— Пане посол, як Ви оцінюєте взаємовідносини між Саудівською Аравією та Україною, започатковані в Ер-Ріяді у квітні 1993 року?
— Відносини між нашими країнами було встановлено з визнанням Королівством незалежності України невдовзі після її проголошення. У квітні 1993 року досягнуто домовленостей про обмін дипломатичними представництвами. Тоді посла Королівства Саудівська Аравія в Москві було призначено послом-нерезидентом Королівства в Україні. Відтоді наші відносини почали розвиватися швидшими темпами, доказом чого став візит Президента України Леоніда Кучми до Королівства в 2003 році та інших високопосадовців двох країн.
Наразі як перший посол-резидент Королівства в Україні я прагну до поліпшення наших відносин та піднесення їх на якісно новий, вищий рівень, на чому я наголосив під час вручення вірчих грамот Президентові Віктору Януковичу, а також Голові Верховної Ради Володимиру Литвину та міністру закордонних справ Костянтину Грищенку.
— Хоча посольство України в Судівській Аравії існує з червня 1996 року, в Києві її представництво з’явилося лише торік?
— Як я уже зазначив, посол Королівства в Москві був послом-нерезидентом в Україні, тож наші відносини розвивалися незбалансованими темпами. Торік керівництво наших країн вирішило з метою зміцнення зв’язків відкрити посольство Королівства в Києві. І я мав честь отримати цінну довіру Короля, який призначив мене першим послом-резидентом Королівства в Україні. Кілька місяців тому я став до роботи в Києві.
— Ваша держава посідає четверте місце у світі за кількістю нафти і перше — за її видобутком, чим у цьому плані цікавить Саудівську Аравію Україна?
— Королівство на сьогодні вважають найбільшим виробником та експортером нафти у світі з найрозвиненішою економікою на Близькому Сході. Крім того, існують значні можливості для інвестування в країні, тому великі світові компанії прагнуть бути на ринку Саудівської Аравії. Зокрема й українські представництва в змозі увійти на наш ринок. Я вважаю, що українські компанії мають потрібний досвід та новітні технології, щоб стати гідним конкурентом, зокрема в будівельній сфері, чого й потребує ринок Королівства Саудівська Аравія.
— Свого часу йшлося про створення українсько-саудівського підприємства з відновлення роботи нафтових свердловин, спільного підприємства з компанією “Антарктика”, заснування в Україні представництва корпорації “Аль-Раджхі” та філії саудівського банку, чи вдалося реалізувати ці проекти?
— Вдалося реалізувати чимало. Наша роль як посольства та державної установи у співпраці з Міністерством закордонних справ України та іншими зацікавленими сторонами полягає в розробленні бази, яка б відкривала великі перспективи діяльності для бізнесменів та приватного сектору двох країн, а також у сприянні більшим інвестиціям з метою зміцнення економічних і торговельних відносин між Королівством Саудівська Аравія та Україною. Кожен спільний проект підноситиме відносини між двома країнами на якісно новий рівень. Посольство діє відповідно до указів міністра закордонних справ, надає допомогу та сприяє приватному сектору обох країн, а також прагне виконувати рекомендації Українсько-саудівського комітету.
— У Києві та інших українських містах навчається чимало студентів із Саудівської Аравії. Чи задоволені Ви рівнем їхньої підготовки, у яких спеціалістах зацікавлене Королівство?
— Більшість саудівських студентів вивчають в Україні медицину, оскільки ця галузь є важливою для Королівства. Ми прагнемо, щоб наші студенти здобули освіту високого рівня — теоретичну та практичну. Крім медицини, в Королівства викликає великий інтерес сфера інженерії з її різними спеціальностями. Всі студенти перебувають під державною опікою та є об’єктом уваги і турботи посольства.
— Чи можливий розвиток і співпраця між нашими державами у туристичній галузі?
— Туризм є життєво важливою сферою, тому країни надають йому великого значення. Звичайно, цей сектор перспективний, є можливості для співпраці приватного сектору обох країн та реалізації спільних проектів, а також обміну досвідом. Вже підготовано проект угоди в цій сфері, тож працюємо над її підписанням у найближчому майбутньому.
— Українські бізнесмени відві-дують Саудівську Аравію, ваші — Україну, чи досягнуто певних домовленостей щодо інвестицій для нашої держави?
— Кілька років тому створено Раду саудівських та українських бізнесменів, яка активно працює над полегшенням та сприянням роботі підприємців обох країн. Що стосується офіційного аспекта цього питання, то у 2008 році підписано угоду про заохочення та захист взаємних інвестицій, а також досягнено домовленості стосовно уникнення подвійного оподаткування та запобігання ухиленню від сплати податків на доходи та капітал.
— Які враження від нашої держави?
— Я прибув в Україну майже чотири місяці тому. І я вже переконався, що це дуже красива країна, цивілізація якої сягає сотень років. Український народ добрий, гостинний, щедрий та відкритий світові серцем та розумом.
— Ваші улюблені місця в Києві, в яких українських містах вдалося побувати?
— Красивих місць у Києві занадто багато, тож неможливо їх перелічити кількома рядками. Що стосується інших міст, то, на жаль, я ще не мав нагоди і часу виїхати за межі Києва. Маю намір зробити це найближчим часом.
— Що спільного у наших народів?
— Саудівський народ сповідує ісламську релігію, тоді як значна частина українців — християнство. Ми маємо спільні цінності: добре ставлення до іншого, примирення, відданість роботі, справедливість і рівність між людьми, надання допомоги та підтримки всім, хто цього потребує, повага до людини, її гідності, а також до права на життя.
— Ваші побажання мешканцям української столиці?
— Бажаю стабільності, подальшого прогресу та успіху. Висловлюю Вам подяку за надану мені можливість висловити свої побажання.
довідка “Хрещатика”
Королівство Саудівська Аравія є суверенною ісламською арабською державою, у якій іслам є офіційною релігією, державна мова — арабська, столиця — Ер-Ріяд. Королівство заснував у 1932 році король Абдель Азіз бін Абдель-Рахман Аль Сауд. Держава поділяється на 13 провінцій (мінтакат) і за формою державного правління є абсолютною монархією. Тут розташовані два священних для мусульман міста — Мекка і Медіна, куди здійснюють хадж послідовники ісламу. Королівство Саудівська Аравія має на своїй території понад 25 % підтверджених нафтових ресурсів планети, займає перше місце серед експортерів нафти у світі. Нафтовидобувна галузь забезпечує понад 75 % надходжень до бюджету, 45 % ВВП, та 90 % доходів від експорту. Приблизно 40 % ВВП — від приватного сектора.
Уряд Саудівської Аравії контролює основні сектори економіки, хоча останніми роками сприяє розвитку приватного сектору для зниження залежності від нафти. Уряд Королівства почав дозволяти співучасть приватних та іноземних інвесторів у енергетичному та телекомунікаційному секторах.