Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
1 квiтня 2011 року, п'ятниця  №48 (3873) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Круглий стіл
images  
images
images
images
01/04/2011      надрукуватипрочитало 12738 человек  

images
Альтернативні шляхи утилізації та переробки сміття
images

Проблема утилізації та переробки твердих побутових відходів є доволі актуальною для Києва. Більшість країн світу чимало років працюють над її розв'язанням і вже набули деякого досвіду. Столичні фахівці обговорювали це важливе питання під час круглого столу в редакції "Хрещатика".

Анатолій БАБЕНКО, інженер, координатор пілотного проекту роздільного збору та переробки сміття:
— У всіх підручниках з органічного землеробства пояснюють, що органічні відходи потрібно переробляти і повертати у ґрунт. Таким чином відроджується родючість ґрунту. Громадська організація “Клуб органічного землеробства” розробила пілотний проект, який було надано на розгляд в КМДА. Нам вдалося зібрати досвід передових країн у вивченні цієї проблеми. Існує біотехнологія, що винайдена в Японії, яку протягом 10 років реалізують як державну програму в Південній Кореї. Ми вивчили цей та інші досвіди, випробували, протягом 3 років напрацювали свій. Проект пілотної програми передбачає переробку не лише кухонних відходів житлово-побутового сектора, а й листя, осаду стічних вод станції аерації в Бортничах. У світі є відпрацьовані технології, за допомогою яких усі ці відходи можна переробляти і відправляти назад до аграрного сектора в якості добрив. Упровадження проекту можна розбити на кілька етапів. Перший і найпростіший — апробація технології на одній родині. В моїй родині протягом кількох років випробовували різні схеми. Найзручнішим виявився спосіб збору свіжих органічних побутових кухонних відходів в окреме герметичне відро, в якому вони могли б зберігатися в житловому секторі протягом 48 годин. Завдяки цьому можна збирати харчові відходи з подальшою відправкою на утилізацію чи переробку прямо на ґрунті на дачних земельних ділянках. Поетапне впровадження проекту передбачає залучення однієї родини, потім — одного поверху, надалі планується залучити кілька поверхів. На 4 етапі — один будинок на 55 квартир, наступним етапом буде впровадження технології у шести будинках на 320 квартир.

 

 

 

Сергій ПОЛОВИЦЯ, директор ТОВ “Вермі-Ленд”:
— Ми працюємо на ринку 6 років. Маємо значний практичний досвід, тому таємниць у цій сфері лишилося небагато. Можу поділитися досвідом власної родини. Вже 3 роки у мене вдома біля кухонного столу стоїть австралійська установка, куди скидаємо всі відходи з кухонного столу. Потім черв’ячки все це успішно з’їдають, і виходить чудовий гумус. Це абсолютно реально, що кожен охочий зможе отримати гумус у себе вдома. На жаль, в нашій країні не проводять відповідного навчання населення в цій сфері. Нині ми говоримо про масштабну переробку харчових відходів. У цій ситуації єдине, чого бракує, це — бюджетного фінансування. В Україні є можливість працювати мінімальними засобами, на відміну від інших країн, де застосовують фондоємні виробництва. Найбільші затрати, які можливі, це витрати на закупівлю черв’яків, якщо використовуватимуть переробку відходів із їх застосуванням. Можна піти іншим шляхом, використовуючи якісь грандіозні споруди. Але це вже дорогий варіант. Жодних експериментів проводити не потрібно, достатньо просто використати досвід інших країн.

 

 

 

Борис ГОРЛИЦЬКИЙ, завідувач відділу геохімії техногенезу Інституту геохімії довкілля НАН України і МНС України, доктор геолого-мінералогічних наук, академік УЕАН:
— Розглядаючи цю проблему, в першу чергу я хочу сказати, що в нашій державі 74 відсотки багатств становлять землі. І зараз в країні відбувається виснаження нашого основного багатства — ґрунту. Два роки тому ми, за розпорядженням Кабміну, готували проект закону про поводження з ТПВ. В цьому законі ми передбачили введення різних тарифів для тих, хто сортує відходи, й для тих, хто не дотримується цього правила. Юридичні особи будуть зобов’язані окремо складати різні види відходів (харчові — окремо). Щодо фізичних осіб, їх ми не можемо зобов’язати, тому для них потрібно ввести систему двох тарифів. У нас почала діяти система двох контейнерів — для вологих відходів і сухих. Це різко підвищує рентабельність сортування й утилізації сухого сміття. Ті будинки, які будуть дотримуватись складування в два контейнери, матимуть нижчий тариф. Побутові відходи вважаються нетоксичними перших 48 годин. А якщо їх за цей час не утилізували, то непотріб уже є небезпечним. Потрібно враховувати цей момент.
Стосовно подальшої переробки відходів, то можна відсортовані вологі відходи одразу доправляти на поля, які потрібно удобрювати. Але це не так вже й просто, оскільки виявляється, що у відходах утворюються рухомі сполуки важких металів. Утім, проблему легко розв’язати — достатньо до органічних вологих відходів додати 10—15 відсотків глини. Також потрібно перейти з системи сміттєзвалищ і полігонів до відходосортувальних переробних комплексів. Це вигідно і з економічної точки зору. Можна організовувати роботу таких комплексів із доопрацюванням окремих фракцій до вигляду товару, який має попит.

 

 

 

Іван МЕЛЬНИК, президент асоціації “Біоконверсія”, академік УЕАН (Івано-Франківськ):
— Ми пропонуємо не спалювати органічні відходи, а організувати виробництво, щоб переробляти їх на добрива. Асоціація біокореляції, яку я очолюю, має 5 підрозділів, які переймаються переробкою органічних відходів різними методами. Переробка ведеться двома способами. Перший — із використанням дощових черв’яків. Це процес тривалий: одну тонну гною черв’яки переробляють протягом 5—6 місяців. Три роки тому ми запатентували в Україні новий спосіб — будівництво фабрик родючості і переробку прискореним методом біологічної ферментації. Вже побудовано 5 заводів. Усі комунальні відходи переробляють таким способом. Таким чином можна підвищувати родючість землі і екологічність продуктів, які вирощують. Щодо спалювання листя й соломи, яке в нас досі практикується, варто сказати, що це дуже застарілий спосіб, який ніде в Європі не використовують. Мало того, в деяких країнах Євросоюзу за спалювання соломи на полях штрафують, а в Білорусі за такі дії взагалі можна потрапити за ґрати. Адже відомо, що в процесі спалювання листя у повітря виділяється багато шкідливих речовин.

 

 


Олександр ШЕКЕЛЬ, завідувач відділу санітарного очищення, благоустрою та озеленення міст, доктор технічних наук, академік АБУ, професор НАУ:
— Проблема перероблення органічної частини побутових відходів дуже актуальна й завжди такою була, адже наявність органічних компонентів у них створює основні проблеми — санітарні, екологічні, це й характерні запахи тощо. Якщо ці відходи вилучити з побутових, то переробка решти непотребу значно спрощується. Світовий досвід засвідчує можливість досягнення показників на рівні 20 відсотків наявності харчових відходів у побутових. У нас цей показник сягає 30, а подекуди 40—50 відсотків. Наразі йдеться про шляхи збирання та перероблення на квартирному рівні. Це актуально і буде використовуватись частиною населення, яка має присадибні ділянки. А решта населення відходи має викидати в окремі контейнери, й надалі вони повинні перероблятися промисловим способом. Відповідні технології є. Щоб організувати цю систему в такому мегаполісі, як Київ, треба будувати комплекси, що перероблятимуть ті відходи, що лишилися після відбору харчової частки. Оскільки це питання пов’язане з екологічними, санітарними проблемами, які за нашим законодавством належать до сфери виняткових повноважень і відповідальності влади, то саме влада має керувати цими процесами.

 

 

 

Володимир КОЗАЧУК, заступник начальника Головного управління комунального господарства КМДА:
— Щодня ми займаємося тим, щоб місто було чистим. Напрацьований матеріал має свої мінуси і плюси. Є й перспективні проекти, які тільки починають запроваджуватись або ще знаходяться на стадії розробки. Насамперед йдеться про питання роздільного збору сміття, це стратегічний напрямок. На сьогодні двоконтейнерна система роздільного збору твердих побутових відходів уже працює й покриває приблизно 20 відсотків населення міста. Ми прагнемо довести цей показник до 40 відсотків. Цей напрямок реально фінансується, виділяються гроші на придбання контейнерів, на схему санітарної очистки. Нині в стратегічному плані розвитку Києва закладено будівництво сміттєспалювальних заводів, зокрема на Троєщині. Це питання проблематичне. Тому важливо, що ми сьогодні обговорюємо альтернативні шляхи розвитку проблеми утилізації відходів.

 

 

 

Віктор ТОКАРЕНКО, заступник директора КП “Київкомунсервіс”:
— На сьогодні в Києві на території житлової забудови розміщено більш ніж 220 тисяч контейнерів для змішаного збору твердих побутових відходів. Із них близько 3,5 тисячі — для роздільного збору відходів, ще 2,5 тисячі розташовано безпосередніми перевізниками за окремими угодами. Наше завдання — протягом цього року перейти на 30-відсоткове співвідношення по житловій забудові, щоб ми мали приблизно 7—8 тисяч контейнерів для роздільного збору. Що стосується альтернативного варіанту, є сумніви щодо сумлінності населення. Адже, за різними дослідженнями, лише 20 відсотків населення готове сортувати відходи, решта — не бачить у цьому сенсу. Запропонований метод має право на існування, але його не можна запровадити в столиці, адже є певні вимоги щодо вивозу сміття, певні санітарні норми, і їх порушувати не можна. Тож потрібно прагматично підійти до цього питання й детально продумати механізм роботи.

 

Записала Тетяна БЕСЧАСТНА, “Хрещатик” Фото Павла ПАЩЕНКА
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |