друга світова, Яків Порфирович тільки-но закінчив 1-й курс Київського політехнічного інституту. Вже десятого липня 1941-го юнак вступив до партизанського загону “Победа или смерть” і розпочав активну підпільну діяльність. Чоловік пригадує, що спочатку у загоні було 150 добровольців, а вже через три місяці — 400. Партизани обороняли столицю і вдень і вночі. Спати доводилося у плащ-наметах чи окопах, а харчувалися тим, що люди добрі давали.
20 вересня, на другий день після того як надійшов наказ відступати на східну Україну, Якова було тяжко поранено, і він потрапив до німців у полон. Місяць у Дарницькому концтаборі неабияк підірвав здоров’я юнака. За цей час Яків дуже схуд і важив... 25 кілограмів. Щасливий збіг обставин врятував хлопця від страшної смерті у Бабиному Яру, куди його разом з іншими полоненими вели у листопаді на розстріл. Пан Сольський ніколи не забуде той трамвай, який проїжджав перед їхньою колоною, і на ходу пасажири втягнули всередину кількох чоловіків, серед них і юнака. У гуртожитку, де хлопець жив до війни, однокурсники його виходили. Втім, ледь оклигавши, Яків продовжив свою підпільну діяльність у Вінниці. За це знову потрапив до табору примусових робіт, де пробув до грудня 1943 року. Пізніше поповнив лави Червоної армії...
В Україні вже п’ятий рік поспіль 22 вересня відзначають День партизанської слави. Так, у Києві минулої п’ятниці пам’ять про хоробрих підпільників разом з очевидцями та учасниками партизанського руху у роки Другої світової вшанували представники державної та столичної влади. Спочатку квіти поклали біля пам’ятника Невідомому солдатові у сквері Вічної пам’яті, що у столичному парку Слави. Після цього усі вирушили на Байкове кладовище, де вшанували найвидатніших керівників партизанського руху — Олексія Федорова, Сидора Ковпака, Олександра Сабурова, Тимофія Строкача...
Віце-прем’єр-міністр України Дмитро Табачник сказав, що про жахи війни знає не лише з підручників історії, а й з розповідей своїх рідних, які пройшли крізь це пекло. Дмитро Володимирович запевнив наших ветеранів, що жодну соціальну пільгу не буде зменшено, а чутки, нібито учасникам Другої світової скасують субсидії на плату за житло, назвав брехнею.
Заступник голови Київської міської держадміністрації Віталій Журавський подякував присутнім ветеранам за їхню хоробрість та мужність і пообіцяв, що міська влада надалі ще більше піклуватиметься про них. Зокрема, невдовзі виділять 30 мільйонів гривень на впорядкування парку Партизанської слави, де вже другий рік вшановують пам’ять про доблесних підпільників.
Після урочистого мітингу, що відбувся тут, ветерани разом з високими гостями скуштували партизанського кулешу.