Триває дискусія стосовно подальшого розвитку столичної медицини. Кілька днів тому перший заступник голови КМДА Олександр Попов заявив, що вважає за доцільне введення в місті системи лікарняних кас. Як з'ясувала "Вечірка", цю думку поділяє більшість членів Постійної комісії з питань охорони здоров'я і соцзахисту.
Що ж таке лікарняні каси? Якщо пояснити просто, то це схоже на медичне страхування.
Киянин (або не киянин, але житель столиці) може укласти договір з лікарняною касою і сплачувати щомісяця близько 100-150 гривень. Якщо йому знадобиться медична допомога, її надаватимуть в обсязі 50 тисяч гривень на рік. Причому, якщо клієнту такої каси допомога знадобиться вже через місяць після укладення договору, йому її все одно надаватимуть. Для пенсіонерів, які забажають вступити до таких організацій, обіцяють суттєву знижку. Плата для пільговиків становитиме близько 30 гривень.
Одна з переваг таких організацій - можливість закуповувати ліки та супутні матеріали за зниженими (гуртовими) цінами.
В цілому, члени комісії погодилися з необхідністю запровадження такої системи в столиці. Проте принципи функціонування лікарняних кас необхідно попередньо всебічно вивчити. Зокрема, голова комісії Алла Шлапак наголосила: масово відкривати лікарняні каси ще зарано: «Необхідно спочатку перевірити механізм їх функціонування в масштабах мікрорайону, можливо, району, щоб зрозуміти, чи доцільним є запровадження такого типу медобслуговування у Києві». За її словами, простіше за все розпочати запровадження лікарняних кас на великих підприємствах, де є профспілки, - на заводах, в освітніх закладах, у Київському метрополітені. «Або навіть розпочати експеримент з працівників охорони здоров’я. Щоб у разі успіху лікарі самі своїм пацієнтам рекомендували таку форму обслуговування», - додала пані Шлапак.
Тож учора депутати прийняли за основу проект рішення про запровадження лікарняних кас у столиці. На документ чекає фахове доопрацювання в комісії, лише після цього його винесуть на затвердження сесією Київради.
До речі, в Україні така система медобслуговування діє вже близько 10 років. Створено лікарняні каси в Житомирі, Сумах, Чернігові, Маріуполі та інших містах країни. А з липня 2007 року діє Всеукраїнська громадська організація «Асоціація працівників лікарняних кас України», членами якої є каси із 16 регіонів держави. Асоціація сприяє відпрацюванню системи двосторонніх угод між лікарняними касами, які функціонують в Україні. Завдяки цьому члени лікарняних кас у різних регіонах України можуть отримувати необхідну медичну допомогу в рамках програм медикаментозного та діагностичного забезпечення.
Соціальне таксі
Також на засіданні комісії депутати розглянули питання про створення соціального таксі
Програму розроблятимуть спільно з фахівцями та представниками комерційних служб таксі. До кризи подібна послуга - виклик таксі для інвалідів та людей похилого віку - існувала майже в усіх районах столиці. Люди з обмеженими фізичними можливостями та пенсіонери могли дістатися лікарні або потрібної установи безкоштовно, ще й отримати допомогу водія. Відродити аналогічну службу тепер вирішили на міському рівні. Поки ще не відомо, чи буде соціальне таксі створено на базі комунального, чи в його створенні візьмуть участь комерційні служби таксі. Голова Київської міської організації профспілки таксистів України Саулюс Савіцкас, якого запросили на засідання, запропонував зекономити бюджетні кошти і не купувати автомобілі для соціального таксі, а використовувати по 2-3 машини для киян з особливими потребами від кожної комерційної служби. Остаточно програму створення соціального таксі планують затвердити у вересні.
Олександра Кочубей, «Вечірній Київ»