З 14 до 19 травня в Україні перебував з офіційним візитом спеціальний доповідач ООН з питань захисту та поширення права на свободу слова пан Амбеї Лігабо. Характеризуючи минулої п'ятниці ситуацію зі свободою слова в Україні, він зауважив, що за останніх два роки вона значно поліпшилася. А втім, за словами Лігабо, нинішня політична ситуація не сприяє розвиткові демократії.
За час візиту пан Амбеї Лігабо встиг обговорити ситуацію зі свободою слова в країні з уповноваженим з прав людини Ніною Карпачовою, представниками Конституційного Суду, Міністерства юстиції, Центральної виборчої комісії, Секретаріату Президента та інших структур.
Він закликав звернути особливу увагу на розпалювання ворожнечі до іноземців, які приїжджають в Україну. Також пан Лігабо зустрівся з дев’ятьма журналістами, які стали жертвами переслідувань і тиску, серед них — Володимир Кацман, Віктор Павлюк, Олена Притула та інші. “Мої співрозмовники говорили про те, що багато журналістів, особливо в регіонах, відчувають значний тиск, їх залякують місцеві органи влади. Висувають надумані судові обвинувачення, заарештовують”,— зазначив спеціальний доповідач ООН.
“Моя місія полягає в тому, щоб надати рекомендації для поліпшення ситуації зі свободою поглядів та слова в країні”,— повідомив пан Лігабо.
За результатами візиту до України спеціальний доповідач пообіцяв надати свій звіт та висловити рекомендації на сесії Ради ООН з прав людини, а також розглянути різні аспекти для того, щоб проаналізувати ситуацію, зробити висновки та дати рекомендації для української влади.
Згідно з даними організації “Репортери без кордонів”, ще 2004 року Україна із Росією була в групі країн (відповідно на 139- і 140-му місцях), де ситуацію зі свободою засобів масової інформації оцінено як незадовільну. Після Помаранчевої революції, відповідно до Індексу “Репортерів без кордонів”, свобода ЗМІ в Україні поліпшилася на 27 позицій, і в цьогорічному звіті наша країна опинилася на 112-му місці. Натомість Росія втратила за той самий період ще 7 позицій і наблизилася до групи останніх двадцяти країн світу з найгіршим показником дотримання свободи преси і журналістської діяльності.
довідка “Хрещатика”
Нині Україна перебуває на 112-му місці в традиційному рейтингу свободи слова в світі, який публікує правозахисна організація “Freedom House”. У доповіді цієї авторитетної організації оцінювали ситуацію, що склалася в 195 країнах світу, повідомляє Ліга з посиланням на “The Washington Profile”. Усі країни розділили на три групи — з “вільними”, “частково вільними” і “невільними” засобами масової інформації. Так, у 74 державах ЗМІ визнані цілком вільними, у 58 — частково вільними, у 63 — невільними. Таким чином, відповідно до дослідження, 18% жителів Землі живуть у країнах з вільною пресою, 39% — з частково вільною і 43% — з невільною. Найкраща ситуація в цій сфері, за версією “Freedom House”, у Фінляндії й Ісландії.