Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
8 жовтня 2009 року, четвер  №137 (3583) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Суспільство
images  
images
images
images
08/10/2009      надрукуватипрочитало 5672 человек  

images
Безплатні знання по всьому місту У Києві працюють 138 бібліотек
images

В умовах кризи в багатьох міських жителів з’явився час для роздумів та читання. Для когось це можливість самовдосконалитися, для когось — розслабитися. Хтось опановує нові спеціальності та іноземні мови, щоб знайти нову роботу, а хтось поринув у класику. Робити й те, й інше можна у 138 публічних київських бібліотеках, причому безкоштовно. “Хрещатик” з’ясовував, що найпопулярніше там сьогодні та як записатися у бібліотеку.

Читальний Київ


Українська столиця є містом, де було створено бібліотеку Ярослава Мудрого — одну з найдавніших у світі й першу в Східній Європі. Князь зібрав десятки науковців, які перекладали найвідоміші праці з грецької та болгарської мов. Тоді писали на пергаменті з телячої шкури, тож на одну книжку потрібно було 500 телят. Кожен примірник оздоблювали золотом та коштовним камінням. Книгозбірня була при Софії Київській, а згодом зникла. Доля цієї бібліотеки багатьох хвилює і досі.

Проте не менш цікавими є будні звичайних бібліотек, які працюють сьогодні у місті. За даними статистики, кожен другий українець зовсім не читає книжок, але це не стосується столиці. Це можна пояснити зокрема тим, що в Києві зосереджено багато вишів, тож студенти, хочеш-не-хочеш, штурмують бібліотеки щодня. Ще один момент — вищий рівень освіченості столичного населення. Дорогою до офісів працівники у транспорті обов’язково щось гортають, щонайменше пресу. Своєрідним чином на читання у Києві вплинула криза. Тенденції змінилися з дешевих романів Донцової чи Мариніної до класики. Має попит і література з вивчення іноземних мов та економічних спеціальностей. Оскільки купувати книжки тепер не кожному по кишені, до бібліотек повернулися відвідувачі.

У фондах бібліотеки Вернадського 15 мільйонів книжок


З читальнями, власне, у киян проблем немає. У місті діє найбільша в Україні національна бібліотека — імені Вернадського. В її фондах зберігається до 15 мільйонів одиниць — від найдавніших видань на зразок “Велесової книги” до найсвіжіших примірників періодики. Щороку збірня поповнюється 180 тисячами книжок, журналів, газет. Бібліотека співпрацює з партнерами з 80 країн світу. Щороку послугами тут користується майже півмільйона читачів, які переглядають/читають 5 мільйонів документів.

Хоча формально читачем може стати кожен українець, все ж таки до цієї книжкової святині потрапляють переважно студенти, науковці, дослідники. Щоб записатися до бібліотеки Вернадського, потрібно принести паспорт, документ про освіту, посвідчення. Після оформлення абонемента видають квиток, за який треба заплатити 20 гривень. Документ дійсний протягом п’яти років. Книжок додому тут не видають.
Таке ж правило діє і в Національній парламентській бібліотеці. Від часу створення 1866 року в цій книгозбірні з’явилися унікальні видання. Тут можна погортати стародруки, цінні та рідкісні видання. Представлено літературу 66 мовами світу. Крім книжок, журналів та газет, зберігаються карти, ноти, аудіоносії. З усім цим скарбом можна ознайомитися лише в читальних залах. Аби потрапити туди, слід оформити денний чи річний читацький квиток. Вони обійдуться у 2 та 10 гривень відповідно. При собі потрібно мати паспорт.
Відкриті для столичного читача і спеціалізовані бібліотеки, зокрема державні — історична, наукова архітектурно-будівельна імені Заболотного, науково-педагогічна, науково-технічна, бібліотека медицини. Є заклади при університетах.

Найбільше читають школярі


Та найцікавішими для пересічного киянина, не студента, не науковця, є звичайні публічні бібліотеки, де не вимагають документів про освіту чи додаткової плати за абонемент — треба мати лиш бажання читати. У Києві таких бібліотек 138, з них 89 — для дорослих. Попри глобальну комп’ютеризацію книжка досі лишається “другом людини”, і в гості до неї ходять часто.

За інформацією столичних бібліотек, найчастішими їхніми відвідувачами є читачі віком від 26 до 76 років. Літні люди полюбляють гортати періодичну пресу та літературу про власні захоплення. А молоді читачі, крім навчальної літератури, беруть більше художніх книжок, зокрема твори, яких давно не перевидавали і яких немає в продажу. Бувають у бібліотеках і більшість київських школярів.

“До нас щодня приходять 60—80 діток. Іноді цілими класами. Бувають і вчителі — організатори позакласного читання. Тож робота кипить”,— розповідає завідувач дитячої бібліотеки імені Дубініна в Шевченківському районі Ліліана Бурдак. Фонд закладу налічує приблизно 29 тисяч різних книжок, журналів і щороку поповнюється. Цьогоріч завезли майже 500 нових одиниць літератури. Хоча бібліотека й дитяча, почитати сюди приходять також їхні батьки та навіть пенсіонери. Під заставу можна взяти книжку додому на місяць, якщо вона дуже популярна — на два тижні.

 

пряма мова

“На придбання книжок для бібліотек у бюджеті закладено 2 мільйони гривень”
Олександр БРИГИНЕЦЬ,
депутат Київради,
голова комісії з питань культури

— Яка ситуація сьогодні з бібліотеками в Києві?
— Ми якраз тільки-но розглянули питання Міської публічної бібліотеки імені Лесі Українки. У кількох її філій, що розташовані в Шевченківському районі, виникли проблеми з приміщенням. Від них вимагають або платити великі гроші за оренду, або звільнити приміщення. Я хочу наголосити, що бібліотеки, відповідно до рішення Київради, не мають сплачувати за оренду. Адже це неприбуткові, некомерційні заклади. Всі гроші, що потрібні на утримання їх,— бюджетні. Якщо театри чи музеї хоча б теоретично можуть заробити кошти на продажу квитків, то бібліотеки такої можливості не мають. Це єдине безплатне для населення джерело інформації. І дуже важливо підтримати ці заклади в кризовий період.


— Чи поповнюється книжковий фонд в умовах кризи?
— Коли готували бюджет, наша комісія фактично з боєм відстояла фінансування у 2 мільйони гривень на придбання книжок для бібліотек нинішнього року. Але досі жодної копійки так і не перерахували. Кажуть, що це не першочергово. Чиновники не розуміють, що нові книжки виходять щороку. Вони мають потрапити в бібліотеку, бо наступного року вже будуть інші. Якщо гроші виділять у грудні, їх буде складно освоїти.


— А не стали через економічну скруту менше видавати книжок?
— Поменшало позицій, менші нині тиражі, але книжки видають, про що свідчать успішні форуми.


— Ми були в дитячій бібліотеці, де нам сказали, що нові книжки все ж таки надходять.
— Це завдяки меценатам. І слава Богу, що такі люди є. Ми у фракції теж провели акцію зі збирання книжок для дитячих бібліотек. Добра справа, але ж приносять видання попередніх років, а треба нові. Я всі свої депутатські кошти віддаю на закупівлю книжок для шкільних бібліотек. Це надзвичайно важливо, бо якщо дорослий чогось не прочитав, він може завтра купити книжку й надолужити. Та коли дитину сьогодні не привабити цікавою книжкою, не привчити її до читання змалку, вона може не стати читачем у принципі. Й саме на це треба звернути максимум уваги та докласти щонайбільше зусиль.

 

 

 

“Районні чиновники намагаються нас незаконно виселити”
Людмила КОВАЛЬЧУК,
директор Київської публічної бібліотеки
імені Лесі Українки, віце-президент
Української бібліотечної асоціації

— Вам довелося воювати за приміщення бібліотек. За півтора року — 17 судових засідань. Про рейдерську атаку на головне приміщення наша газета писала, і ви його таки відстояли. Які тепер проблеми?
— Філії нашої бібліотеки розміщені в одному відомчому та семи комунальних приміщеннях. П’ять із них — у Шевченківському районі. На початку року ми звернулися до райдержадміністрації з проханням подовжити оренду, адже попередній договір підписано до 24 січня. Нам відмовили і сказали виселятися. До того ми мали борг приблизно 12 тисяч гривень. А тепер місцева влада встановила свої методи визначення орендної плати — хоча бібліотеки не повинні її сплачувати — 50 гривень за квадратний метр. І нарахували нам борг у 125 тисяч гривень. Крім того, від нас вимагали виселитися у 10-денний термін. На щастя, Господарський суд такі вимоги визнав незаконними.


— То приміщення залишаться за бібліотеками?
— Виселяти бібліотеки та приватизовувати їхні приміщення забороняє закон — рішення Київради, постанови Кабміну. Та, вочевидь, у Шевченківському районі керуються чимось іншим. У розпачі ми навіть думали, що доведеться брати збір з наших читачів, аби можна було заплатити ті 50 гривень за квадратний метр адміністрації Пилипишина. Хоча, згідно з Конституцією, люди мають право на вільний доступ до інформації. Тепер ми звернулися до Київради, і нам обіцяють, що приміщення бібліотек переведуть у власність міста, а не району.


— Скажіть, що з книжковим фондом? Кажуть, грошей на його поповнення не дають.
— На цю потребу з міського бюджету мали виділити 2 мільйони гривень. Але кошти поки що справді не надходили. Та ми однак намагаємося працювати з усіма можливими фондами, видавництвами, благодійниками. Цьогоріч безплатно взяли книжок у наші фонди на суму 738 тисяч гривень, гадаю, до кінця року буде на мільйон. Ми всім дуже вдячні.


— Наскільки активно відбувається комп’ютеризація столичних бібліотек?
— Якщо по Україні лише 4 % населення має інтернет, то в Києві це 20 %. Нині стартував проект “Бібліоміст”. Фундація Мелінди та Білла Гейтса виділили для України грант на суму 25 мільйонів доларів. Ці кошти спрямують на придбання комп’ютерів для українських бібліотек. Частина з них потрапить і до столичних.

 

Ірина ЛАБУНСЬКА “Хрещатик”. Фото Павла ПАЩЕНКА
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images
images
08/10/2009 | Обережно! Побутовий тероризм. Громада Києва проти агресивних прибульців
images
images
08/10/2009 | Олена СТЕПАНЕНКО: “Поезія — це не хвороба і не професія, це шляхетне хобі”.
images
images
08/10/2009 | Відповідає на листи читачів наш оглядач Сергій СКІЦ.
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |