НАТО відмовило Україні
Учора на саміті Північноатлантичного Альянсу в Бухаресті Україна так і не отримала запрошення приєднатися до Плану дій щодо членства в НАТО. Незважаючи на наполягання президента США Джорджа Буша, особисту присутність на саміті Віктора Ющенка, консенсусу серед старих членів Альянсу у питанні підтримки кандидатури України так і не було досягнуто.
Безпосередньо перед голосуванням Президент України Віктор Ющенко заявив, що рішення про приєднання України і Грузії до ПДЧ є тестом для Північноатлантичного Альянсу. Проте категорично проти форсованої інтеграції до НАТО країн СНД висловилася Німеччина і Франція. Свою позицію вони мотивували відсутністю внутрішньополітичного консенсусу в країнах-кандидатах щодо вступу до НАТО. Разом із тим глави держав ухвалили рішення про початок інтенсивних політичних консультацій із Україною та Грузією. “Ухвалено рішення доручити міністрам закордонних справ зробити першу оцінку досягнутого прогресу у двосторонній співпраці під час зустрічі в грудні 2008 року”, — заявив Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер.
Росія задоволена підсумками саміту
Учора постійний представник Росії при НАТО Дмитро Рогозін заявив, що рішення саміту Альянсу не надавати Україні і Грузії Плану дій щодо членства в НАТО є логічним. “Із упевненістю нині можна говорити про те, що питання про надання ПДЧ Україні і Грузії було не готове”, —зазначив пан Рогозін.
Окрім того, постпред Росії при НАТО вважає, що ні про яке надання ПДЧ Україні і Грузії не йтиметься і у грудні цього року. Адже на грудневому заході країн-членів НАТО, де зустрінуться міністри закордонних справ, відбудеться лише моніторинг ситуації, пов'язаної з готовністю України і Грузії приєднатися до ПДЧ. Він переконаний, що розв’язання суттєвих проблем України і Грузії на шляху до НАТО до грудня навряд чи варто сподіватися. У Грузії останнім часом лише загострилися територіальні проблеми, пов’язані з Абхазією і Південною Осетією, а Україна за короткий час навряд чи зможе збільшити кількість прихильників НАТО у державі.
Натомість відстрочка приєднання України до ПДЧ зняла політичну напругу у відношеннях Києва і Москви. Нагадаємо, що у випадку приєднання України до ПДЧ, Державна Дума Росії збиралася денонсувати Договір про дружбу і співробітництво між Україною та Росією.
Лідери України не втрачають оптимізму
Учора Президент України Віктор Ющенко позитивно оцінив результати саміту НАТО у Бухаресті для України. “Це є винятково перемогою”, — сказав Президент, відповідаючи на запитання, як він оцінює відстрочку розгляду заяви України про приєднання до Плану дій щодо членства в НАТО до грудня. Головним досягненням пан Ющенко вважає те, що на саміті досягнуто згоди, що Україна і Грузія “стануть членами НАТО”. За словами Президента, деякі країни навіть висловили готовність прийняти Україну до Альянсу, оминаючи етап ПДЧ. Щоправда, про конкретні терміни набуття членства в НАТО поки не йдеться.
Натомість увечері на Майдані незалежності прихильники Партії регіонів, незважаючи на зливу, зібралися відсвяткувати відмову у приєднанні України до ПДЧ. Присутній на мітингу лідер регіоналів Віктор Янукович підкреслив, що Україна отримала незалежність на умовах нейтралітету і завдяки цьому зберігає добрі стосунки між Заходом і Росією. У випадку подальших спроб втягування України до НАТО регіонали обіцяють масштабні акції протесту.