Одному з найяскравіших шістдесятників присвячена низка творчих акцій
Цього року виповнюється 30 років від дня видання повісті Миколи Вінграновського "Літо на Десні" та дитячої збірки "На добраніч", а також десять років із часів публікації його останньої повісті "Манюня". Організатори проекту, присвяченого Миколі Вінграновському, пропонують киянам разом згадати цю талановиту людину, яка творила поза часом. У рамках "Місяця Миколи Вінграновського", що проводиться в квітні, реалізують різнопланові ініціативи: від ретроспективи фільмів знаменитого актора і режисера, фото-, відео- і музичного проектів до конкурсу ілюстраторів та українських школярів.
Впродовж квітня шанувальники творчості знакового українського шістдесятника, поета, актора і режисера зможуть заново розкрити для себе багатогранність його таланту.
Так, у столичному кінотеатрі "Мегаплекс" (Московський проспект, 34-В) проходить безкоштовний ретроспективний показ кращих фільмів Вінграновського. Микола Вінграновський був один із найвідоміших учнів Олександра Довженка. Знаменитий режисер відзначив талант Вінграновського на вступних іспитах до Київського інституту імені Карпенка-Карого і запросив на навчання до своєї майстерні, у московський ВДІК. Закінчивши режисерський факультет, Вінграновський повернувся до Києва і почав працювати на кіностудії ім. Олександра Довженка як режисер, актор і кіносценарист. Микола Вінграновський — режисер п’яти художніх і восьми документальних кінострічок. Ретроспектива стартувала 10 квітня зі стрічки "Берег надії" (1967), першої самостійної режисерської роботи Миколи Вінграновського. Також глядачам покажуть біографічну драму "Климко" (1983) про сільського хлопця, який, провівши батька на фронт, зіштовхнувся з тяготами війни, зняту за мотивами однойменного твору Григора Тютюнника (17 квітня о 10.30), перший радянський ігровий широкоформатний фільм "Повість полум'яних літ"(1961), знятий за сценарієм Олександра Довженка його дружиною Юлією Солнцевою. Стрічка була відзначена нагородою Каннського фестивалю і принесла популярність молодому Вінграновському, який зіграв у ній головну роль (24 квітня о 10.30). Також в програмі — кульмінаційна режисерська робота Вінграновського "Тихі береги" (1972), сюжет якої розгортається навколо вбивства інспектора рибнагляду (30 квітня о 10.30).
Під час місяця Вінграновського в радіо-і телеефірі презентують пісні популярних українських виконавців на слова Миколи Вінграновського. Зокрема це "Я сів на той літак" у виконанні Дмитра Шурова, що стала його першою україномовною композицією, "Що робить сонце уночі" у виконанні гурту Tomato Juice, рок-балада "Це ти? Це ти. Спасибі... Я журюсь" групи O’Torvald. До музичного проекту долучилися і Олександр Пономарьов, Тоня і Ніна Матвієнко.
Підростаюче покоління вже третій місяць продовжує змагатися в найбільш виразному читанні віршів шістдесятника в рамках Всеукраїнського конкурсу шкіл та надсилає своє відео. Так, Сівероукраїнський колегіум поставив рекорд, зачитавши вірші Миколи Вінграновського всім навчальним закладом у складі 500 чоловік. А ось конкурс ілюстрацій до поезії генія ХХ століття вже завершений, участь у ньому взяли не лише професіонали, а й аматори. Кращі роботи молодих українських ілюстраторів будуть опубліковані у новій книзі "Вінграновський. Вибране" видавництва "Фоліо".
В рамках "Місяця Миколи Вінграновського" реалізований фотопроект "Вінграновський повсюди". Українські публічні персони знімалися з рядками поезій Миколи Вінграновського в різних місцях — від станції метро до Національного науково-природничого музею. Серед учасників проекту відомі виконавці Олександр Пономарьов, Ніна і Тоня Матвієнко, Андрій Хливнюк ("Бумбокс") та Олег Михайлюта ("ТНМК"), телеведучі Маша Єфросиніна, Юрій Горбунов, Василіса Фролова, Олександр Педан, актори Остап Ступка та Володимир Горянський, засновники Українського тижня моди Володимир Нечипорук та Ірина Данилевська, хореографи Олена Шоптенко та Дмитро Дікусар, футболіст Олександр Шовковський, гімнастка Лілія Подкопаєва та інші. "Цей проект дозволяє заново відкрити творчість геніального поета,— говорить Ніна Матвієнко, яка була його кумою.— Микола Вінграновський — це живий філософ живого життя живого народу". Кожен учасник сам вибирав для зйомки листівку з фрагментом вірша Миколи Вінграновського: це і вірші для дітей, і тонка любовна лірика, і пейзажна лірика, і повний протесту маніфест "Ні! Цей народ із крові та землі... ". У відеопроекті на телебаченні відомі особистості читають поезію Вінграновського. А для акції "Вінграновський у кожен дім" всі бажаючі могли надсилати власні фото з рядками віршів. "До нас надійшло понад 200 фотографій звичайних людей,— розповіла "Хрещатику" керівник проекту Ярослава Гресь.— Це представники різних вікових категорій — від немовлят до пенсіонерів, з різних країн — від України до Франції та Австралії".
З 26 квітня по 9 травня в "Шоколадному будиночку" працюватиме виставка, де презентують підсумки проекту "Місяць Миколи Вінграновського". Відвідувачі зможуть ознайомитися з усіма ініціативами: побачити відеоролики, фотографії, ілюстрації, почути пісні, погортати книжки Вінграновського. "В окремому залі ми представимо цікаві фрагменти з історії життя Миколи Вінграновського,— говорить Ярослава Гресь.— Наприклад, як Олександр Довженко забрав Миколу Вінграновського навчатися у ВДІК, як він став секс-символом Радянського Союзу, як знімав свої картини. В Україні прийнято робити з видатних людей пам’ятники. Ми ж хочемо показати багатогранність Вінграновського, розкрити його особистість та дати новий поштовх його творчості. Вже зараз можна говорити, що найвища наша мета досягнута. Адже проект живе поза нашим офісом, нашою командою. Він живе в соціальних мережах, де люди публікують вірші Вінграновського, на радіостанціях, де звучать сучасні пісні талановитих виконавців, в телеефірі, а головне — у серцях людей, які один раз прочитали його поезію і закохалися в красу українського поетичного слова".
Детальну інформацію про всі ініціативи в рамках "Місяця Миколи Вінграновського" можна дізнатися на сайті www.vingranovsky. org.ua