Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
3 грудня 2008 року, середа  №216 (3432) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Бізнес
images  
images
images
images
03/12/2008      надрукуватипрочитало 843 человек  

images
За трьома зайцями
images

Меморандуму уряду про взаєморозуміння з вітчизняними металургійними підприємствами зірвався через неузгодженість питання, хто має платити за кризу. Це призведе до масового безробіття в металургійному секторі. Ланцюгова реакція від конфлікту вдарить і по столичному бюджету. Наступного року він може недоотримати 2 млрд грн.

Наприкінці минулого тижня стало відомо про зрив меморандуму щодо взаєморозуміння між урядом України та вітчизняними металургійними підприємствами. В підписаному 10 листопада документі передбачалося, що Кабмін пожвавлюватиме внутрішній попит на металопродукцію, скасує 12 % надбавку на газ для металургійних комбінатів, введе мораторій на підвищення цін на електроенергію, а також відстрочить оплату за залізничні перевезення для окремих підприємств. Усі ці заходи мали діяти до кінця нинішнього року. До того ж їх на засіданні уряду 19 листопада пообіцяли пролонгувати і на 2009 рік. В обмін на це власники металургійних підприємств мали знизити ціни на свою продукцію на внутрішньому ринку, викуповувати обумовлені обсяги вугілля в держпідприємства “Вугілля України” і призупинити скорочення працівників на підприємствах. Проте вже наприкінці минулого місяця стало зрозуміло, що жодна зі сторін не дотримує повністю домовленостей.

Перегорнута сторінка


Директор об’єднання “Металургпром” Василь Харахулаха, відстоюючи позицію металургів, заявив, що в листопаді ціна на газ не тільки не знизилася, а навпаки, за вказівкою Мінпаливенерго транспортування блакитного палива подорожчало з 87 до 240 грн. Окрім того, від 15 листопада на 23 % (з 934 до 1152 грн за 1 тис. кубометрів) збільшилася гранична ціна на газ. За таких умов скасована урядом 12 % спеціальна надбавка на газ загалом не зменшила затрат металургів на його придбання. Насправді обіцянка Юлії Тимошенко знизити газові тарифи для металургів наприкінці року була від самого початку нереальною. Адже саме на цей період припадає пік боргових зобов’язань держави. Й надалі ціна на блакитне паливо тільки підвищуватиметься. Тож зовсім не дивно, що минулого тижня з’явилася жорстка вимога російського президента Дмитра Медведєва негайно погасити борг України в $ 2,4 млрд. У розпал переговорів з Росією про ціну на газ на 2009 рік робити газові пільги вітчизняним підприємствам є неприпустимою розкішшю.

Замороження ж тарифів на перевезення металопродукції “Укрзалізницею”, на переконання експерта Інституту вивчення Росії Олексія Блінова, мало що дають. “Мораторій на підвищення тарифів на перевезення зовсім не означає їх зменшення”,— вважає він. Для порівняння: в Німеччині складова залізничного тарифу в ціні металопродукції становить 1,8—2,2 %, а в Україні вона на рівні 6,8 %. Проте критична ситуація на залізниці може призвести до того, що державний монополіст, надавши навіть незначні преференції, за підсумками року зазнаватиме збитків. За інформацією “Хрещатика”, в Мінтрансі вже розробляють плани щодо 10 % скорочення працівників “Укрзалізниці” наступного року.
“Насправді меморандум про взаєморозуміння між урядом України і металургійниками перестав діяти вже від дня його підписання. Цей документ не має юридичної сили. Всі заходи були прописані доволі розмито й передбачали можливість корекції”,— зауважив “Хрещатику” Олексій Блінов. Уряд Юлії Тимошенко меморандумом хотів, з одного боку, продемонструвати, що хоче вберегти населення від тотального безробіття. Причому лідерка БЮТ залишала за собою право в ручному режимі варіювати пільги для окремих підприємств металургійної галузі, щоб заручитися їхньою підтримкою напередодні можливих виборів. Проте з цього нічого не вийшло.

Металурги розраховують на бюджет


Юлія Тимошенко звинуватила власників металургійних підприємств у тому, що вони не викуповують обумовлену кількість вугілля у держпідприємства “Вугілля України”. Окрім того, металургійні підприємства так і не знизили ціни на свою продукцію на внутрішньому ринку. Внутрішній попит на неї, за даними експертів, продовжує падати і становить не більше як 30 % від обсягу виробництва українських металургів. На зовнішньому ринку ситуація у вітчизняних сталеварів не ліпша. “Точкою відліку падіння можна вважати старт Олімпіади в Пекіні. Тоді Китай почав значно більше виробляти металу. Попит на українську металопродукцію знизився від 30 до 50 відсотків. Причому останнім часом цифру в 50 відсотків можна вважати вірогіднішою”,— зауважив “Хрещатику” пан Блінов. Через зупинення майже половини доменних печей тисячі працівників металургійних підприємств опинилися у неоплачуваних відпустках. Таким чином власники металургійних підприємств принаймні імітували виконання обіцянки урядові про недопущення звільнення. Хоча й не всі. Зокрема, в Донецькій області протягом останнього місяця все ж таки скорочено близько 5 тисяч осіб (загалом у металургійній галузі на Донеччині працюють до 150 тисяч людей).

За оцінками експертів, внаслідок зменшення виробництва в металургійній галузі можна очікувати 30 % скорочення штату. “На цей випадок держава неодмінно має розробити програми для залучення звільнених працівників до інфраструктурних проектів. Це може здійснюватися зокрема через державні центри зайнятості, а також шляхом досягнення домовленостей між владою і приватними підприємцями”,— зауважив “Хрещатику” директор економічних програм Центру економічних і політичних досліджень імені Разумкова Василь Юрчишин. Схожий досвід використовували у Сполучених Штатах Америки в часи Великої депресії. Проте в Україні жодної цільової програми із залучення безробітних наразі не розроблено. “В інших країнах вже затверджено програми боротьби з кризою, вже йдеться про виконання їх. А в нас це роблять надто повільно. Мало того, немає злагодженої позиції влади і чіткого плану дій”,— нарікає “Хрещатику” президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий.

Тож у кризі, що склалася в металургійній галузі України, окрім світової рецесії, не менш винні і уряд, і металургійні підприємства. Ситуація могла б бути значно ліпшою, якби наші металургійні гіганти мали більшу конкурентоспроможність. Досягти цього можна було в період економічного пожвавлення 2002—2004 та 2006—2007 років, модернізувавши виробництво: замінити застарілі мартенівські печі й запровадити енергозберігаючі технології. Серйозний крок до меншого споживання газу зробили тільки на “Криворіжсталі”. Там ще 2006 року запровадили технологію із вдування пиловугільного палива, що дало змогу скоротити споживання природного газу на 60 %. Проте більшість власників замість модернізації виробництва вивозили свої надприбутки в оф-шорні зони. Навіть попри це, рентабельність до 17 % у вітчизняних металургів у попередні роки залишалася на рівні інших країн. Але досягалося це за рахунок виплати значно нижчої зарплатні працівникам. Та й тепер власники підприємств намагаються заощадити саме на робочому персоналі, а повертати фінансові ресурси з оф-шорів в Україну, аби загасити “металургійну пожежу”, вони не поспішають. І це тоді, коли за оцінками об’єднання металургійних заводів “Металургпром” збитки підприємств галузі можуть перевищити 4 млрд грн. Натомість металургійники передусім прагнуть запустити руки в кишеню держбюджету. “Вони скаржаться на фінансову кризу, хочуть допомоги держави, пільг, кредитів від Міжнародного валютного фонду під державні гарантії, але забувають, чим займалися у попередні роки. Якщо власники металургійних підприємств нещадно експлуатували свою власність, то повинні насамперед самі розгрібати завали. І значною мірою здатні це зробити”,— зазначив “Хрещатику” Василь Юрчишин. Однак із наближенням нового року, а це означає і затвердження нових параметрів Держбюджету, тиск металургійних підприємств на державу тільки посилився. Бізнесмени добре розуміють, що саме показники, закладені в головному фінансовану документі, зафіксовані в ньому пільги, а не підписання популістських меморандумів, їм можуть справді допомогти.

Ланцюгова реакція зачепить Київ


Провал перемовин і антикризових ініціатив уряду не обмежується металургійним комплексом. Галузь, що забезпечує 30 % внутрішнього валового продукту нашої держави, безпосередньо впливає на кожного пересічного українця. Адже саме недонадходження іноземної валюти в Україну внаслідок цього чинника стало однією з головних причин різкої девальвації гривні. Ланцюгова реакція на кризу в металургії може призвести навіть до того, що бюджет Києва недоотримає мільйонних податків та відрахувань столичних металотрейдерів. За словами аналітиків консалтингової компанії Global Trading, столичний бюджет від металургійної кризи наступного року може втратити від 130 до 200 млн грн. Окрім того, вже скоротила на 10 % обсяги виробництва по всій країні пов’язана з металургійним сектором будівельна галузь. А найрозвиненіша вона саме у столиці. Тож у гіршому разі внаслідок падіння ВВП держави, інфляції та інших, не залежних від міської влади чинників, бюджет Києва наступного року може втратити до 2 млрд грн.

Євгеній ДИКИЙ “Хрещатик”. Фото Павла ПАЩЕНКА
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images
images
03/12/2008 | Денис Горбуненко: “Основна місія всіх депозитних вкладів — це не заробіток”.
images
images
03/12/2008 | Уряд розписався у власній неспроможності. “Антикризові” заходи можуть посилити економічну кризу
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |Fatal error: Class 'SAPE_client' not found in /spacenew/www/kreschatic.kiev.ua/index.php on line 211