Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
12 грудня 2012 року, середа  №177 (4197) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Київ діловий
images  
images
images
images
12/12/2012      надрукуватипрочитало 3880 человек  

images
За подвійне громадянство штрафуватимуть
images

ХРЕЩАТИК" проаналізував, чого варто очікувати українцям від оновленого законодавства

Згідно з Конституцією, в Україні існує єдине громадянство. Проте за роки незалежності народні обранці, на жаль, не спромоглися створити такі правові норми й механізми, що були б спрямовані проти порушення національного законодавства, пов’язаного з нелегітимним отриманням подвійного громадянства (біпатризму).

Прогалини в законах


У нинішніх реаліях громадянство України припиняється лише за однієї з трьох умов: у разі виходу з нього, внаслідок його втрати і на підставах, передбачених міжнародними договорами. А як же бути з численними випадками біпатризму, коли різними неофіційними шляхами отримують "додаткові" паспорти? Щоб вирішити такі проблеми, уряд розробив законопроект № 9728-1 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо громадянства".

"Сьогодні значна кількість наших співвітчизників одночасно з українським мають громадянство інших держав, — стверджує міністр внутрішніх справ України Віталій Захарченко. — Це негативно впливає на захист інтересів зазначеної категорії громадян за кордоном, функціонування органів державної влади України та створює загрози її національній безпеці. Така ситуація зумовлена, в першу чергу, недосконалістю законодавства в цій сфері через наявність у ньому прогалин". При цьому глава МВС посилається на Європейську конвенцію про громадянство, ратифіковану в Україні ще 20 вересня 2006 року: в преамбулі цього документу наголошується, що питання громадянства — це прерогатива держави.

Зазначений законопроект № 9728-1 отримав позитивну оцінку з боку двадцяти вітчизняних міністерств і відомств. У ньому передбачено доповнення до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Йдеться про нову статтю 197-1: за несвоєчасне подання письмової заяви про набуття іноземного громадянства до спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері громадянства, загрожує штраф від 10 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 170 до 1700 грн. Встановлення факту добровільного набуття іноземного підданства є підставою для звільнення особи зі служби в органах державної влади та силових структурах.

Відповідні корективи зазначені і в Законі "Про громадянство України". Так, згідно зі статтею 8, на отримання українського підданства не має права особа, яка вчинила злочин проти людства, була засуджена до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину (до погашення або зняття судимості). Щоб претендувати на українське громадянство, необхідно володіти державною мовою або розуміти її "в обсязі, достатньому для спілкування" (ст. 9 Закону). Така вимога не поширюється на пенсіонерів та осіб, які мають певні фізичні вади.

Українським підданим не може бути той, хто отримав громадянство України через подання свідомо неправдивих даних та фальшивих документів. Якщо українець добровільно набув іноземного громадянства, то він зобов’язаний упродовж шести місяців письмово повідомити про це спеціально уповноважений орган виконавчої влади.

Президентське вето


Другого жовтня цього року законопроект № 9728-1 був ухвалений і став Законом, але не вступив у дію через президентське вето. Глава держави не погодився з цілою низкою нових положень, які ще потрібно доопрацювати. У президентських пропозиціях наголошується на тому, що народні депутати не врахували нових вимог і до держслужбовців: з 1 січня 2013 року набирає чинності новий Закон "Про державну службу", згідно з яким однією з підстав для припинення держслужби є набуття громадянства іншої держави. Також Віктор Янукович закликав парламентарів звернути увагу на доповнення до Закону "Про Національний банк України" — зазначені доповнення передбачають, що членом ради НБУ не може бути громадянин іншої держави, але ці вимоги чомусь забули поширити на осіб, які призначаються на посади керівника НБУ та його заступників.

Загалом, під час аналізу закону про внесення змін до законодавчих актів щодо громадянства Президент вніс до парламенту вісім пропозицій. Згідно з його висновком, потрібно якомога чіткіше визначити факти, приховування яких стане підставою для втрати громадянства або для скасування рішень про оформлення його набуття.

Таємниця резидента


Якщо президентські зауваження будуть враховані, новий Закон вступить у силу в 2013 році.
На цьому питання про подвійне громадянство можна було б вважати вичерпаним, якби не одне "але": на початку листопада в Нікосії було підписано кіпрсько-українську Конвенцію щодо уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи та доходи від відчуження майна. Проте детальний аналіз цього міждержавного документа показує, що в ньому йдеться не лише про подвійне оподаткування, а й про подвійне громадянство.

Річ у тім, що в статті 4 Конвенції є поняття "резидент Договірної Держави" — це будь-яка особа, що за законодавством цієї держави підлягає оподаткуванню. Зазначений резидент може бути "національною особою обох Договірних Держав". Сам термін "національна особа", — згідно з текстом Конвенції, — означає "будь-яку фізичну особу, яка має громадянство Договірної держави". Таким чином, створюється підґрунтя для того, щоб українські резиденти отримали право на ще одне громадянство.
Звісно, Україна — не Кіпр, де подвійне громадянство визнають уже давно. Проте бажання стати "кіпрським українцем" виглядає досить спокусливим. Особливо, якщо врахувати досить суттєвий момент: паспорт цієї держави є своєрідною візою для в'їзду на територію Євросоюзу і навіть надає право жити в будь-якій європейській державі.

Принагідно зазначимо, що трактування цієї проблеми наш Податковий кодекс (ПК) має "різновекторне". Так, у статті 213 ПК чорним по білому написано: "Якщо всупереч закону фізична особа — громадянин України має також громадянство іншої країни, то з метою оподаткування цим податком така особа вважається громадянином України, який не має права на залік податків, сплачених за кордоном".

Отже, звідси випливає, що в разі отримання "додаткового" кіпрського паспорта резидент залишається громадянином України. На це, до речі, вказує і стаття 3 ПК: "Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору".
Виникає питання — коли наш парламент ратифікує міжурядовий документ, підписаний між Україною та Кіпром, то резидент "обох Договірних Держав", згідно з положеннями Конвенції, де-факто не лише уникатиме подвійного оподаткування, а й отримає право на подвійне громадянство? З юридичної точки зору, цю проблему потрібно вирішувати за допомогою нормативно-правових актів Мінфіну та Державної податкової служби, які визнані суб’єктами виконання Конвенції.

Ясна річ, підписаний на Кіпрі документ покликаний стати невід’ємною частиною законодавства України. Водночас нова Конвенція має регулюватися з урахуванням положень не лише внутрішньодержавного податкового законодавства. При зіткненні національних та іноземних податкових джерел необхідно керуватися Віденською конвенцією "Про право міжнародних договорів" (жодна сторона не може посилатися на свої внутрішні права з метою невиконання вимог міжнародного права).

Тож висновок напрошується вельми цікавий: після ратифікації зазначеної Конвенції український резидент може не втриматися від спокуси отримання "додаткового" кіпрського паспорта. Як у такому разі наші законодавці реагуватимуть на нові факти подвійного громадянства?

Віктор ЛІСОВСЬКИЙ "Хрещатик"
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images
images
12/12/2012 | Податок на упаковку підвищить вартість товарів.
images
images
12/12/2012 | Затверджено порядок створення електронного сервісу ДПС.
images
images
12/12/2012 | Україна домовилась з ЄС про експорт цукру.
images
images
12/12/2012 | Двоє столичних бізнесменів приховали від податкової продаж підприємства.
images
images
12/12/2012 | МОЗ заборонило рекламу 327-ми найменувань ліків.
images
images
12/12/2012 | НБУ випустив монету, присвячену року Змії.
images
images
12/12/2012 | Кияни все частіше оплачують житлово-комунальні послуги через Інтернет.
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |