За прогнозами експертів, цього року в Україні буде продано 210 тисяч Е-книг
Протягом останніх декількох років кількість бажаючих поповнити коло читачів електронних книг невпинно зростає. Це помітно зі звичайних поїздок у столичному метро, коли поруч електронні книги читають як мінімум 5—6 осіб. Проте звичайні паперові видання теж не втрачають популярності. Як стверджують фахівці, тільки за останній рік показник продажів Ebooks подвоївся. Однак ці пристрої мають порівняно вузьку цільову аудиторію, тому поступаються багатофункціональним планшетам.
Потенціал ринку — 5,5 млн штук
Згідно з прогнозами фахівців, у поточному році в Україні буде продано 210 тисяч електронних книг. За даними виробників цих пристроїв, 7 % цільової аудиторії покупців електроніки планують придбати саме електронну книгу. Експертні дані свідчать, що рівень проникнення цієї категорії товару складає 6,5 %, а за два останніх роки в Україні продано 385 тисяч електронних книжок. Фахівці оцінюють потенціал ринку у 5,5 млн штук, отже, він ще далекий до насичення.
![]() |
“У нашій країні такого яскраво вираженого попиту на користь даних пристроїв не спостерігається. Електронні книги перетворені в товар, але, якщо розглядати їх як частину ринку розваг, то вони не можуть конкурувати з іншими пристроями. Важливу роль відіграє і те, що середня ціна на таку книгу поки тримається на рівні вище 1000 гривень”,— зазначає категорійний менеджер напрямку ІТ компанії “Технополіс” Лідія Спасова.
Основний заробіток світових виробників електронних книг складають продажі контенту для рідерів (англ.— електронних книг.— Авт.). “В Україні ж рівень піратського контенту занадто високий, тому продавати сам пристрій нижче його собівартості в надії заробити надалі немає сенсу”,— пояснюють “Хрещатику” фахівці. Тобто більшість власників використовують нелегальний контент і платити за нього додатково готовий далеко не кожен. Це не дає ринку розвинутися до більш високого рівня.
Різновиди електронних книг
Сьогодні ринок електронних книг представлений двома типами пристроїв з екранами типу Е-Іnk та TFT. Серед них присутня різноманітність варіантів із сенсорними екранами або механічними кнопками, також є можливість виходу в Інтернет через Wi-Fi, а у деяких версіях є модуль 3G.
“Книги першого типу, на так званих електронних чорнилах (Е-Іnk), імпонують більш консервативній частині читачів, а заряду батареї вистачає більш ніж на тиждень використання пристрою. Розміри екрану варіюються від 5 до 9 дюймів, що дозволяє досить комфортно переглядати як текст, так і PDF матеріали. Книги цього типу користуються найбільшою популярністю. В Україні вони представлені такими ключовими брендами, як Sony, PocketBook, AmazonKindle”,— констатує Лідія Спасова.
Якщо говорити про другий тип, то даний сегмент представлений пристроями з кольоровими сенсорними TFT екранами, також трапляються ще варіанти з механічними кнопками. Деякі схожі моделі можуть бути представлені на операційній системі Android, тоді це вже можна назвати медіа-альбомом, і даний пристрій дуже мало відрізняється від інтернет-планшета. Обидва варіанти книг мають оснащення, що дає можливість прослуховувати радіо, переглядати відео, але все ж ключовим їх призначенням є читання, інші функції — додаткові і не завжди зручні у використанні.
“Книги з матрицею E-Ink — безпечні для очей. Це дозволяє проводити багато часу за читанням із допомогою таких пристроїв,— зауважує провідний фахівець відділу IT-техніки торговельної мережі “Фокстрот. Техніка для дому” Олександр Савін.— У той же час від тривалого використання TFT-приладів очі швидко втомлюються. У зв’язку з цим, планшети та E-Іnk книги є пристроями, принципово різними за класом, і не впливають на продажі один одного. Інша ситуація може незабаром спостерігатися стосовно TFT-книг. Вартість 7-дюймових планшетів бюджетного сегменту починає зменшуватись і, скоріш за все, може знизитися до вартості електронних книг. У такому випадку планшети і TFT-книги стануть взаємозамінними, що може суттєво вплинути на продажі електронних книг з TFT-матрицею”.
Щодо середньої вартості пристроїв для електронних книг з матрицею E-Ink, то вона складає 1199 грн, для книг з матрицею TFT — 599 грн.
На зміну електронним книгам прийдуть планшети
Ціни на планшети, які оснащені подекуди більшими мультимедійними можливостями, постійно знижуються. У такі пристрої вже вбудовано можливість зручного використання Інтернету, різноманітних ігор, камери для он-лайн спілкування, а також засоби для запису і відтворення відео. Такий широкий спектр функцій приваблює покупців і розширює можливості для розваг.
“На мій погляд, книги на TFT екранах втратять своїх споживачів у найближчому майбутньому на користь інтернет-планшетів. Питання тільки в ціні,— вважає Лідія Спасова.— Гадаю, найближчим часом сегмент електронних книг загалом буде дещо видозмінений, але збереже популярність як нішевий продукт серед покупців, які використовують пристрій тільки для читання і готові поступитися його багатофункціональністю. Значного падіння ціни у цьому сегменті найближчим часом не очікується”.
Динаміка продажів свідчить про те, що пристрої з E-Іnk-матрицею будуть розвиватися й надалі. Якщо прослідкувати продажі цих електронних книг на українському ринку протягом декількох років, то помітний постійний ріст. Торік продажі зросли на 60 % порівняно з 2010 роком. А поточний рік показує ріст реалізації на рівні 50 % порівняно з 2011. Фахівці прогнозують, що в наступному році продажі зростуть ще на 40 %. А після нового року на ринку очікується поява масових пристроїв із підсвіткою на E-Іnk матриці та перших книг з кольоровою E-Іnk матрицею