Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
26 серпня 2011 року, п'ятниця  №123 (3948) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Персона дня
images  
images
images
images
26/08/2011      надрукуватипрочитало 3876 человек  

images
Наталія ЗАБОЛОТНА: “За півроку “Мистецький Арсенал” уже став центральним культурним майданчиком столиці й, мабуть, країни”
images

До 2025 року Київ має стати “Культурною долиною” — для цього кількість музеїв збільшиться уп’ятеро, розвиватимуть сучасне мистецтво і оновлять культурну пропозицію. В програмі “Столиця. Спецпроект”, присвяченій культурному розвитку Києва, гість студії — генеральний директор Культурно-музейного комплексу “Мистецький Арсенал” Наталія Заболотна розповіла про першу Київську бієнале та важливість меценатства.

— Пані Наталю, як людина, яка вже не перший рік займається культурою, скажіть, наскільки киянам цікаве мистецтво?
— Зараз культура і особливо мистецтво стали не просто актуальними, а справжнім трендом. Чудово, що в Стратегії розвитку міста Києва культура займає не останнє місце, вона наскрізною червоною ниткою проходить через усю концепцію. Про те, наскільки киянам цікаве мистецтво, говорить статистика відвідуваності навіть “Мистецького Арсеналу”. Лише півроку, як ми є активно діючим культурним простором в столиці, і “Арсенал” вже став центральним культурним майданчиком столиці й, мабуть, країни. За останніх півроку шість наших великих акцій, які тривали в середньому 10-14 днів, відвідали 250 тисяч людей. Запрошую усіх киян відвідати наш масштабний проект “Незалежні”, присвячений 20-річчю Незалежності України, який представляє 130 українських митців. Девізом проекту є “Нове мистецтво нової країни”, і кияни будуть надзвичайно здивовані розмаїттям стилів, напрямків, жанрів сучасної української інтелігенції в мистецтві.

— Чи треба прищеплювати мистецтво, і чи можуть робити це музеї?
— Мистецтво сприймається або не сприймається, відторгається назавжди. І це якийсь внутрішній ген, який присутній чи відсутній. Щоб відчути, чи в тебе є цей ген сприйняття мистецтва, потрібно просто прийти на виставку. Найкраща нагода — це відвідати найближчим часом “Мистецький Арсенал”. Навіть ті люди, які не захоплювались мистецтвом, стали постійними відвідувачами “Мистецького Арсеналу”, усіх акцій, і вони вважають моветоном не відвідати якийсь проект, не бути в курсі культурних подій. Це говорить про те, що суспільство оздоровлюється, що люди перестають думати лише про хліб насущний, змінюється самооцінка. Ми надзвичайно радіємо, коли біля “Мистецького Арсеналу” вишикуються черги охочих відвідати ту чи іншу експозицію. Люди йдуть, куди їм цікаво. Тобто ми не робимо чогось банального, а створюємо прецедент культурної події.

— Ви говорите, що у людини має бути спеціальний ген, аби вона розуміла мистецтво, а наша глядачка з Facebook пропонує створити телевізійну програму “Культура побуту” для дітей дошкільного та шкільного віку, яка виховувала б культуру поведінки у дітей.
— Надзвичайно важливо виховувати дітей, водити на виставки, в музеї. Хочеться, щоб київська влада започаткувала урок мистецтва або урок культури у школах. Я дуже багато мандрую, бачила тисячі музеїв, і дуже тішить, коли уроки мистецтва для дітей проводять в музеях. І ти бачиш, що це для них природне середовище. Такі діти не будуть відрізати пам’ятникам голови, писати в ліфтах чи на заборі, тому що вони розуміють, що це праця, що пам’ятник — це твір мистецтва, для них це природне середовище. Дітей потрібно занурювати в середовище мистецтва, культури, літератури, але робити це цікаво, щоб не було відрази. “Мистецький Арсенал” готується за принципом атрактивності: люди повинні прийти і не нудьгувати, кожен експонат має бути поданий через призму артефакта і з доданням інноваційних технологій.

— Сучасних музеїв в Києві має збільшитися уп’ятеро. Якими вони мають бути?
— В 2010 році Китай поставив собі планку відкрити до 2015 року 5 тисяч музеїв, дві третини пов’язані з сучасним мистецтвом. Там державні інвестиції спрямовані у китайське мистецтво. Для нас п’ять музеїв — досить амбітний результат. Впевнена, що першим у цьому рейтингу буде “Мистецький Арсенал”, який ми врешті-решт закінчимо і який переформатує культурну мапу не лише України, а й культурно-туристичну мапу Європи, світу. Ми поставимо в столиці великий культурний прапор, і це буде туристичною Меккою.

— Яким чином ви плануєте це зробите?
— Ми це вже робимо. Ми розробили концепцію “Мистецького Арсеналу”, будуємо музей, в якому твори мистецтва, зроблені українськими майстрами, будуть на рівні з шедеврами світового мистецтва. Ми привеземо в столицю і Ван Гога, і Фріду Кало, і Едварда Мунка. Ми привеземо і, сподіваюсь, відкриємо “Мистецький Арсенал” наприкінці 2014 року виставкою нашого земляка киянина Казимира Малевича. Мало хто знає, що він, одна з найбільших величин у світовому мистецтві, народився в Києві, що його хрестили в Олександрівському соборі. Ми повернемо в столицю імена Олександри Екстер, Олександра Архипенка, який черпав натхнення в скіфських бабах і став співзасновником кубізму у скульптурі. Київ має всесвітньо розкручені імена, і їх потрібно повернути. Адже вертикаль історії українського мистецтва, на вістрі якого завжди буде сучасне мистецтво, виведе українське мистецтво і наш “Мистецький Арсенал” на належний світовий рівень і сприятиме культурному туризму у столиці. До речі, спільно з керівництвом столиці і Міністерством культури ми започатковуємо першу Київську бієнале сучасного мистецтва, яка називається “Арсенали”. Очікуємо, що у травні на неї до нас приїде близько півмільйона туристів.

— Наскільки важливі для розвитку культури економічні чинники? Яких вкладень потребує нині мистецтво для організації сучасних музеїв та виставок?
— Дуже хочеться, щоб ми змінили ставлення до меценатів, адже меценатами в основному є люди заможні, які володіють великим бізнесом. Щойно делегація “Мистецького Арсеналу” повернулася з Америки, де мандрувала по 30 музеях 3 штатів країни. Там зібраний глобальний пласт мистецтва, яке фактично було дароване американським музеям, і більшість музеїв було створено уже на дарованих колекціях. Чому? Тому що там суспільство має пієтет перед меценатами і ті, хто виступає дарувальниками або меценатами музеїв, мають пільгу на сплату податків, високий статус і окреме ставлення до них. Нам потрібно також створити закон про меценатство, який принесе лише користь країні, і прищепити культуру меценатства. Досить складно переконувати людей допомогти в організації проектів.


Перший вердикт, як швидко можна зробити Київ культурною європейською столицею, в якій буде приток культурного туризму,— це потрібно створити один мегамузей та започаткувати 4 мегапроекти в галузі мистецтва. Це реально. Ми вже маємо досвід у створенні таких проектів, розуміємо, які важливі вони для киян і гостей столиці. Тепер потрібно зробити міжнародний резонанс, що потребує вкладень, інформування іноземного глядача і споживача мистецтва.

— Основні напрямки, прописані у Стратегії,— організація великих культурних подій, створення інфраструктури, оновлення і просування культурної пропозиції. Чи достатньо цих заходів і що, на вашу думку, буде найскладніше всього втілити?
— Головне — залучити фахівців, які мають досвід, ентузіазм, і не ставитися до всього бюрократично. Першим штрихом у створенні “Культурної долини”, чи то культурного кварталу, який планується навколо Лаври і “Мистецького Арсеналу”,— це організація там пішохідної зони. Це чудово. Але ми повинні не забувати про основний фактор: культура не може бути без естетики. Мені дуже образливо і неприємно, коли приїздять іноземні делегації, хочуть побачити Майдан, про який знає світ, і говорять: “Так він якийсь миршавенький”. Дуже важливо, щоб усе нове було твором мистецтва, зробленим майстром, а не тим, хто близький до владних кіл. Немає дрібниць, потрібно якось загоїти ті рани, які були завдані тілу Києва протягом останніх десяти років, а все нове має будуватися з відчуттям абсолютної естетики.

— Пані Наталю, скажіть, будь ласка, чи є майбутнє в Музею історії Києва? І якщо помріяти, яким має бути цей заклад? (дзвінок глядача)
— Я також довго думала над концепцією Музею історії Києва. Звісно, він не може бути у тій формі, у якій він був раніше. Я була безпосереднім свідком демонтажу його експозиції на вулиці Пилипа Орлика і переміщенням її до Українського дому, де я була тоді директором. На жаль, по цей день експонати Музею історії Києва залишаються складованими в Українському домі, забиті в ящики. Ніхто не знає, що від них залишилося. Втім, цей музей має бути, і бути надзвичайно цікавим. Це має бути візитівка Києва, сучасної столиці. Потрібно створювати історію, цікаву та захопливу. Наша столиця багатюща своєю історією, тут були витоки християнства, і Музей історії Києва має представити історію в цікавих фактах, за допомогою тих артефактів, які залишилися. Ми мали розмову з головою КМДА Олександром Поповим про можливість зробити його навіть на території “Мистецького Арсеналу”. Думаю, що до 2025 року це вже буде багатющий Музеї історії міста Києва.

— Як ви вважаєте, чи повинні керівники держави бути законодавцями моди в культурній сфері? (дзвінок глядача)
— Це цікаве питання. Перш за все, вони повинні бути естетами, перш за все. І найрозумніша теза: “Якщо ти чогось не розумієш, то не потрібно заперечувати, що це існує”. Оскільки керівники держави та міст є обличчям цієї країни, вони визначають і задають тон. Керівники держави, столиці мають бути у контексті — так, це беззаперечна теза. Відвідувати виставки, підтримувати мистецтво, навіть ставати меценатами усіляких проектів і, звісно, повинні бути консультантами у всіх напрямках.

Підготувала Марія БЄЛЯЄВА, "Хрещатик". Фото Бориса КОРПУСЕНКА
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |