Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
19 вересня 2013 року, четвер  №135 (4342) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Економіка
images  
images
images
images
19/09/2013      надрукуватипрочитало 4223 человек  

images
Страховий стаж по-новому
images

 

Українкам почали зараховувати до страхового стажу відпустку по вагітності та пологах

Реформування пенсійної системи України триває. Так, 1 липня цього року набули чинності зміни до законодавства, що в першу чергу стосуються нинішніх 13,6 млн пенсіонерів, для яких змінено порядок щорічного перерахунку пенсій. Крім того, зміни торкнулися жінок, адже відтепер до страхового стажу також зараховується період перебування у відпустці по вагітності та пологах.

До запровадження нововведень роботодавець сплачував відрахування тільки за працівників, які перебували на лікарняному через хворобу, що дозволяло зараховувати їм цей період до страхового стажу. Водночас жінки, які народжували дітей та перебували у лікарняній відпустці у зв'язку із вагітністю і пологами, а це 126 днів (70 днів до пологів та 56 днів після), були позбавлені можливості зараховувати цей час до страхового стажу.

В Мінсоцполітики, яке є ініціатором змін, неодноразово наголошували, що це несправедливо по відношенню до жінок, оскільки їм фактично штучно зменшувався страховий стаж. "Тобто той, хто, наприклад, катаючись на лижах, отримував важкий перелом, що потребував тривалого лікування та відновлення, і йшов у лікарняну відпустку на декілька місяців, під час виходу на пенсію був у більш вигідних умовах, ніж жінка, яка народила дитину. Якщо врахувати, що декретна відпустка — це 4 місяці, а через ускладнення під час вагітності й пологів буває навіть більше, то жінки, які народили 3-х дітей, без цих законодавчих змін втрачали щонайменше рік страхового стажу",— зазначала міністр соціальної політики Наталія Королевська.

Законодавчі зміни


1 липня 2013 року набрав чинності Закон № 231-VII від 14.05.2013 року "Про внесення змін до деяких законів України в частині призначення та індексації пенсій", який змінив ситуацію. Законом внесені зміни до положення статей 4 і 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 08.07.2010. "Сьогодні до бази нарахування ЄСВ роботодавець повинен включити суму допомоги по вагітності та пологах. 2 % при цьому відраховуються за рахунок суми допомоги, а ще 33,2 % нараховуються за рахунок власних коштів роботодавця",— пояснює "Хрещатику" адвокат, керуючий партнер ЮА "Шевчук та партнери" Олексій Шевчук.

довідка “Хрещатика”


Відпустка по догляду за дитиною може бути до 3 або 6 років. В першу чергу, жінкам надається оплачувана відпустка по вагітності та пологах тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 календарних днів після пологів на підставі медичного висновку. 180 календарних днів відпустки по вагітності та пологах (90 календарних днів до і після пологів) надається жінкам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.

Підставою для надання відпустки по вагітності та пологах є наданий до підприємства лікарняний лист, виданий в жіночій консультації, а також заява працівника, що оформляється у відділі кадрів. Термін надання відпустки по вагітності та пологах не впливає на тривалість роботи на підприємстві, а тільки термін вагітності, який повинен становити 30 тижнів. У випадку, якщо жінка не витратила призначені їй 70 днів відпустки по вагітності та пологах до пологів, то залишок переноситься на післяпологовий період.

Жінки, які не працюють або на час отримання відпустки по вагітності та пологах є студентками, мають право на оплачувану відпустку по вагітності та пологах, але розрахунок для обчислення суми відпустки робиться або з мінімальної зарплати для безробітних жінок, або зі стипендії, яку отримує студентка. Розрахунок лікарняного для безробітних робиться у відділі соцзабезпечення того району, де проживає жінка, для студенток розрахунок повинні проводити в бухгалтерії навчального закладу. Жінці потрібно обов’язково стати на облік в жіночу консультацію, бо якщо цього не зробити, то відпустка по вагітності та пологах буде надана тільки після пологів. При наявності відповідного медичного висновку може бути зменшена норма відробітку, здійснено переведення на менш складну роботу, а також виключені негативні фактори, що впливають на здоров’я майбутньої матері. Жінка має право відмовитися від роботи у вихідні та святкові дні, від понаднормової і нічної праці, а також від відряджень. Жінка, яка є приватним підприємцем, також має право на допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, адже вона сплачує єдиний внесок. Задля того, щоб їй призначили допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, необхідно не пізніше, ніж за 6 місяців після пологів звернутися до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та подати наступні документи: видану в установленому порядку довідку лікувального закладу (листок непрацездатності); копію реєстраційного номеру облікової картки платника податків; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців; паспорт та заяву про виплату допомоги, а в разі добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування шляхом укладення Договору з ПФУ подається ще, крім вище перерахованих документів, і даний договір.

Директор Департаменту пенсійного забезпечення та соціального захисту інвалідів Мінсоцполітики Микола Шамбір запевняє, що нововведення було погоджене зі спільним представницьким органом роботодавців, які підтримали не тільки необхідність зараховувати жінкам до страхового стажу період перебування у декретній відпустці, а й розмір відповідних відрахувань. "Інше питання — недобросовісні роботодавці. На таких підприємствах і понаднормові не оплачуються, і з лікарняними проблема, й інші соціальні гарантії, закріплені законодавчо, не виконуються. Ці підприємці роблять і робитимуть усе можливе, щоб за рахунок своїх співробітників мінімізувати видатки",— нарікає посадовець.

Не все так просто


Як зазначає аудитор, бухгалтер-експерт консалтингової компанії "Прайм Рейт" Альона Бондарєва, до таких методів поповнення бюджету законодавця змушує стан платіжного балансу Пенсійного фонду. "Підприємства малого і середнього бізнесу з наявними податками на зарплату не завжди справляються. А вже виплати додаткових сум вони собі дозволити і зовсім не можуть",— вважає аудитор. Також вона побоюється, що це може призвести до ще більшої "тінізації" заробітних плат і української економіки.
Експерти нагадують, що головною проблемою Пенсійного фонду на сьогодні є вкрай низький рівень заробітних плат, виплачуваних легально. "Щоб сьогодні ПФ став бездефіцитним, фонд заробітної плати, з якого сплачуються страхові внески, повинен становити мінімум 550 млрд грн. За фактом він має близько 480 млрд. А для того, щоб провести всі необхідні реформи і привести пенсії хоч до якогось адекватного сьогоднішнім економічним реаліям стану, фонд оплати праці має становити мінімум 766,5 млрд грн. При цьому, за даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі, майже 150 млрд грн заробітних плат перебуває "в тіні". Разом з нинішнім легальним рівнем це вже більше 600 млрд",— розмірковує Олексій Шевчук.

Відтак хорошим і дієвим інструментом для стимулювання та легалізації бізнесу мало б стати зменшення ЄСВ. Слід зазначити, що на сьогодні вже є прогресивна ініціатива від Міністерства податків і зборів про зниження рівня ЄСВ. Експерти наголошують, що для виведення зарплат з тіні, крім цього, також необхідне зниження контрольних функцій держорганів, полегшення адміністрування нарахування та виплати заробітних плат. Тобто максимальне спрощення ведення бізнесу в питаннях оплати праці.
В уряді обіцяють йти назустріч бізнесу в усіх подібних питаннях, тож робота в цих напрямках триває.

Відповідальність роботодавців


Зазначимо, що проблема прийому на роботу жінок дітородного віку існувала завжди. Роботодавці розуміли, що, прийнявши на роботу молоду жінку, в майбутньому вони стикнуться з декретною відпусткою і з частою відсутністю жінки на роботі. Це означає, що такий працівник обійдеться підприємству дорожче. Існують і інші проблеми, пов'язані з наявністю в штаті підприємства жінок, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною. На сьогодні підприємства, які перебувають у процедурі банкрутства, не можуть закінчити цю процедуру, оскільки не мають права звільнити або надати інше робоче місце, яке влаштовувало б декретницю. При скороченні штатів підприємства це теж велика проблема.


Але вагітні жінки по праву захищені сьогодні законом. У Мінпраці нагадують, що ст. 184 Кодексу законів про працю забороняє звільняти вагітних жінок чи зменшувати їм заробітну плату — за це передбачена відповідальність як адміністративна, так і кримінальна. Повноваження з контролю покладені на Держпраці, та прийти з позаплановою перевіркою інспектори відомства можуть лише на підставі офіційної заяви. За перше півріччя цього року в Україні офіційно було зафіксовано тільки трохи більше 20-ти подібних порушень. У Мінпраці вважають, що бездіяльність постраждалих у таких ситуаціях не в останню чергу провокує безкарність недобросовісних роботодавців

Олена ДМИТРІЄВА "Хрещатик"
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images
images
19/09/2013 | Україна зближується з ЄС.
images
images
19/09/2013 | Кабмін взяв новий кредит.
images
images
19/09/2013 | Підприємців кличуть до столиці.
images
images
19/09/2013 | Цінова змова супермаркетів.
images
images
19/09/2013 | Мільйонні штрафи "ділкам".
images
images
19/09/2013 | Плани міст розсекречують.
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |