Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
28 жовтня 2010 року, четвер  №157 (3788) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Людина, місто, країна
images  
images
images
images
28/10/2010      надрукуватипрочитало 3791 человек  

images
Алла ШЛАПАК: “Бідність можна подолати лише консолідацією суспільства та держави”
images

21—23 жовтня 2010 року делегація з Києва на чолі з депутатом Київської міської ради, головою постійної комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту Аллою Шлапак взяла участь у 14-й конференції Союзу південноєвропейських і центральноєвропейських столиць, яка проходила у Загребі (Хорватія). Тема конференції — "Міська бідність — політика міст у подоланні бідності та соціальної інтеграції".


— Як Ви охарактеризує специфіку бідності в Україні?
— Бідність в Україні характеризується низкою національних ознак. Зокрема це низький рівень життя, надмірне соціальне та майнове розшарування, поширеність бідності серед населення, що працює, а також висока питома вага людей, котрі вважають себе бідними.


Рада національної безпеки і оборони України проаналізувала стан виконання Стратегії подолання бідності та подальших заходів боротьби із бідністю на період з 2001 до 2009 року і дійшла висновку, що багато питань лишаються невирішеними. Варто зазначити, що кількісні показники моніторингу бідності свідчать про те, що Україна належить до країн зі стабільно високим рівнем бідності. Так, станом на 2008 рік, рівень бідності в Україні становив 27 відсотків, що на 11 відсотків вище, ніж у країнах Європейського союзу.


Усе це свідчить про актуальність та гостроту проблеми бідності, офіційним визнанням чого слугує Указ Президента України Віктора Януковича "Про невідкладні заходи з подолання бідності" № 274/2010 від 26.02.2010 року.

— Яка статистика щодо рівня бідності в Києві?
— У Києві офіційно зареєстровано більш ніж 2,5 мільйона населення, з яких 850 тисяч — це кияни, які потребують особливої підтримки.
За останніх 5 років Київ зробив значний крок у напрямку поліпшення життя кожного конкретного киянина. Але, на превеликий жаль, у зв’язку з політичною нестабільністю в країні, головною перепоною на шляху реалізації наших муніципальних ініціатив була відсутність змін у національному законодавстві.


У зв’язку зі зміною політичної ситуації в країні я дуже сподіваюся, що національне законодавство у сфері соціального забезпечення почне вдосконалюватися.

— Столична влада докладає максимум зусиль для того, щоб пом’якшити тиск фінансового навантаження на вразливі категорії населення. Можете перелічити основні заходи?
— Стратегічними напрямками з метою подолання міської бідності ми обрали — пожвавлення економічної активності (залучення інвестицій з метою утворення нових робочих місць, підтримка малого та середнього бізнесу (надання пільгових кредитів, створення "Єдиного вікна"), розробку та впровадження першої та єдиної в Україні "Програми зайнятості населення", створення умов для роботи в муніципальних органах влади молоді, боротьбу з корупцією. З 2006 року ми почали втілювати низку соціальних програм. Це і впровадження адресної матеріальної допомоги (з метою монетизації пільг).
Програма "Турбота" спрямована на підтримку людей із особливими потребами (це і здобуття вищої освіти, супровід і допомога у відкритті власного бізнесу, підтримка громадських організацій, які створюють умови для інтеграції людей із особливими потребами в суспільство). У місті розгорнуто майже 100 пунктів із надання безплатної юридичної допомоги малозахищеним верствам населення. Адже саме через те, що людина не знає своїх прав, вона не здатна повноцінно себе захищати і реалізовувати свої права.


Також у Києві вперше з 2006 року почали діяти спеціально створені центри роботи з людьми без визначеного місця проживання. У цих центрах вони отримують медичну допомогу, одяг, взуття, їжу, виконують громадські роботи. Особливу увагу муніципальна влада приділяє роботі з дітьми вулиці, дітьми з кризових сімей, сиротами. До цього процесу дуже активно долучаються різні громадські організації. Нам вдалося подолати пережиток СРСР, який полягає в тому, що найкращою формою виховання таких дітей є інтернати. Нині ми впевнено рухаємося шляхом створення умов для розвитку сімейного виховання. І це засвідчують статистичні дані. Адже лише сім’я здатна дати дитині те, чого ніколи не дасть інтернат, — це любов. Саме в любові може вирости здоровий громадянин як фізично, так і психологічно.

— Яка роль держави в подоланні бідності?
— На мою думку, маючи великий досвід роботи з найуразливішими категоріями населення, головною метою будь-якої держави має бути створення сприятливих умов для реалізації кожного громадянина незалежно від соціального статусу та стану здоров’я.
Подолання бідності можливе лише за умови ліквідації багатьох пільг, установлених законодавством. У країнах пострадянського простору ще й досі живе стереотип про те, що всім винна держава (особливо малозабезпеченим та інвалідам). Цей стереотип нав’язаний радянською державою, коли цінність особистості була знівельована, його треба ламати. Головною цінністю є особистість — людина відповідальна!

— Чи може громадянське суспільство позитивно вплинути на подолання бідності?
— На моє глибоке переконання, окрім держави, ключовим фактором подолання бідності в Україні повинно бути громадянське суспільство, роль якого у розв’язанні цієї нагальної проблеми переоцінити неможливо. Однак і тут є значні перешкоди. Згідно з дослідженням The Freedom House, показник розвитку громадянського суспільства в Україні станом на 2009 рік доволі низький — 2,75, і найголовніше — тут простежується небезпечна тенденція. Адже цей показник не підвищується вже протягом останніх чотирьох років. Це є свідченням статичного характеру організацій громадянського суспільства.

— Яким є Ваше бачення подолання бідності, які форми і шляхи можете запропонувати?
— Потрібно визнати головний пріоритет державної та муніципальної влади — створення максимально комфортних умов для саморозвитку кожного конкретного громадянина шляхом залучення до економічного життя, створення доступу до здобуття вищої освіти, підвищення правової освіти і, звичайно, долучення до здорового способу життя з дитинства. Окрім цього, формування міцних сімейних цінностей здатне істотно знизити рівень бідності. Відповідальність членів сім’ї одне перед одним, а також перед іншими громадянами та державою — саме це є запорукою боротьби з бідністю та зубожінням населення. Ми маємо все зробити, щоб виховати людину відповідальну!


Формування людини відповідальної та освіченої в сучасному українському суспільстві — це ті магістральні напрями, що здатні значно вплинути на розв'язання проблеми бідності.


Зі зміною ментальності, світосприйняття громадян можлива побудова ефективного процесу подолання бідності в Україні. Проблема є значно глибшою, ніж здається. Жодні написані урядовцями програми та стратегії соціального захисту, поодинокі дотації, одномоментні дії не в змозі розвязати проблему, вони лише є свідченням "фасадного" характеру подолання бідності.


Я щиро переконана, що лише за консолідованої участі держави, громадянського суспільства, освіченого і відповідального громадянина можливо якісно (й істотно) зменшити показники бідності та забезпечити соціальну справедливість.

 

довідка “Хрещатика”

ЗАГРЕБ (ХОРВАТІЯ). Бюджет міста становить 1 мільярд доларів. Видатки на соціальну політику (стратегії, програми) 20 %. У столиці функціонує "Єдине вікно" — служба працевлаштування. Кількість громадських організацій у місті — 9000. Їх бюджетне фінансування приблизно 500 000 доларів на рік. Вони надають різноманітні соціальні послуги на тендерній основі. В разі втрати роботи муніципалітет гарантує громадянам різноманітні суспільні роботи терміном на півроку, що оплачуються із муніципального бюджету.

ВІДЕНЬ (АВСТРІЯ). Вся соціальна політика базується на системі різноманітних страхувань. Це усталена традиція ще з 1918 року. В Австрії понад дві третини загального обсягу соціальних видатків становлять страхові кошти (більшу частку вносять роботодавці, меншу — застраховані), з держбюджету фінансують приблизно третину.

АФІНИ (ГРЕЦІЯ). У 2005 році в Афінах було засновано Благодійний центр, в якому 1500 осіб мають можливість харчуватися двічі на день. При центрі діє притулок на 180 осіб, у якому люди віком від 18 до 65 років, які опинилися в складних життєвих умовах, можуть перебувати від 3 до 6 місяців. У притулку їм надають безплатну медичну, психологічну допомогу, тут вони проходять соціальну адаптацію. Благодійний центр співпрацює з державними і приватними закладами, метою яких є соціальне та професійне відновлення громадян, які опинилися в складних життєвих умовах.

Розмовляла Ольга ВЛАСОВА, "Хрещатик". Фото Павла ПАЩЕНКА
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |