За наступних 20 років українців може стати на 10 млн менше. Таку статистику, зібрану за даними різних компаній, наводять у комітеті з питань озорони здоров’я у Верховній Раді. Там стверджують, що основною причиною смертності в країні є погане медичне обслуговування. Фахівці запевняють, що ситуація може докорінно змінитися після запровадження обов’язкового медичного страхування, як у всіх європейських країнах. З найближчих сусідів подібна система вже 5 років діє у Молдові. Розмір страхового внеску становить приблизно 3 % від зарплатні. В гривневому еквіваленті це приблизно 20 грн. Сплативши їх, людина має право на якісне лікування та потрібні медикаменти. Для України проект тільки розробляють. Першим етапом його запровадження стане повернення коштів за ліки малозабезпеченим, який почнуть реалізовувати наступного року.
Два останніх роки Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) працює в Україні над проектом “Медичне страхування та реформування системи охорони здоров’я”. Експерти організації розповідають, що хоча у світі ледь не щодня винаходять досконаліші медтехнології та ефективніші ліки, на нашій країні цей прогрес фактично не позначається. За статистикою ЄБА, Україна посідає перше місце в Європі за кількістю лікарів та ліжкомісць на душу населення. Тим часом, за останніми даними Держкомстату, на кожних 10 людей, що народжуються, — 2 помирають.
“Наша країна серйозно хвора. Кожен восьмий громадянин скаржиться на стан здоров’я”,— підтверджує катастрофічну демоситуацію голова комітету з питань охорони здоров’я у Верховній Раді Тетяна Бахтєєва.— Кожен третій помирає, не доживши до пенсійного віку”. Вона додає, що в разі збереження таких тенденцій, за прогнозами експертів, населення України через 23 роки скоротиться до 35 млн. Нині проживає трохи більше 46-ти млн людей.
За минулий рік у країні було зафіксовано 17 млн звернень до лікарів з приводу нових захворювань, усього ж до лікаря звернулися у 39 млн випадках. Однак більшість звернень так і залишаються на рівні статистики. “Безплатна” медицина недофінансована, а купувати всі потрібні ліки людям самотужки — надто дорого. “В 2007 році українці придбали препаратів на 12,4 млрд грн, але незаможні громадяни часом купити навіть аспірин не в змозі”,— зітхає заступник міністра охорони здоров’я Віктор Рибчук. За його словами, наразі уряд розробляє механізм компенсації витрачених коштів на ліки для малозабезпечених людей. Пілотний проект планують запустити з нового року, хоча у країнах Європи така схема повернення коштів працює уже не одне десятиріччя. Однак основний ухил там зроблено на медичне страхування, а не на повернення коштів.
У цьому плані попереду України не лише Європа, а й навіть найближчий сусід — республіка Молдова. Цю країну експерти ЄБА ставлять за приклад. Уже 5 років там діє обов’язкове медичне страхування. Медичні заклади в країні стали самостійними економічними суб’єктами і заробляють стільки, наскільки якісно лікують. Гроші їм виплачує Національна страхова компанія.
“Страхування обов’язкове для всіх. До тих, хто не сплачує, застосовують санкції”,— пояснює гендиректор Національної страхової компанії Георге Руссу. Сума назбирується така, що до кінця року її не встигають витратити. 94 % коштів іде на оплату лікування громадян та закупівлю нових технологій, решта — на профілактичні медичні заходи, а також роботу самої системи. “Якщо раніше на тисячу осіб у сільській місцевості припадало 40 викликів швидкої, то нині це вже 250 викликів. Люди знають, що можуть отримати гарантовану допомогу, а медики розуміють, що це їхня робота і гроші”,— додає він. За словами пана Руссу, для впровадження обов’язкового медичного страхування потрібна серйозна нормативна підготовка, а також політичний консенсус.
В Україні з приводу медичного страхування на законодавчому рівні лише тривають суперечки. До парламенту подано 3 законопроекти про обов’язкове медичне страхування, однак жоден із них, на думку пані Бахтєєвої, не прописаний так, щоб спрацював на користь населення. Тому, коли послугу впровадять — невідомо.
“В усьому світі на обов’язкове медичне страхування припадає 85 %, і лише 15 % населення страхується добровільно чи не страхується. Ця система розрахована на працюючу частину суспільства, але діє для всіх і кардинально змінює всю медичну систему”,— каже голова Ради професійних управлінців Української медико-правової асоціації Дмитро Карамишев. Він додає, що прогнозувати, скільки платитиме українець за обов’язкове медичне страхування рано, однак зазвичай це 3—4 % від окладу зарплати. “Якщо брати з мінімальної зарплати, це виходить приблизно 20 грн щомісяця”,— підрахував пан Карамишев.
довідка “Хрещатика”
Основних видів медичного страхування – п’ять
Компанії, які займаються добровільним медичним страхуванням, в Україні уже з‘явилися. Оберігати здоров‘я (у списку своїх послуг) вони радять за п‘ятьма програмами. Перша – поліклінічна допомога. Сюди входять консультації спеціалістів, оформлення лікарняних листів, виклик лікарів додому та діагностика. Страхують також стаціонарну – проведення операцій, до- та післяопераційне перебування у лікарні, забезпечення медикаментами. Розробляють програми і під надання невідкладної допомоги – виїзд бригади, транспортування до медзакладу, встановлення попереднього діагнозу. Майже всі компанії пропонують страхування стоматологічних послуг і оплату всіх потрібних ліків. Залежно від комбінації програм щомісячна оплата страховки становить від 3-х до 5 % від зарплатні клієнта.