Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
30 ciчня 2014 року, четвер  №12 (4412) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Суспільство
images  
images
images
images
30/01/2014      надрукуватипрочитало 2106 человек  

images
Бонуси у декреті
images

Які соціальні права мають жінки, що знаходяться у декретній відпустці

З кожним роком демографічна ситуація в Україні погіршується. Законодавчі ініціативи також не надто покращували цю проблему, бо жінки дітородного віку не хотіли йти у декретну відпустку з остраху втратити не тільки своє робоче місце, але й страховий стаж. До того ж, декрет сам по собі — це не відпочинок, а тяжка праця, причому, дуже виснажлива. Жінка в цей період є не тільки мамою, а ще й виконує функції няні, кухарки, покоївки тощо. “Хрещатик” дослідив, які є законодавчі акти щодо соціального захисту прав жінок, що перебувають у декретній відпустці.

КОМПЕТЕНТНО

Допомога у відсотках

Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується залежно від страхового стажу в таких розмірах:
— 100 % середньої заробітної плати (доходу) — особам, які мають страховий стаж понад 8 років;
— 80 % середньої заробітної плати (доходу) — особам, які мають страховий стаж від 5 до 8 років;
— 60 % середньої заробітної плати (доходу) особам, які мають страховий стаж до 5 років.

Соціальні гарантії поновили


14 грудня 2013 року в Україні набув чинності Закон “Про внесення змін до статті 7 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, розроблений Міністерством соцполітики у відповідь на численні звернення застрахованих осіб та профспілкових організацій. Згідно з цим документом, жінкам має включатися до страхового стажу період перебування у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років. Також передбачено, що у разі, коли особа перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у період з 1 січня 2011 року до набрання чинності цим законом, час відпустки зараховується до її страхового стажу. Нагадаємо, що з 1 січня 2011 року в Україні періоди декретної відпустки та відпустки по догляду за дитиною до трьох років були виключені зі страхового стажу, але враховувалися в трудовому.

Як зазначають експерти, даний законодавчий акт значно посилює соціальний захист жінок, які знаходяться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Як зауважувала міністр соціальної політики України Наталія Королевська, прийняття саме даного законопроекту дозволить зараховувати до страхового стажу для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. “Сьогодні жінка, яка йде у відпустку по догляду за дитиною з майже 5-річним страховим стажем, через 3 роки може розраховувати на виплату у розмірі лише 60 % середньої зарплати при виході на лікарняний. Новий закон передбачає включення періоду догляду за дитиною до страхового стажу, а значить, до п’яти років додадуться ще три. Це дозволить жінці автоматично отримувати виплату по лікарняному у розмірі 100 % від середньої зарплати”,— пояснювала пані Королевська. Вона зазначила, що зміни відчують на собі близько 240 тис. працюючих жінок на рік, які після закінчення відпустки по вагітності та пологах оформляють відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

Нагадаємо також, що 1 липня 2013 року набрали чинності зміни до пенсійного законодавства, за якими відпустку по вагітності та пологах (майже 4 місяці), що триває від 126 до 180 календарних днів, знову включили до страхового стажу.

Матеріальне забезпечення


Як пояснив “Хрещатику” керуючий партнер ЮА “Шевчук і партнери” Олексій Шевчук, одним із основних принципів трудового права є принцип матеріального забезпечення працівника у випадку непрацездатності або тимчасової непрацездатності. “Конституція України у ст. 46 передбачає саме соціальний захист громадян, отже, принципом трудового права має бути принцип соціального захисту працівників в трудових правовідносинах, що включає забезпечення за рахунок коштів соціального страхування, в окремих випадках за рахунок роботодавця, виплат допомоги у випадку хвороби, у зв’язку з вагітністю та пологами, при народженні дитини, при досягненні дитиною трирічного віку та в інших випадках”,— зазначив юрист.

Тому, згідно із законодавчими актами, внесення декретної відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до страхового стажу надасть змогу жінці отримувати допомогу по тимчасовій непрацездатності. Що ж стосується того, хто має право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, то це — застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні. За словами пана Шевчука, законом також встановлюється, що особи, які не підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. “Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у разі настання в неї такого страхового випадку, як догляд за дитиною віком до трьох років”,— додає фахівець.

Матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам призначаються та надаються за основним місцем роботи.

Відповідно до чинного законодавства, єдиний внесок, що сплачується в період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, направляється лише до Пенсійного фонду України. Цей період зараховується до страхового стажу на пенсійне страхування, але не входить до страхового стажу на страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. Відсутність включення цього періоду страхового стажу застрахованої особи тягне в подальшому зменшення розміру допомоги з тимчасової непрацездатності, яка надається Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з урахуванням страхового стажу.

Відпустку — до стажу


Як зазначають експерти, згідно з трудовим законодавством України, за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства. “Підприємства, установи та організації за рахунок власних коштів можуть надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості”,— пояснює Олексій Шевчук.

Порядок надання відпустки для догляду за дитиною і зарахування її до стажу роботи передбачає, що відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати надаються за заявою жінки (або батька дитини, бабусі, дідуся чи інших родичів, які фактично доглядають за дитиною — відповідно до частини сьомої статті 179 КЗпП України), повністю або частково в межах установленого періоду та оформляються наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу. Також, за словами пана Шевчука, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.

“Основним документом, що підтверджує період роботи за трудовим договором, є трудова книжка. Страховий стаж визначається, виходячи з тривалості роботи за трудовим договором за весь період трудової діяльності”,— пояснює юрист.

На період відпустки по догляду за дитиною до трьох років за працівником зберігається місце роботи (посада). Оскільки в період перебування жінки у відпустці по догляду за дитиною до трьох років дія трудового договору продовжується, цей період при підрахунку страхового стажу враховується.

Також після закінчення відпустки по вагітності та пологах жінка має право оформити відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.


Таким чином, констатують експерти, внесені зміни до законодавства, пов’язаного з соціальним забезпеченням населення, значно підвищили соціальні гарантії жінкам, які виконують таку важливу соціальну функцію, як догляд за малолітніми дітьми. Тепер період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку включається у страховий стаж і вважається, що за нього сплачено страхові внески у розмірі мінімального страхового внеску.

Крім того, як зазначають фахівці Мінсоцполітики, сьогодні 87 % жінок через недостатнє матеріальне забезпечення сім’ї і необхідність збереження свого робочого місця і професійних навичок виходять на роботу раніше визначених їм за законодавством 3-х років догляду за дитиною. Тож для жінок, вимушених поєднувати виховання дітей з роботою, підготовлено спеціальний законопроект, який дозволить їм працювати дистанційно. На думку фахівців, це допоможе матерям поступово повертатися до роботи після пологів і мати додатковий заробіток без шкоди для сім’ї. Зрозуміло, що тут багато чого залежатиме не стільки від закону, скільки від того, чи має намір виконувати його вимоги роботодавець. Крім “батога” у вигляді контролю за дотриманням вимог законодавства, уряд розробляє додаткові преференції роботодавцям, які братимуть таких жінок на роботу, а також пільги останнім при працевлаштуванні

Олена Дмитрієва “Хрещатик” Фото Бориса КОРПУСЕНКА
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |