Російська православна церква обирає свого шістнадцятого Предстоятеля. У Храмі Христа Спасителя, де відкрився Архієрейський собор, завершено підрахунок голосів й оголошено трьох кандидатів на Московський патріарший престол.
Кандидатами на патріарший престол обрані: місцеблюститель РПЦ митрополит Смоленський і Калінінградський Кирило, митрополит Калузький і Боровський Климент і митрополит Мінський і Слуцький Філарет, повідомляє РИА "Новости".
Кирило набрав 97 голосів, Климент - 32 голоси, а голова Білоруської православної церкви - 16.
Зазначимо, що митрополит Київський і всієї України Володимир отримав десять голосів. Стільки ж голосів було віддано митрополитові Чернівецькому і Буковинському Онуфрію. Митрополит Одеський і Ізмаїльський Агафангел отримав три голоси.
Трьох кандидатів обирали таємним голосуванням з 145 ієрархів.
На засіданні Архієрейського Собору було зареєстровано 198 членів Собору з 202 архієреїв Російської Православної Церкви (четверо ієрархів з різних причин не змогли приїхати). Один бюлетень було визнано недійсним.
Архієреї зберуться наступного разу 27-29 січня на Помісний собор, на якому і буде обраний новий предстоятель РПЦ. Зборів у понеділок, які спочатку планувалися, не буде, оскільки за словами митрополита Кирила, "всі питання були вирішені".
Кожна з єпархій делегувала на Помісний собор по три людини: священика, ченця і мирянина. Таким чином "виборцями" стали 711 людей.
Предстоятелем Церкви буде обраний кандидат, який отримав під час голосування на Помісному соборі більше 50% голосів. Процедура оголошення імені обраного Патріарха супроводжуватиметься багатоголосим вигуком "Аксіос!" ("Гідний!").
Якщо ж такий результат не отримає жоден з претендентів, буде проведено другий тур за участю двох лідерів голосування. Переможець визначатиметься простою більшістю голосів.
1 лютого відбудеться інтронізація новообраного Патріарха. За традицією вона пройде в Храмі Христа Спасителя - головному храмі Росії.
Нагадаємо, що попередній, 15-й предстоятель РПЦ Алексій Другий помер 5 грудня 2008 року у віці 79 років.
Преса виявляє до майбутніх виборів безпрецедентну цікавість. Ще жодного разу в історії Росії (а Помісні собори проводяться з початку ХХ століття і за цей час вони збиралися всього п'ять разів) цивільне суспільство і ЗМІ не демонстрували такої уваги до рішень Собору і особи майбутнього шістнадцятого патріарха.
Релігієзнавці запевняють, що основна передвиборча інтрига розгорнеться між двома митрополитами: Смоленським і Калінінградським Кирилом (Гундяєвим) - місцеблюстителем патріаршого престолу - та Калузьким і Боровським Климентом (Капаліним).
Кирила зараховують до "лібералів", а Климента - до "консерваторів".
Кирило очолює Відділ зовнішніх церковних зв'язків Московського патріархату, і йому часто доводиться спілкуватися з католиками, мусульманами, та юдеями. В його біографії - робота в Угорщині, Канаді, Франції, Болгарії, США, Німеччині, Фінляндії, Перу, Греції.
Саме з цієї причини деякі миряни-фундаменталісти вважають Кирила екуменістом і вбачають у ньому загрозу православній відособленості від впливів ззовні.
Надії Української Православної Церкві покладалися на митрополита Київського і всієї України Володимира (Сабодана), проте минулого тижня голова УПЦ заявив, що не має наміру брати участь у передвиборній боротьбі і вважає за краще залишитися митрополитом.
Водночас на Помісному соборі, можливо, буде й питання про Україну. Належить затвердити рішення Архієрейського собору 1990 року, коли УПЦ було надано, але не затверджено остаточно самостійність.
Українська преса пише, що Помісний собор може стати для України доленосним. "На ньому обов'язково обговорюватиметься статус Української православної церкви, - прогнозує владика Олександр, єпископ Переяслав-Хмельницький, секретар предстоятеля УПЦ. - Собор має затвердити всі основні документи нашої Церкви, напрацьовані за довгий "міжсоборний" період (раніше РПЦ відмовилася від практики проведення Помісних соборів раз на п'ять років - ред.)".