7 травня 2009 р. в козацькій церкві Покрова Пресвятої Богородиці відбулася презентація книги історика-києвознавця Василя Галайби «Свято-Богородичні храми у «другому Єрусалимі» – місті Києві». Книга вийшла з благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, вступне слово до неї підписав Президент України В. Ющенко. Повідомляє Прес-центр Київської Патріархії
Презентація відкрилася пасхальним співом «Христос Воскрес…», «Ангел звістив..» і «Світися, світися, новий Ієрусалиме…», а також молитвою до ікони Борогодиці Слобідської, Цариці козацької. Ця ікона і молитва до неї прикрашають першу і останню сторінки обкладинки книги, яка задумана, як «книга-ікона». Вказуючи на це настоятель козацької церкви Покрови Пресвятої Богородиці о. Роман Фурдин зазначив, що дизайн книги передбачає, що її можна ставити в якості ікони Богородиці на почесне місце в оселі.
У презентації взяли участь єпископ Васильківський Євстратій – голова Інформаційно-видавничого управління Київської Патріархії, автор книги Василь Галайба, доктор богослів’я і доктор мистецтвознавства, професор КПБА Дмитро Степовик, настоятель ставропігійної козацької церкви Покрова Пресвятої Богородиці священик Роман Фурдин, директор Центру народознавства «Козак Мамай», козак Костянтин Володимирович Олійник, видавець – керівник Наукового видавничого центру «Автограф» Михайло Гнатюк, художник іконописець Олександр Цугорка – автор серії ікон у стилі «необароко», які прикрашають Покровський козацький храм.
Автор книги Василь Галайба розповів про історію появи цієї праці, яка стала логічним продовженням книжечки «Храми св. Миколая в Києві», що вийшла 2002 року. Інформацію про храми столиці п. Галайба збирав протягом 30-ти років. За словами автора до книги входять описи близко 200 Богородичних храмів Києва і найближчих населених пунктів, що майже увійшли до меж міста – Коцюбинське, Вишневе, Софіївська Борщагівка.
Схвальну оцінку появі даної книги дав професор Київської Православної Богословської Академії, відомий мистецтвознавець і іконолог Дмитро Степовик. Він відзначив глибину і старанність автора у зібранні та викладенні матеріалів.
Під час презентації єпископ Євстратій зазначив, що вперше було зібрано в одній книзі, в одній праці докладні відомості про всі Богородничні храми Києва – про ті, що є зараз і про ті, що існували колись – незалежно від того, до якої християнської конфесії ці храми належать. «Це є один із внесків у справу духовного єднання України і творення єдиної Помісної Православної Церкви», – наголосив владика.
Оцінуючи фундаментальність праці, керівник Наукового видавничого центру «Автограф» Михайло Гнатюк повідомив про те, що 95% ілюстративного матеріалу є унікальними. «До нашого видавництва вже звернулися офіційні представники дослідницьких та мистецьких інституцій Санкт-Петербурга із метою якомога швидшого придбання книги», – додав видавець.
Про мету і завдання книги – прославляти Богородицю і духовно єднати Україну – розповів директор Центру народознавства «Козак Мамай» Костянтин Олійник – один з небагатьох, хто не тільки виглядає по-козацьки, але й живе ідеалами традиційного українського козацтва. За його словами загальний наклад видання склав 1 тис. примірників, собівартість одного складає близько 200 грн. Приблизно половину тиражу пан Костянтин, який профінансував видання, вирішив передати Київському Патріархату для розповсюдження. Інша частина буде безкоштовно поширена серед шкіл та бібліотек.
Логічним завершенням презетації стали чудові старовинні українські співи у виконанні гурту «Хорея козацька» Тараса Компаніченка. Спілкування із журналістами з храму перейшло до козацького столу, влаштованого гостинним хазяїном козаком Костянтином для всіх присутніх.