Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
30 листопада 2012 року, п'ятниця  №171 (4191) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Київ діловий
images  
images
images
images
30/11/2012      надрукуватипрочитало 5881 человек  

images
Що винаходять українські "кулібіни"
images

У листопаді держава отримала стотисячний патент

Днями було вручено стотисячний патент на винахід. Його власником став Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р. Є. Кавецького НАН України за винахід зі складною назвою: “Спосіб підвищення ефективності хіміотерапії резистентних до хіміотерапії злоякісних пухлин”. “Хрещатик” дізнавався, що наразі пропонують українські “кулібіни” і яким є процес проходження ноу-хау до практичного застосування.

Ювілейний патент


З нагоди вручення стотисячного патенту у Державній службі інтелектуальної власності України відбувся брифінг, у якому взяли участь голова відомства Микола Ковіня, колектив авторів-винахідників на чолі з Софією Залєток та заступник директора Інституту експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р. Є. Кавецького НАН України Григорій Потебня.

Сам винахід стосується медицини, зокрема онкології. За словами розробників, цей унікальний засіб може застосовуватися у якості супроводу при хіміотерапії хворих. Щоправда, разом із основними препаратами та лише під наглядом лікаря. До його складу входять біологічно активні елементи — поліфеноли. Вони самі по собі мають протипухлинний ефект та зменшують токсичність хіміопрепаратів, яким піддається організм під час лікування. Новація потенційно може застосовуватися і при лікуванні людей, організм яких на хімію просто не реагує. Таких, на жаль, з кожним роком більшає. Цікаво, що поліфеноли мають рослинне походження — їх добули з зеленого чаю.

Софія Залєток розповіла “Хрещатику”, що зелений чай варто пити для профілактики. Звичайно, не будь-який, а якісний і свіжий. За словами науковця, жителі Китаю, Японії та інших азійських країн, які п’ють зелений чай, менше хворіють на онкологічні захворювання, зокрема на рак молочної залози та простати. “Що ж до винаходу, то поки засіб тестували на тваринах. Для подальших досліджень, а потім і впровадження, потрібні кошти, сертифікація в Україні та клінічні випробування”,— зазначає пані Залєток. До речі, у Інституті експериментальної патології, онкології і радіобіології на одного співробітника припадає по два патенти.

Для чого потрібні патенти


Виявляється, патенти видаються не лише на винаходи, а й на корисні моделі (фактично, той самий винахід, але має коротший термін захисту), промислові зразки (результат творчої діяльності людини у галузі художнього конструювання). Сам патент захищає авторство винахідника та може принести йому славу і, якщо пощастить, гроші.

Щоб отримати патент, винахідник має подати заявку до Державної служби інтелектуальної власності України, яка приймає, розглядає та проводить експертизу заявок. Термін дії патенту залежно від об’єкта, який патентується, різний. Як розповів “Хрещатику” Микола Ковіня, строк дії патенту на винахід з дня подачі заявки складає 20 років; на корисну модель чи промисловий зразок — 10 років. Але цей термін може бути продовжений, зокрема у галузях фармацевтики та медицини, якщо його впровадження потребує спеціальних досліджень. Після закінчення строку дії патенту винахід стає надбанням людства.

Та після подачі заявки винахідник отримає патент не одразу. На корисну модель документ буде готовий лише через 6—10 місяців. Щоб отримати його на винахід, доведеться чекати 18 — 25 місяців. Строки умовні — все залежить від галузі застосування та обсягу формули винаходу. До того ж, за подання заявки сплачується збір. Його сума коливається від 200 до 4000 гривень залежно від того, хто подає заявку — сам винахідник чи інститут або фірма, де він працює (тобто юридична особа). Ці затрати складають лише 5% видатків на експертизу винаходу, держава бере на себе їх левову частку. У зв’язку зі вступом до СОТ у 2008 році Україна взяла на себе зобов’язання таким чином стимулювати винахідників.

Отримавши право на патент, власник може його продати. Тоді авторство на винахід більше йому не належатиме. Також можна продати ліцензії, тобто право користуватися винаходом на певних умовах. При цьому авторство залишається за винахідником. Слід пам’ятати, що охоронна грамота на винахід має обмежений термін та діє на певній території. Тому українському винахіднику варто знати, що його розробку можуть вкрасти — запатентувати у іншій державі або просто користуватися нею, навіть не патентуючи. Щоб авторство на унікальний винахід охоронялося і за межами України, треба запатентувати його за процедурою Договору про патентну кооперацію (РСТ), який підписали більше 100 країн світу.

Найбільше винаходів — у сфері медицини


Як розповів “Хрещатику” голова Державної служби інтелектуальної власності України Микола Ковіня, найбільше заявок на патенти надходить із галузей агрохімії, медицини та фармакології. Також дуже актуальними є заявки в сфері нанотехнологій. Найменше — з вугільної промисловості та машинобудування.

Загалом 100 тисяч патентів за 20 років — достатньо багато, погодьтесь. Але далеко не всім патентам судилося бути використаними у практичній діяльності. Часто винахідники не мають змоги їх впровадити — елементарно не вистачає грошей на дослідження, які можуть тривати дуже довго. Так, наприклад, у медицині від отримання патенту до його впровадження може пройти 10 років.

На жаль, Державна служба інтелектуальної власності не відслідковує, чи впроваджуються запатентовані винаходи, або чи купують їх інші держави. А от заступник директора Інституту ім. Р. Є. Кавецького Григорій Потебня розповів, що з бажанням придбати унікальну протиотрутну вакцину до них зверталися представники Швейцарії, Болгарії, Франції та Австрії.

Не все втрачено, якщо є така молодь


У той же час, як би не тяжко було українській науці, наші вчені цінуються у світі, особливо вражає своїм креативним мисленням молодь. Видача стотисячного патенту на винахід — не єдина визначна подія для українських науковців. 1 листопада цього року американський журнал “Time” опублікував рейтинг кращих винаходів 2012 року, у якому українська розробка посіла сьоме місце з 25 можливих. Четверо наших студентів винайшли Enable Talk Gloves — рукавички, за допомогою яких люди з обмеженими слухом і мовленням можуть спілкуватися з тими, хто не розуміє мову жестів. У самих рукавичках містяться спеціальні датчики, які розпізнають мову жестів і переводять її в текст на смартфоні, який трансформує його в слова.

А, наприклад, студент факультету прикладної математики та інформатики Львівського національного університету імені Івана Франка, 18-річний Богдан Качмар, уже чотири роки розробляє комп’ютерні реабілітаційні ігри для дітей із ДЦП, котрі покращують їх моторику. Його земляк Михайло Полуситок сконструював піч для спалювання газоповітряної суміші, яка дозволяє скоротити витрати газу вдвічі. А київська школярка Фаділа Блалі була визнана Малою академією наук найкращим молодим винахідником у 2011 році. Дівчина запропонувала новий метод лікування переломів у немовлят та виготовила спеціальний засіб для цього — скобу з полімерних матеріалів.

Але і це ще не все. У рамках міжнародної системи РСТ у 2011 році Україна посіла сьоме місце в ТОП-15 країн за кількістю заявок, поданих на отримання патентів. Розвинені країни світу вже давно зрозуміли, що майбутнє — за інтелектуальною власністю. Вони стимулюють створення інноваційних розробок, розвиток провідних галузей, на яких і тримається їх економіка


Чи знаєте ви, що…


* Історія патентування бере свій початок із XV століття. 1474 року у Венеціанській республіці був виданий указ, відповідно до якого винахідники мали сповіщати владу про свої винаходи задля попередження їх використання третіми особами. Термін дії патенту складав 10 років.
* У Росії у 1812 році з'являється перший спільний «Закон про привілеї», а в 1830 році законом від 30 березня встановлюються основні поняття патентного права.
* Перший патент на винахід «Антифрикційний матеріал для поверхонь тертя" був виданий в Україні 30 листопада 1992 року. Станом на 2007 рік цей патент вже не є чинним.
Олександра ШЕСТЕРИКОВА спеціально для “Хрещатика”
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images
images
30/11/2012 | Нерухомість столиці — зміна цін і настроїв.
images
images
30/11/2012 | На реконструкцію Інституту раку виділено понад 790 млн грн.
images
images
30/11/2012 | НБУ рекомендує вкладати гроші в золото.
images
images
30/11/2012 | “Київавтодор” закупить техніку на умовах лізингу.
images
images
30/11/2012 | Для аеропорту “Бориспіль” виберуть концесіонера.
images
images
30/11/2012 | Наступного року в Києві з’явиться ще один ТРЦ.
images
images
30/11/2012 | АМКУ оштрафував торговельну мережу “Білла-Україна” на 300 тис. грн.
images
images
30/11/2012 | Платних туалетів на залізничних вокзалах не буде.
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |