Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
25 вересня 2013 року, середа  №138 (4345) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Економіка
images  
images
images
images
25/09/2013      надрукуватипрочитало 1576 человек  

images
Гаманець відходить у минуле
images

Практика безготівкових розрахунків, прийнята у цивілізованому світі, потроху приживається й в Україні

З початком цієї осені Національний банк запровадив обмеження готівкових операцій в Україні на суму понад 150 тисяч грн. Тепер проводити операції купівлі-продажу, наприклад, квартири чи автомобіля, можна лише за допомогою банківських рахунків. І це тільки початок. Банкіри виступають за те, аби після перехідного періоду діючу планку в 150 тисяч гривень знизити хоча б до 50-ти тисяч. Експерти визнають, що ці процеси будуть продовжуватись, адже безготівкові розрахунки у нас стають все популярніші — як і у всьому світі.

Україна у світовому тренді


У розвинутих країнах вже традиційно у магазинах використовують платіжну картку як засіб платежу. Та й у сусідній Росії 60 %, наприклад, на ринку купівлі-продажу товарів здійснюють через платіжну картку, зазначає фінансовий аналітик Олександр Охріменко. У Незалежній асоціації банків України (НАБУ), зі свого боку, наводять красномовні дані — в Європі давно існують обмеження на розмір готівкового чеку — в середньому 3 тис. євро (від 1 тис. євро в Італії до 5 тис. євро в Бельгії). У нас таких обмежень поки немає, проте все більше людей віддають перевагу безготівковим розрахункам — останніми роками вони щороку зростають у півтора разу. На сьогодні на кожну дорослу людину припадає 2-3 пластикові картки, дедалі більшої популярності набувають електронні гроші, розповсюджуються системи дистанційного управління рахунками (Інтернет і телебанкінг). "При цьому комісій при оплаті товарів чи послуг за допомогою пластикової картки для людей немає. Комісію сплачують торговці, які зацікавлені у збільшенні товарообігу, наданні сучасного сервісу, поліпшенні іміджу і репутації компанії. Що стосується первинного ринку автомобілів і нерухомості, то він уже давно повністю безготівковий. Автосалони і забудовники самі не приймають готівкові кошти, вони роблять це тільки або через касу банку з подальшим зарахуванням на рахунок продавця, або через перерахування з рахунку на рахунок. І люди до цього вже звикли. При цьому в першому випадку комісію сплачує сам торговець",— пояснює координатор комітету НАБУ з питань банківської інфраструктури та платіжних систем Володимир Єременко. Тож нововведення щодо безготівкових розрахунків, що запрацювало з вересня, виглядає логічним.

Можливі варіанти


Якщо покупець з якихось ідеологічних міркувань категорично не хоче відкривати рахунок, існує такий інструмент, як внесення готівки на рахунок продавця, нагадують в НАБУ. Звичайна банківська комісія при такій операції в середньому становить 0,5 % від суми.

довідка “Хрещатика”

Якщо сума договору купівлі-продажу, що укладається між фізособами в Україні, перевищує 150 тис. грн, то нотаріус з 1 вересня 2013 року має здійснювати посвідчення такої угоди лише після того, як переконається, що сторони дотримали вимогу про проведення розрахунків у безготівковій формі. У безготівковій формі здійснюються всі розрахунки на загальну суму договору незалежно від розміру кожного платежу.

Якщо оплату було здійснено шляхом переказу коштів з поточного рахунку фізичної особи-покупця на поточний рахунок фізичної особи-продавця, то підтвердними документами про проведення розрахунків у безготівковій формі є доручення або документ за операціями з платіжною карткою, сформований відповідно до правил платіжної системи. При цьому доручення має бути засвідчене підписом відповідального виконавця та відбитком штампа банку, зазначають в НБУ.

Якщо розрахунок проводиться шляхом відкриття фізичною особою-покупцем вкладного (депозитного) рахунку на ім'я фізичної особи-продавця, то підтвердженням операції є роздрукований відповідний касовий документ (квитанція/чек банкомата, сліп/інший документ банку, що є підтвердженням внесення готівки у відповідній платіжній системі). Здійснення платежу також можна підтвердити платіжним дорученням або документом за операцією з платіжною карткою. Оформлений при цьому договір банківського вкладу має містити умови вступу у володіння коштами фізичною особою-продавцем — наявність посвідченого нотаріусом договору купівлі-продажу тощо, а також визначати умови відкликання коштів фізичною особою-покупцем.

Крім того, оплата може бути здійснена:

— шляхом внесення коштів на депозит на окремий поточний рахунок нотаріуса;
— із застосуванням акредитивної форми розрахунків;
— шляхом внесення готівки на поточний рахунок фізичної особи-продавця.

Другий варіант — перерахування з рахунку покупця на рахунок продавця, в тому числі з використанням систем дистанційного управління рахунком. А при здійсненні платежу в рамках одного відділення у присутності нотаріуса продавець миттєво отримує підтвердження про зарахування коштів на його рахунок.

Якщо ж потрібна гарантія здійснення платежу, її може надати сам нотаріус. Це може бути зроблено через використання так званого депозиту нотаріуса. Тобто покупець заздалегідь переказує кошти на спеціальний рахунок, який банк відкриває на ім'я нотаріуса. Після підписання угоди нотаріус, у свою чергу, переказує ці кошти продавцю.

Гарантію платежу може надати і банк. Для цього треба використовувати акредитив між фізособами або депозит на ім'я третьої особи з особливими умовами. "Суть цих інструментів полягає в тому, що гроші покупця депонуються в банку на спеціальних рахунках, а банк віддає їх продавцю тільки після пред'явлення документів, що посвідчують виконання угоди, наприклад, нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу. Таким чином банк гарантує виконання угоди. За нашими даними, в деяких банках ця операція тарифікується таким чином: випуск акредитиву (з відкриттям рахунку) — 1 тис. грн, прийом документів і переказ коштів проти документів — 100 грн",— розповів Володимир Єременко.

Банкам не дадуть "розгулятись"


Фінустанови самостійно встановлюють процентні ставки та комісійну винагороду за надані послуги, тож виникали побоювання, що вони цим скористаються, аби підвищити їх. Аби убезпечитись від цього, НБУ направив листа Незалежній асоціації банків України з пропозицією спільно з вітчизняними банками "опрацювати можливість оптимізації структури доходів та недопущення додаткового фінансового навантаження на фізичних осіб в частині сплати сум комісійної винагороди банку за переказ коштів". "Витрати в частині сплати комісійних за операціями з переказу коштів через банк не повинні обходитись покупцям дорожче, ніж витрати щодо проведення операцій з готівкою, так як здійснення таких операцій є абсолютно стандартними і відноситься до звичайних банківських операцій",— зазначають в НБУ.

До того ж, закони конкуренції також ніхто не відміняв. Адже якщо фінустанова підвищить ціни на свої послуги, клієнт спокійно піде в інший банк, яких сьогодні в Україні нараховується більше 170-ти. За даними НАБУ, деякі банки нині встановлюють незначні комісії за відкриття рахунку і нульові комісії за перерахування коштів. Таким чином вони хочуть стимулювати клієнтів залишати кошти на своїх рахунках і тим самим заробити на збільшенні своєї ресурсної бази. Розмір комісії за перерахування коштів сьогодні становить 0-0,5 % від суми платежу. Деякі банки встановлюють верхню і нижню границі суми, наприклад: комісія 0,4 %, але не менше 10 грн і не більше 500 грн.

Контроль та санкції


Як завжди, на практиці почалося вишукування способів "обходу" нововведень, наприклад, розстрочка платежу, його розбивка на частини декільком контрагентам, покупки у лізинг та ін. Та експерти зазначають — подібні випадки не стануть у нас масовими, адже не кожен готовий морочити голову над якими-небудь схемами. Особливо з міркувань безпеки — адже сучасні Остапи Бендери завжди напоготові випробувати на вас "порівняно чесні способи відбирання грошей". Вам можуть не заплатити за покупку чи заплатити фальшивими купюрами. До того ж, контролюючі органи також не дрімають. "В роз'ясненнях НБУ говориться, що перевірятимуть суму угоди, а не окремі транші, тобто, якщо ця сума — 150 тис. грн і більше, то платіть, будь ласка, хоч по одній гривні, але в безготівковій формі",— підкреслює Володимир Єременко.

Тим же, хто все ж наважується на створення різноманітних схем, в тому числі "напівзаконних", можуть загрожувати різноманітні санкції. Сьогодні контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) здійснюють органи державної податкової служби. А відповідно до статті 163-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою, тягне за собою накладення штрафу на фізичну особу підприємця, посадових осіб юридичної особи. Експерти вказують, що конкретні санкції визначатимуться за результатами відповідних перевірок.

Доларам — бій


Експерти зазначають, що подібні новації мають сенс й загалом для економіки України. "Це, мабуть, на всьому пострадянському просторі тільки в Україні така доларизація нерухомості. Тому треба теж піти від цього долара. Будуть, звичайно, на певних етапах деякі труднощі. Ні для кого не секрет, що основна сума, якою розраховуються за нерухомість, зберігається у "всеукраїнському банку трилітровому", який розташований десь поряд із ліжком, і також у доларах",— визнає віце-президент Асоціації професійних управляючих нерухомістю Анатолій Топал.

До того ж, у рамках заходів, які спрямовані на дедоларизацію економіки України, регулятор нещодавно змінив правила обігу іноземної валюти на поточних рахунках фізосіб. Тепер при переказі валютних коштів між фізособами в Україні на поточний рахунок отримувача зараховуватимуть кошти у гривневому еквіваленті. Відповідна постанова правління НБУ № 365 від 16 вересня 2013 року набула чинності 21 вересня. При цьому режим зарахування на поточні рахунки інвалюти, що надходить з-за кордону, наразі не змінився

Марта КОХАН "Хрещатик"
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images
images
25/09/2013 | Бюрократи проти дерегуляції бізнесу.
images
images
25/09/2013 | Стартує видобуток сланцевого газу.
images
images
25/09/2013 | Утилізаційний збір: форма оплати.
images
images
25/09/2013 | Покупки в "дьюті фрі" — під контроль.
images
images
25/09/2013 | Як не потрапити у шахрайську пастку.
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |