Олександр Саган, Голова Державного комітету у справах національностей і релігій, в інтерв’ю «Україні молодій» висловив свої думки щодо святкування 1020-ліття Хрещення Київської Русі. Він, зокрема, зазначив, що не сприймає розчарування, яке має багато хто в суспільстві після завершення візиту Варфоломія І, «бо сам приїзд Вселенського Патріарха і ті події, які відбувалися навколо цього, є надзвичайно важливими, і вони знайдуть свій відгук у майбутньому». Голова Держкомнацрелігій також заперечив твердження про те, що святкування продемонстрували втручання держави в релігійні процеси. «Держава акцентувала питання Хрещення. Це обов’язково потрібно було робити, хоча б з точки зору відновлення історичної справедливості», — наголосив О. Саган.
Олександр Саган підкреслив, що «заяви Вселенського Патріарха на святкуваннях... достатньо прозорі, щоб побачити, що він приїхав до своєї Церкви-дочки». Він пояснив, що не про усе можна говорити прямо, оскільки «об’єктивно для Константинополя зараз не така сприятлива ситуація, аби прозвучало щось більше». Проте чиновник переконаний, що «того, що прозвучало, достатньо, аби ми отримали позитивний заряд енергії на подальший розвиток».
Як зазначив О. Саган, держава «не придумала» святкування 1020-ліття Хрещення Київської Русі, а «підтримала ініціативу Церков». «... насправді це була ініціатива Православних Церков: Київського Патріархату щодо відзначення 900 річчя Михайлівського монастиря та річниці Хрещення, а також потужна ініціативна кампанія УПЦ в єдності з Московським Патріархатом щодо відзначення 1020 річчя Хрещення», — розповів голова Держкомнацрелігій.
Чиновник наголосив, що підтримка державою цих святкувань дуже важлива, оскільки «на сьогодні питання єдності православ’я в Україні є надзвичайно актуальними і життєво важливими». Він пояснив таке твердження тим, що «боротьба між Православними Церквами послаблює не тільки православну конфесію, а й країну в цілому, бо зусилля людей затрачуються не для того, щоб розбудовувати цю державу, її економіку та займатися іншими речами, а на переділ майна, з’ясування стосунків — чия церква, чиє приміщення, ведуться сотні судових справ».
Олександр Саган також зазначив, що, окрім Предстоятелів Елладської і Албанської Церков, більшість Глав Церков таки не приїхали, хоча «представництво було достатньо вагомим: чотири Предстоятелі та шість делегацій від інших Церков». Він розповів, що, можливо, був певний тиск московської політичної церковної дипломатії на інші Церкви. Голова Держкомнацрелігій згадав також інформацію про листи, розіслані Московським Патріархатом, щоб єрархи Православних Церков не їхали в Київ. Він наголосив, що, хоча «не має підтвердження цієї інформації, але вона виглядає правдоподібною, тим більше, що і зразки цих листів з’явилися».
Коментуючи нещодавні святкування, чиновник наголосив: «Такі події та святкування допомагають українцям на національному рівні усвідомити себе. Якщо не буде таких загальнонаціональних побудників, громадських коливань, то ми можемо так і заснути під акомпанемент російської попси й усе проспати».
Олександр Саган висловив переконання, що «участь Константинополя може бути непоганим кроком до врегулювання міжправославної ситуації в Україні». «Звичайно, на перших порах це могло б викликати величезний протест із боку Москви. Втрата України для Московської Церкви — це не лише втрата одинадцяти тисяч парафій, з цим би ця патріархія ще могла змиритися, але також втрата історії, втрата Хрещення і багатьох інших речей, пов’язаних із самоідентифікацією, яких насправді за гроші не купиш», — додав голова Держкомнацрелігій.
Проте, як наголосив чиновник, «є й інші шляхи об’єднання». «Чому не можуть між собою домовитися УПЦ (МП) й УПЦ КП?», — сказав чиновник. Він наголосив, що «на сьогодні в усіх Православних Церквах в Україні зріє ідея спільності — вони мають спільну історію, походять зі спільної культури, переживають ту саму ситуацію». «... це не може не закінчитися ідеєю єдності — просто потрібен час і невтручання політиканів від Церкви, які реалізовують закордонні програми. Через рік, п’ять чи десять, але об’єднання Церков обов’язково відбудеться», — наголосив О. Саган.