Зима настане вже незабаром, і кияни все частіше заходять до аптек. Ціни не тішать: антипростудні по 20—30 грн, комплекс вітамінів — 60 грн. І хтозна, чи не купиш фальсифікату? Така невтішна реальність ще більше наштовхує на роздуми, чи не стати членом "Муніципальної лікарняної каси Києва"? Проект має запрацювати з нового року, а ефективне лікування обіцяють за гривню на день. Як вступити до ЛК та що з цього матимуть кияни — відповідь на всі запитання дасть гаряча лінія.
Місяць лишився до нового року і до старту роботи в столиці одного з найбільш обговорюваних проектів міської влади — лікарняної каси. Цю установу задумано як оптимальне позабюджетне джерело фінансування медичних послуг для людей. Чому це актуально? Та тому, що бюджетного фінансування ледве вистачає. За різними даними, на медикаментозне забезпечення грошей від держави вистачає на 10—30 % від потреби. Безплатне лікування, гарантоване Конституцією, сьогодні залишається міфом колишнього Радянського Союзу. Захворівши, люди змушені витрачати тисячі гривень. Лікарняна каса (ЛК) пропонує подбати про здоров’я чи ефективне лікування в разі потреби за одну гривню на день. У це важко повірити, тому всі почали шукати, де ж у цьому проекті закопано ризики. Та за півроку "перемивання кісток" знайшли всього лише один недолік: людям мало розповідають про суть лікарняної каси. "Хрещатик" знову вносить свою частку у виправлення цієї прогалини.
Чому варто довіряти? Багато хто називав лікарняну касу своєрідним способом медичного страхування. Це не так. Різниця суттєва: страхові компанії — комерційні структури, вони зацікавлені в отриманні прибутків і не зацікавлені у значних витратах на постраждалих клієнтів. Усі чудово знають, як не просто забрати страховку, наприклад, за пошкоджене авто. Лікарняна каса — благодійна організація. Вона неприбуткова, а 80 % коштів зобов’язана витратити на свою пряму діяльність: допомогу людям, які є членами каси. В Києві засновниками ЛК стануть такі авторитетні організації, як товариство Червоного Хреста, Київська міська профспілка працівників охорони здоров’я, Асоціація лікарів Києва, Асоціація працівників ЛК України. Окрім того, співпрацю з ЛК будуватимуть на основі підписаних договорів. Попри наявність наглядової ради та правління, головним органом буде конференція членів ЛК, тож найважливіші рішення ухвалюватимуть гуртом.
Чому це вигідно? Начальник Головного управління охорони здоров’я Раїса Моісеєнко припускала, що впровадження ЛК може викликати спротив самих лікарів. Річ у тому, що цей проект дуже б’є по корупції в галузі. Якщо член ЛК захворіє, то його зобов’язані оглянути, провести потрібні обстеження і видати потрібні медикаменти. Всю цю інформацію заносять до спеціального формуляра в електронному вигляді: коли звернувся, як пролікували, які результати. Давати персоналу "на кишеню" більше не буде потреби. Комусь це невигідно. Але вигідно, найголовніше, пацієнту!
Для останнього є ще й інша користь. Для проекту ліки постачатимуть від виробника напряму, за собівартістю, та ще й зі знижками. Тому пацієнт матиме змогу придбати препарати в кілька разів дешевше, аніж якби їх купляв в аптеці, де мінімальна націнка 35 %. Тобто за ті самі гроші член ЛК отримає значно більше ліків. І має гарантію, що йому не продали підробки, бо якість перевіряють.
Зрозуміло, що ЛК не стане панацеєю від усіх недуг — адже деякі захворювання (наприклад, онкологія) потребують величезних сум для лікування. Зауважимо, що проект орієнтований на первинну медико-санітарну допомогу. Будь-яку інформацію щодо членства у благодійній організації "Муніципальна лікарняна каса Києва" можна дізнатися за телефоном консультативної служби "Здоров’я" — 15-83. Відповіді щодо цього питання вам готові надати щодня з понеділка до п’ятниці, у часи з 19.00 до 21.00.
P. S. "Хрещатик" уже писав про суму внесків, які передбачають запровадити в проекті. Отже, разовий вступний — 10 грн, щомісячний для дорослих — 30 грн, пільговий (для студентів) — 15 грн. За дітей можуть сплачувати батьки. За людей літнього віку внески обіцяє зробити КМДА.