Дмитро Малаков запрошує на розмову про видатного архітектора
18 липня в книгарні "Є" відбудеться зустріч із відомим києвознавцем Дмитром Малаковим. Мова піде про "найхимернішого" з київських зодчих Владислава Городецького, який 30 років свого життя присвятив нашому місту. Його Будинок з химерами, костел святого Миколая, Караїмська кенаса, Національний художній музей стали архітектурними візитівками столиці.
Цього року виповнюється 150-річчя з дня народження Владислава Городецького. Майбутній архітектор народився в 1863 році в селі Шолудьки, що на Поділлі. Пізніше здобув середню освіту в Одесі, а архітектурному ремеслу навчався в Петербурзі. Ще будучи студентом, Городецький підробляв помічником архітектора Київського навчального округу.
Модернізація виробництва, що породила будівельний бум, гарантувала молодому архітекторові замовлення. А талант та відповідність світовим мистецьким тенденціям відкрили шлях до визнання. Протягом тридцяти років архітектор прикрашав Київ, Черкаси, Євпаторію та інші міста України шедеврами у стилях модерн та неокласика. З приходом більшовиків Владислав Городецький переїхав до Варшави, згодом прийняв запрошення стати головним архітектором синдикату, що займався прокладанням перських залізниць (Іран), де, зрештою, помер від серцевого нападу в 1930 році.
Владислав Городецький безсумнівно — київський архітектор. Завдяки йому наше місто збагатилося спорудами, які й донині його прикрашають. Костел Святого Миколая і Караїмська кенаса, музей в античному стилі й прибуткові будинки в стилі модерн, корпуси промислових підприємств та мавзолеї, споруджені Городецьким, свідчать про фахову майстерність зодчого. А його Будинок з химерами ось уже сто років дивує і захоплює всіх, хто його бачить.
Архітектор-романтик, пристрасний спортсмен і мисливець, багатогранний і невгамовний Владислав Городецький досягав досконалості в усьому, за що тільки брався. Він був непересічною особою, тому навколо його імені існує багато легенд і домислів. Неодноразово до постаті Городецького зверталися українські дослідники історії та архітектури. Чи не найдетальніше його життя та творчість висвітлюють роботи краєзнавця й науковця Дмитра Малакова, автора понад 700 публікацій та 38 книг ("Книжкові знаки Георгія Малакова", "Архітектор Городецький", "Київ 1941—1943", "Архітектор Григор’єв", "Прибуткові будинки Києва", "Ніби й не було війни..."). Минулого місяця, якраз до 150-річчя, видавництво "Кий" презентувало нову книжку Дмитра Малакова "Архітектор Городецький. Архівні розвідки". Це перевидання 1999 року, доповнене новим інформаційним та ілюстративним рядом, дає достовірну й повну інформацію про видатного зодчого. "Він створював споруди в різних куточках міста, а вони й досі залишилися знаковими для столиці",— підкреслює Дмитро Малаков.
Лекція Дмитра Малакова про архітектора Владислава Городецького
Коли: 18 липня о 18.00
Де: Книгарня "Є" на "Золотих воротах", вул. Лисенка, 3
Вхід вільний