Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
28 листопада 2013 року, четвер  №175 (4382) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Медицина
images  
images
images
images
28/11/2013      надрукуватипрочитало 5400 человек  

images
Імунізація — це відповідь на інфекційну загрозу
images

Від початку осіннього сезону найактуальнішими постають питання — як захиститися від неприємних, а подекуди й небезпечних захворювань. Щодня стикаючись із великою кількістю людей на вулицях мегаполісів, здоров’я пересічного містянина повсякчас підпадає під небезпеку з боку таких інфекцій, як-от: ГРВІ, грип, кір, краснуха тощо. Ситуація ускладнюється погодними умовами, що нині для українських реалій лишаються непрогнозованими.

Існують різні засоби захисту від неприємної перспективи "підхопити" інфекцію. Одним із них є імунізація, тобто підвищення імунітету людини. Для цього використовуються як медичні, так і традиційні (немедичні) засоби, чільне місце серед яких посідає вакцинація. Але українське суспільство досі не забуло про випадки трагічної смерті дітей, які дехто пов’язував із неякісними вакцинами та недбалістю медиків. До цього часу залишається певне побоювання перед обов’язковими щепленнями. Чим є імунізація, як вона впливає на здоров’я та наскільки безпечними є обов’язкові щеплення — вирішення цього завдання може покласти край необґрунтованим дискусіям та чуткам навколо даної теми.

Про імунітет людини


Перед тим, як розглянути питання імунізації, необхідно розібратися — чим, власне, є імунітет, і навіщо його підвищувати.


Організм людини має природні механізми самозахисту від небезпечних інфекцій. Це — той імунітет, головне завдання якого полягає в протидії інфекціям та інвазіям (або проникненням в організм небезпечних паразитів), що залишається невід’ємним супутником нашого життя. Імунітет є складною багаторівневою системою пошуку, розпізнавання та знищення чужорідних мікроорганізмів. Ефективність цієї системи залежить від багатьох факторів — від спадковості й до особливостей того середовища, в якому живе людина (погана екологія, надмірні фізичні навантаження тощо). Для кращого розуміння того, чим є імунітет, необхідно зрозуміти, як саме працює наша імунна система.

На шляху ворожих мікроорганізмів, які воліють потрапити до нашого черева, в першу чергу постануть так звані поверхневі бар’єри, або "контрольно-пропускний пункт" організму. До цих бар’єрів належать людська шкіра, особливі секреції (сльози, наприклад) та захисні оболонки внутрішніх органів. Подолавши їх, непрошений гість натрапляє на наступний рівень захисту — систему вродженого імунітету. Якщо провести аналогію із системою безпеки типової комерційної установи, то вроджений імунітет людини — це так звана "штатна охорона", яка діє виключно згідно з чіткими перевіреними тисячоліттями еволюції інструкціями та правилами. Цей рівень безпеки може захистити людський організм від типових для даної особи, її народу та території проживання інфекцій і небезпечних організмів. Основу даної системи складає процес виявлення та видалення чужорідних тіл з органів і тканин за допомогою особливих клітин — лейкоцитів. Система вродженого імунітету, ефективно борючись із одними видами інфекцій, не завжди здатна дати своєчасну та ефективну відповідь загрозі, яка потребує специфічного підходу. І хоча вроджений імунітет є результатом тривалої еволюції людського організму (в ході якої людство переживало безліч різноманітних епідемій та пандемій), коли йдеться про специфічну загрозу, на допомогу "штатним охоронцям" приходить "спецназ" — система імунітету набутого.

Набутий імунітет є специфічною здатністю людського організму протидіяти та знищувати небезпечні клітини. Унікальність їх у тому, що один раз зустрівшись зі "злочинцем" вони зберігають пам'ять про нього та в ході повторного "вторгнення" можуть швидко ідентифікувати загрозу й дати ефективну відсіч. Саме ця особливість забезпечила можливість людині заздалегідь підготуватися до небезпеки — насамперед, через використання вакцин.

Значення вакцинації


Принцип дії вакцини полягає в тому, що до організму людини спеціально вводяться клітини небезпечних мікроорганізмів або продукти їхньої життєдіяльності. Фактично вона піддається навмисному частковому інфікуванню, провокуючи лімфоцити до відповідної реакції та, що є головною метою вакцинації, вироблення у лімфоцитів пам’яті на даний подразник. Загартовуючи імунну систему, людина готується до можливих повторних нападів "злочинців". Саме вакцинацію покладено в основу глобальної системи імунізації, яка за останні кілька десятиріч активно запроваджується в більшості країн світу.

За підрахунками ВООЗ, у всьому світі тільки дітей щорічно рятують до 2,5 мільйона саме завдяки імунізації. Більше того, щорічно імунізація дозволяє запобігти смерті сотням тисяч людей різних вікових груп від дифтерії, коклюшу та кору. На думку світової спільноти, імунізація на сьогодні є одним з найбільш успішних і ефективних за вартістю заходів громадської охорони здоров'я.

Імунізація — головна стратегія забезпечення глобальної охорони здоров'я і реагування на такі поширені загрози, як пандемічний грип, нові штами якого з’являються майже не щороку. Досвід, стандарти, технології та навіть вакцини, які виявилися ефективними у боротьбі з певною хворобою, поширюються у всьому світі.

Досягнення імунізації (ВООЗ)


1. Зниження глобальної смертності від кору з 535 300 випадків смерті (у 2000 році) до 139 300 випадків смерті (в 2010 році).


2. Зменшення випадків захворювання на поліомієліт з 350 000 випадків (1988 рік) до 1352 зареєстрованих випадків (2010 рік), або більш ніж на 99%. Також зменшилася кількість країн, ризик епідемії поліомієліту з 125 (1988 рік) до 3 у 2010 році (Афганістан, Нігерія та Пакистан).


3. Число випадків смерті від правця (рос.— "столбняк")новонароджених зменшилося з 790 000 (1988 рік) до 59 000 (2010 рік) випадків смерті.

Імунізація. Погляд з України


В українському суспільстві з певною пересторогою ставляться до центрального компонента глобальної системи імунізації — вакцинації. Цьому є різні причини. Не останню роль тут зіграли історії із загадковою смертю дітей, які перед цим пройшли процедуру щеплення від гепатиту В. І хоча висновки Генеральної прокуратури України та результати проведеної Міністерством охорони здоров’я України перевірки одностайні та виключають будь який зв'язок між вакцинацією та смертю, все ж у свідомості громадян залишилося ставлення до вакцинації як до потенційно небезпечної процедури.


"Іноді це (інформація про смерть, пов’язану зі щепленнями) використовують для формування думки про необов'язковість вакцинації, а в результаті страждає впевненість батьків у необхідності імунізації. Це ставить під загрозу життя і здоров'я майбутніх поколінь, адже зниження рівня охоплення населення профілактичними щепленнями дуже швидко викличе епідемічні спалахи небезпечних інфекцій",— повідомила Раїса Богатирьова, міністр охорони здоров’я України.

В окремих регіонах навіть було започатковано громадський рух проти обов’язкової вакцинації в Україні. Однак на сьогодні вакцинація в Україні існує, а наявна ситуація в галузі здоров’я нації та досвід інших країн світу не дозволяє поки що говорити про можливості альтернативних шляхів протидії небезпечним інфекційним захворюванням. Не в останню чергу саме через недостатню довіру до вакцинації, за даними МОЗ України, у 2012 році в країні було зареєстровано близько 12 тисяч випадків захворювання на кір та краснуху, або майже у 80 разів більше в порівнянні з попередніми роками. Втричі зросла захворюваність на коклюш. Якщо згадати показники захворюваності на гепатити В и С (цей показник в Україні перевищує аналогічний в країнах ЄС в 10—15 разів), туберкульоз, дифтерію і т. д., то стане зрозумілою занепокоєність вітчизняних чиновників та світової спільноти в ставленні українців до імунізації.

Для вирішення цієї ситуації роблять різні спроби — як змінити суспільні стереотипи, так і законодавчо врегулювати питання обов’язкової імунізації. Так, за словами заступника директора — начальника Управління охорони материнства, дитинства та санаторного забезпечення Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги МОЗ України пані Терещенко: "Для успішної боротьби з інфекційними недугами в Україні запроваджена та діє Загальнодержавна програма з імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2007—2015 роки".

Згідно з текстом документа, заявленим із метою даної програми, є забезпечення епідемічного благополуччя населення шляхом зниження рівня захворюваності на інфекції, боротьба з якими проводиться засобами імунопрофілактики, а також смертності та інвалідності внаслідок інфекційних хвороб. В програмі визнається, що саме профілактика інфекційних хвороб шляхом імунізації населення є найефективнішим заходом щодо забезпечення здоров'я населення, епідемічного благополуччя держави та стратегічно важливим пріоритетним завданням галузі охорони здоров'я. Не останнє місце посідає й питання переконання громадян у необхідності імунізації. Наскільки ефективно виконується програма, оцінювати спеціалістам, однак зростання захворюваності на небезпечні інфекційні захворювання наштовхують на невтішні, поки що, висновки. Хоча заради справедливості слід підкреслити також те, що, наприклад, показники смертності дітей від гнійного менінгіту після проведення тривалої кампанії вакцинації, знизилися в 2 рази, а від пневмоній — в 1,5 разу.

Столична практика


В Києві питанню імунізації населення традиційно приділяється велика увага. І це не дивно — адже в місті (за неофіційними даними) проживає близько 5 мільйонів осіб. Один цей факт робить питання належної профілактики та убезпечення мешканців столиці від інфекцій стратегічним завданням місцевої влади. І схоже, що це добре розуміють в Київській міській державній адміністрації. Як приклад можна навести регулярні інформаційно-просвітницькі заходи на тему вакцинації, які проводяться в столиці. У квітні цього року медики та фахівці Департаменту охорони здоров’я КМДА провели спеціальну кампанію до Всесвітнього тижня імунізації. Під гаслом "Захистіть свій світ — вакцинуйтеся!" в столиці надавали безкоштовну консультаційну допомогу з питань протидії інфекційним захворюванням лікарі та вчителі, які роз’яснювали користь та необхідність вакцинації.

Особлива увага приділяється акціям з протидії сезонним інфекційним захворюванням. Кожного року в періоди, коли через високу вологість та похолодання ризик стати жертвою ГРВІ чи грипу зростає, в столиці створюються пункти профілактичної допомоги населенню.


Кожен громадянин України має право самостійно вирішувати, як захищати себе від тієї чи іншої загрози власному здоров’ю. Це право поширюється й на питання вакцинації. Робити чи не робити собі щеплення від грипу, ГРВІ або іншої інфекційної хвороби — свідомий вибір кожного. Але не слід забувати, що те, чи будемо ми жити у здоровому суспільстві, залежить від свідомого ставлення кожного його члена не тільки до власного здоров’я чи здоров’я своїх близьких, а й до до безпеки оточуючих. Тож будьмо здорові

Олекса ЧЕРЕВАТИЙ спеціально для "Хрещатика"
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |