Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
21 березня 2012 року, середа  №39 (4059) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Київ діловий
images  
images
images
images
21/03/2012      надрукуватипрочитало 2933 человек  

images
Куди краще вкладати кошти
images

Експерти зазначають, що курс долара змінюватись не буде, і радять інвестувати кошти в цінні папери

Після стабілізації ситуації з ліквідністю банківської системи у листопаді — грудні 2011 року банками анонсувалося розгортання кредитної діяльності. Зростали і ставки за депозитами, адже фінансовим установам необхідно було залучити великий обсяг ресурсів для кредитування. “Хрещатик” вирішив з’ясувати, які фактори можуть вплинути на стабільність гривні і які інструменти інвестування будуть актуальними з огляду на макроекономічні фактори.

Рік повернення боргів


Питання щодо стабільності курсу національної валюти протягом 2012 року продовжує бути актуальним. За повідомленням НБУ, з початку лютого на міжбанківському валютному ринку України гривня укріпилася щодо долара США за безготівковими операціями на 0,37 % — до 7,9997 грн/дол. США, а за операціями з продажу готівкового долара США — на 0,51 % — до 8,0172 грн/дол. США. “Офіційний курс гривні щодо долара США за цей період підвищився на 0,04 % — до 7,9867 грн/дол. США, а стосовно євро та російського рубля знецінився на 2,59 % (10,7453 грн/євро) і на 4,85 % (2,7588 грн/10 руб.) відповідно”, — зазначають у НБУ.


На думку Олега Іванця, макроекономіста компанії Арт Капітал, відповідь на питання стабільності курсу лежить у площині фундаментальних факторів: “Найбільше на курс впливають динаміка платіжного балансу і ситуація на валютному ринку. Наразі вони хоча і залишаються несприятливими, проте демонструють позитивні тенденції. Найважливішим є те, що пік локальної валютної кризи, яка спостерігалася восени минулого року, вже пройдено. НБУ не знизив курс національної валюти і резерви залишились на достатньому рівні”, — зазначає експерт.


В кінці лютого відбулася перша черга погашення боргових зобов’язань перед кредиторами держави, зокрема Національний банк України здійснив платіж з погашення та обслуговування кредиту “стенд-бай”, отриманого від МВФ. “За станом на 01.03.2012 обсяг резервів становив 31 048,6 млн дол. США (в еквіваленті), що дозволяє фінансувати майбутній імпорт товарів та послуг протягом 3,5 місяця”, — повідомляють у НБУ. Наступні платежі загальною сумою майже 3 млрд дол. США Україна має зробити в червні за єврооблігаціями і кредитом ВТБ Банку.

Курс долара залишиться незмінним


За словами Олега Іванця, першу чергу погашення боргів вдалося подолати без суттєвих змін на ринках. “Відповідно, завданням для уряду буде залучення необхідної суми на ринку до червня для того, щоб на ринку не виникло паніки. Якщо ж в червні ситуація буде стабільною, наступним тривожним періодом буде жовтень, коли необхідно буде виплатити МВФ понад 2 млрд доларів. Та ми все ж маємо впевненість щодо здатності України домовитися з МВФ,— пояснює експерт.— Щодо повної відмови від зовнішнього кредитування, анонсованої урядом, наразі ця перспектива є нереальною. В 2011 році вдалося більш-менш обійтися без запозичення коштів кредиторів, але слід розуміти, що і великих за обсягом погашень старих боргів також не відбувалося. Загальний обсяг заборгованості перед МВФ складає 16 млрд доларів, і досить важко уявити, яким чином за рахунок власних ресурсів можна її повернути”.


Фахівець також дотримується думки, що уряд не може піти на обвал гривні, навіть якби було таке бажання, через значний обсяг валютних боргів. Окрім цього, існує необхідність купувати російський газ за ціною, зафіксованою у доларах. Отже, при навіть незначному коливанні курсу американської валюти це відразу позначиться на цінах блакитного палива і продуктів. “Щодо безпосередньо курсу національної валюти, до кінця року ми очікуємо, що він майже не зміниться і буде в районі 8 грн/$. Загалом на світових ринках очікується посилення долара. Економіка США виглядає сильнішою за європейську. В той же час, якщо заходи щодо вирішення боргової кризи ЄС будуть дієвими — це стане приводом для повернення котирувань пари євро/долар на рівень 1,35 і вище”, — зазначає експерт.

Депозити


На фоні стабільності курсу національної валюти спостерігалося зростання ставок за депозитами у кінці минулого і на початку цього року. За даними Нацбанку, обсяг депозитів фізичних осіб у лютому збільшився на 2,3% — до 322,0 млрд грн (з початку року — на 4,7%). У структурі приросту вкладів домінували депозити в національній валюті (на 3,0%). В цьому контексті актуальним залишається питання майбутньої динаміки депозитних ставок.


На думку Олега Іванця, подальше зростання ставок є малоймовірним. “Скоріше слід очікувати зниження ставок в березні після проходження періоду значних погашень державних облігацій. В безпосередній близькості до погашень вартість грошей на міжбанківському ринку виросте, але це ніяк не позначиться на роздрібному ринку, так як буде продовжуватися всього кілька днів, — продовжує експерт.— З іншого боку, всі мають розуміти, що ставки за депозитами не зростають просто так. Високі ставки свідчать про високі ризики. Хотілося б також зазначити, що неповернення депозитів населенню є найпершим індикатором кризових явищ в економіці. На реальному секторі криза відображається із запізненням, а от банківська сфера відчуває її одразу”.
Зі зростанням депозитних ставок багато банкірів висловлювали думку про те, що залучені від депозитів кошти будуть використовуватись для відновлення кредитування. Загальний обсяг кредитних вкладень у лютому збільшився на 0,5% — до 791,4 млрд грн (з початку року — зменшення на 0,2%). За кредитами, наданими юридичним особам, було зафіксовано зростання на 1,1%, тоді як обсяг кредитів, наданих фізичним особам, зменшився на 1,0%.

Кредитування


За словами Олега Іванця, все ж говорити про відновлення кредитування наразі завчасно. “Споживчі кредити дають в середньому під 35% річних. Банкам потрібні низькі кредитні ставки і відповідні низькі ризики неповернення, — пояснює фахівець. — Ризик-менеджмент у західних банках передбачає такі ставки, щоб клієнти були спроможними повернути кредит з вірогідністю 99,9%. Звичайно, про високу надійність позичальника при ставці більше 30% говорити не доводиться. А причиною високих ставок є те, що у банків немає впевненості у стабільності національної валюти на весь кредитний період (у 2–3 роки)”.

За даними НБУ, у лютому також відбулося збільшення обсягу готівки поза банками на 1,0% — до 186,5 млрд грн (з початку року він зменшився на 3,2%), що засвідчує бажання населення зберігати гроші вдома. Олег Іванець стверджує, що наразі, якщо говорити про ліквідні активи, зберігати ресурси у коштах достатньо розумно: “Валюта і золото є не зовсім інвестиційними інструментами. Вони, скоріше, є інструментами збереження вартості. Потенційно ані валюта, ані золото не можуть приносити будь-який дохід, адже не ґрунтуються на активах, примноженні капіталу, так як акції чи облігації компаній. Однак у деякі кризові періоди той самий американський долар може приносити більшу дохідність, ніж акції компаній. Якщо говорити про інвестування на період 1–1,5 року, наразі хороший момент вкласти у цінні папери, які коштують менше своєї реальної вартості”.

Західний досвід


На Заході одним з найцікавіших і найбільш перспективних інструментів інвестування є пайові інвестиційні фонди (ПІФ). В Україні ж, як пояснив Олег Іванець, їх розвиток пов’язаний з достатньо неоднозначними законодавчими нормами, які обмежують можливості інвесторів. “Зокрема компанія, що керує ПІФом (компанія з управління активами, — Авт.) не має можливості на власний розсуд використовувати всі наявні ресурси фонду, що робить цей інструмент менш привабливим. З іншого боку, цей вид інвестування є альтернативним стандартному депозиту і досить доступним, адже мінімальний вклад, як правило, від 1000 грн. Єдиною такою можливістю є створення венчурного фонду, однак мінімальний вклад фізичної особи у нього складає 1 млн грн”, — підсумовує фахівець

 

Олександр ХАРЬКО "Хрещатик"
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images
images
21/03/2012 | Будівельна галузь потребує реформ.
images
images
21/03/2012 | Держслужбовці мають декларувати свої доходи двічі.
images
images
21/03/2012 | Держава контролюватиме ціни на ліки.
images
images
21/03/2012 | Американці задоволені якістю українських сирів.
images
images
21/03/2012 | Банки отримали 1,2 мільярда прибутків.
images
images
21/03/2012 | Кредитні ставки можуть знизитися.
images
images
21/03/2012 | Рішення Київради.
images
images
21/03/2012 | Розпорядження КМДА.
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |