Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
19 грудня 2013 року, четвер  №187 (4394) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Релігія
images  
images
images
images
19/12/2013      надрукуватипрочитало 3019 человек  

images
Другий після Бога заступник за людей
images

Визнання допомоги святого угодника Божого Миколая Чудотворця стало вселенським

Мабуть, нема жодної оселі віруючих, де не було б на стіні образа святителя Миколая Чудотворця. Для усіх християн Святий Миколай з давніх-давен є правдивим правилом віри і являє собою взірець покірливості. Кожна православна душа щиро любить його і звертається до нього зі своїми бідами і потребами, бо серцем відчуває і знає, що він не тільки за своє життя був добродієм для християн, а й сьогодні може подати нам руку допомоги у наших скрутах і бідах.

ДО РЕЧІ


День Святого Миколая в Україні є особливо бажаним дитячим святом. За традицією, в ніч з 18 на 19 грудня Святий Миколай приносить дітям подарунки і кладе їх під подушку. На всій території України влаштовували заздравні обіди на честь Миколая Угодника з приготуванням ритуального пива й медів. В різних місцях миколаївські обрядодійства мали різні назви: обходження дворів, миколаївські колядки, миколаївські скрипники (змагання музик) тощо. З легкої руки менеджерів компанії Кока-Кола, які переодягли Святого Миколая з білого зимового одягу, котрий він носив, у червоний, що є символом компанії, і створили образ веселого дідуся, який літає в повітрі на казкових оленях та влазить через димарі до будинків, аби дарувати дітям і дорослим подарунки, і виник всесвітньо відомий Санта Клаус. Святий Миколай також відомий під іменами: Міколай, Міклаш, Йолупукі, Сейнт Ніколаус, Сантаклос, Фадер Крісмас, Пер Ноель, Сінтер Клаас.

Святителю Миколаю присвячена велика кількість різних творів, авторами котрих стали як відомі православні письменники і діячі церкви (Антоній Крітський, Кирило Філософ, Климент Охрідський і ін.), так і прості священики. У X столітті візантійський агіограф Сімеон Метафраст на основі багатьох стародавніх латинських і грецьких джерел написав “Житіє святого Миколая Мір Лікійського”.

Святитель Миколай народився 257 року в місті Патарі у Малій Азії. Його батько Феофан і мати Нона належали до одного з найвідоміших та найбагатших лікійських родів. Довгі роки у них не було дітей. Миколай був їхнім єдиним, вимоленим сином. Вони охрестили хлопчика одразу після його народження, що було рідкістю на той час. З юних літ Миколай відзначався глибокою побожністю, піклувався про вбогих та нужденних. Коли його батьки помітили це, то ще більше стали спрямовувати сина на шлях духовний. На той час у місті Патарі (місто на півдні нинішньої Туреччини) єпископом був його дядько. Коли він познайомився з Миколаєм, то одразу ж запропонував йому прийняти сан священика. І від цього часу святитель Миколай почав безустанно допомагати всім, хто цього потребував.

Під час великої епідемії, що виникла у Мірі, помирають його батьки. По їх смерті Миколай отримує величезний спадок і роздає його бідним і нужденним, не чекаючи, щоб у нього просили допомоги, а сам обдаровує нужденних. Бідні вдови, безприданниці, хворі й інваліди знаходили перед порогом свого житла несподівані дари в той час, коли дуже потребували такої допомоги. Своїм життям Миколай втілював Євангельські заповіді: “Нехай не знає ліва рука, що дає права”(Мт 6, 3), “Не показуйте своєї праведності перед людьми, щоб вони вас бачили і хвалили за те; нехай знає про ваші добрі діла лише Отець Небесний”(пор. Мт 6, 1-4). Своїми молитвами Миколай утихомирює бурю на морі, рятує хворих і творить безліч добрих справ. За такий ревний і великий труд він одержав сан архієпископа у місті Мірах. Але він не гордував тим, що посів таке високе місце в церкві Христовій. Миколай вдягався у простий одяг, їв лише раз на день, не прагнув багатства і розкошів, пив тільки воду, не спав досхочу, а проводив час у молитвах. Усі його чесноти важко перелічити й переказати: їх просто безліч. Діяння Миколая стали причиною появи багатьох легенд, завдяки яким він з часом став одним з найважливіших святих. Так, коли імператор Костянтин І Великий несправедливо засудив на смерть трьох юнаків, святий Миколай відправився до Константинополя і врятував юнаків від смерті. Іншим разом один збіднілий чоловік не міг забезпечити своїх трьох доньок приданим. І оскільки, відповідно до тамтешніх звичаїв, вони не зможуть вийти заміж, батько збирався відправити їх займатись проституцією. Дізнавшись про це, Миколай, який на той час ще не був єпископом, вирішує скористатись батьківським спадком, щоб зарадити біді. Протягом трьох ночей він пробирався до убогої хатини та щоразу закидав у вікно кімнати, де ночували сестри, золото — на придане для кожної з дочок.

Святий Миколай брав активну участь у І Соборі в Нікеї (325 р.), під час якого було встановлено догму про Святу Трійцю та засуджено помилки Арія, котрий заперечував Божественну природу Ісуса Христа. Ведучи полеміку з єретиком Арієм, Миколай дав йому ляпаса, за що був покараний: його позбавили єпископських ознак і ув’язнили. Та сталося чудо — в темниці до нього з’явились Христос та Богоматір і повернули відзнаки єпископського достоїнства: Євангеліє і омофор.

Святий Миколай помер 6 грудня 345 року у місті Міра. Тіло його було покладене з великою пошаною в церкві міста Міри, де спочивало до 1087 року. За легендою, коли Миколай став перед Богом, то за добрі діла Бог визначив йому вічне духовне життя і спитав, в якому вигляді Миколай бажає приходити на Землю до людей. Миколай сказав, що він дуже хоче приходити в день свого народження (19 грудня), втілюючись в особи добрих чоловіків, з подарунками до дітей, які були щирими, чемними і з великим старанням опановували знання і вміння. І сказав тоді Бог, що так і буде. І це так є, і так буде завжди.


На Русі ім’я Миколая Чудотворця стає відомим доволі рано — з другої половини ХІ століття, невдовзі по прийняттю християнства. Спричинено це було декількома подіями. Передусім у 1087 році мощі святого були врятовані жителями міста Барі, розташованого на березі Адріатичного моря, від знищення мусульманами. Спочатку святиню розмістили у церкві святого Євстафія, а потім, у 1089 році, за велінням папи Урбана II, їх перенесли в спеціально збудований в ім’я Святого Миколая собор, де вони зберігаються й дотепер. Русь дуже швидко відгукнулась на цю подію створенням літературного пам’ятника — “Сказание повести, еже о пренесении честных мощей иже во святых отца нашего Николы архиепископа града Миры”. У цьому творі в подробицях розповідається історія чудесного спасіння раки з мощами святого. Крім того, в ті ж роки письмовими джерелами вперше зафіксовано чудо від святителя Миколая, явлене в Києві. Це перше чудесне явленння святителя на Русі описується в пам’ятці під назвою “Чудо о некоем детищи утопшем, его же святый Никола жива сохрани”. В ній ідеться про подружжя, яке відправилося на прощу у Вишгород до мощей Бориса і Гліба у день їх пам’яті. Повертались вони до Києва Дніпром у човні. В дорозі жінка задрімала й випустила з рук немовля у річку. Хлопчик одразу потонув. Вбиті горем батьки дитини у відчаї звернулися до Святого Миколая, “велику віру до нього маючи”, з проханням про допомогу. В ту ж ніч дитина була знайдена живою але вщент мокрою на зачинених ззовні помостах Софії Київської її служителями під іконою Святого Миколая: “... дитя лежаще мокро перед образом Св. Николая”. Про це повідомили митрополиту, і той велів оповістити усе місто. Батьки немовляти незабаром знайшлись і, до свого й загального зачудування, упізнали в ньому свого утопленого сина. З тих пір, до речі, ікона, перед якою було знайдено мокре немовля, стала називатися іконою “Николая Мокрого” і стала однією з перших чудотворних ікон України-Руси. Майже до нашого часу вона містилась на хорах Софійського собору в іконостасі Миколаївського вівтаря, займаючи місце храмового образу. У 1943 році під час відходу німецьких окупантів з Києва ікона зникла, і сьогодні її місцезнаходження невідоме. “Чудо о некоем детищи утопшем” доводило, що віднині святитель Миколай проявив себя захисником і спасителем руських людей, а значить узяв під своє чудесне покровительство й саму Русь. Двері його серця завжди відчинені для всіх, хто тільки може з вірою просити його допомоги, а він нікому не відмовляє у добрій пораді і дарує втіху

Олександр БАРКІН “Хрещатик”
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images
images
19/12/2013 | Православний календар.
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |Fatal error: Class 'SAPE_client' not found in /spacenew/www/kreschatic.kiev.ua/index.php on line 211