Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
30 ciчня 2014 року, четвер  №12 (4412) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Медицина
images  
images
images
images
30/01/2014      надрукуватипрочитало 1210 человек  

images
Людмила Петренко: “Ми активно вживаємо заходи, якими намагаємось привернути увагу людей до їхнього здоров’я”
images

Наше видання неодноразово звертало увагу на проблему цукрового діабету в Україні. Але до цього часу свої погляди висловлювали представники лікарської спільноти, науковці, журналісти. Та вже настав час надати слово тим, хто кожного дня свого життя веде боротьбу з цією страшною хворобою, — пацієнтам. За відповідями та коментарями газета “Хрещатик” звернулася до громадської організації саме цих пацієнтів — Міжнародної діабетичної асоціації України та її очільника — Людмили Петренко.

— Людмило Іванівно, розкажіть, будь ласка, про історію вашої асоціації. Чому виникла ідея її заснувати?
— Ще за радянських часів у Дніпропетровську була створена “Дніпротелепрескорпорація”, що об’єднала представників ЗМІ, які у своїй діяльності прагнули вийти за традиційні рамки наявних компартійних видань. Вони почали самостійно видавати історичний журнал “Козацтво” та літературний “Борисфен”, газети “Носорог”, “Держава і право”, “Народ і армія”, “Студкейс”, підтримувати видання книжок місцевих авторів, зокрема “Словник поетичної мови Тараса Шевченка”.


Інформація про діяльність цієї організації швидко розійшлася не тільки по Радянському Союзові, а й по зарубіжних країнах... Почали надходити пропозиції щодо можливої співпраці. Зокрема польське видавництво “Квадрига” із міста Бидгощ запропонувало друкувати спільно російськомовну версію науково-популярного медичного журналу “Діабетик” — аналог польського журналу Diadetikys.
Керівники телепрескорпорації з цікавістю поставилися до пропозиції польських журналістів (тим більше, що на теренах СРСР такого медичного видання ще не було), але водночас запропонували (окрім наукових статей та рекомендацій зарубіжних авторів) доповнити видання своїми матеріалами. Домовленості було досягнуто, а їх реалізація, звісно, вимагала від української сторони швидкого опанування всіх комплексів проблем, пов’язаних із цукровим діабетом. Почалося активне спілкування з медиками, із тодішніми керівниками громадських організацій хворих на діабет у Дніпропетровську, в Києві та Москві. Вони підтримали ідею видання журналу “Діабетик”.


Уже маючи на руках два номери науково-популярного видання, ми наважилися завітати й до керівника Науково-дослідного інституту ендокринології Дмитра Тронька. Академік гаряче підтримав нашу ініціативу і дав кілька слушних порад. Поступово в орбіту уваги редакції журналу увійшли Москва, Санкт-Петербург, Мінськ, Ростов, Орел, Курськ та Вороніж. Змістову основу перших номерів “Діабетика” складали матеріали польського походження, але поступово в роботу втягувалися дніпропетровці, кияни і москвичі...

Згодом, щоправда, нові кордони й митні бар’єри стали на заваді поширення журналу в сусідніх країнах. Суттєво зменшився поступово і вплив на нашу роботу польських колег із видавництва “Квадрига”.


В середині 1990-х редакція журналу розташувалася в Києві. На той час різко погіршилася ситуація із забезпеченням хворих на цукровий діабет препаратами інсуліну, практично розвалювалася ендокринологічна сфера країни, активізувалися протестні акції хворих під стінами МОЗ України. Через об’єктивні обставини редакція журналу опинилася в епіцентрі всіх цих процесів. Стало зрозумілим, що для налагодження конструктивного діалогу із владними структурами в центрі та місцях має бути створена всеукраїнська громадська організація хворих на цукровий діабет. Згідно з українським законодавством, реєстація такої структури на той час була можливою за умов об’єднання обласних ГО у більшості областей країни. Тобто, не менше 15-ти.


Виконання такої норми потребувало чимало часу, а зволікання зі створенням всеукраїнської громадської організації хворих на цукровий діабет було вкрай небажаним. Співчуваючі працівники Мін’юсту України підказали ініціаторам інший хід — створити міжнародну громадську організацію, для реєстрації якої не вимагалася наявність серед засновників 15-ти обласних громадських організацій.
Тому 30 грудня 1996 року Міністерством юстиції України було зареєстровано ВГО “Міжнародна діабетична асоціація України”, в особі якої хворі на цю недугу створили дійсного захисника своїх інтересів. У них з’явилася можливість офіційно реалізовувати закріплене Конституцією право на гідне життя.


24—25 травня 1997 року Міжнародна діабетична асоціація України (МДАУ) зібрала перший з’їзд діабетичних товариств України. Рішення форуму лягли в основу діяльності Міжнародної діабетичної асоціації України. МДАУ стала послідовно проводити активну роботу на рівні державних владних структур із прийняття розробленої спільно з провідними вченими-ендокринологами країни Національної програми з цукрового діабету, реалізація якої передбачала можливість значного поліпшення медичного обслуговування і соціального забезпечення хворих на цукровий діабет.


Час, що минув з тих пір, засвідчив доцільність саме такого підходу до вирішення актуальних проблем в ендокринологічний сфері країни. Сьогодні до складу МДАУ входить 36 самостійних регіональних організацій, які представляють інтереси сотень тисяч хворих на цукровий діабет. Це, без перебільшення, найвпливовіша в країні громадська діабетична організація, яку нещодавно прийнято до складу Міжнародної діабетичної федерації.

— Хто складає основу вашої організації? І чи входять до неї представники лікарських товариств та науковці?
— Абсолютну більшість членів громадських діабетичних формувань складають саме хворі на цукровий діабет, їхні рідні та близькі, батьки таких дітей. Бюро асоціації складається з 11 осіб, із яких 6 — лікарі. А в проведенні наших заходів бере участь більше коло медиків, вчених-ендокринологів, народних обранців різних рівнів — усі, хто щиро зацікавлений в тому, щоби зробити все можливе для поліпшення якості життя людей, вражених тяжкою недугою, захисту їхніх прав та інтересів на всіх рівнях. Наша організація є членом лікарського товариства країни.

— Які головні напрями роботи асоціації?
— Це, насамперед, привернення уваги до проблем діабету, поширення знань про діабет, сприяння розвитку діабетичного руху в Україні, формування позитивної громадської думки щодо здорового способу життя. А найважливішим напрямом нашої діяльності завжди було забезпечення послідовного впливу на політику урядових структур у галузі охорони здоров’я з метою захисту інтересів людей, хворих на цукровий діабет. Так, ще у 2002 році, коли було введено 30 % мито на інсуліни закордонного виробництва, в результаті наших зусиль на інсуліни у флаконах митний збір було знижено з 30 % до 20 %, а на інсуліни у картриджах — з 30 % до 0 %.


Багато років ми боролися проти вузьковідомчих інтересів так званого “національного виробника інсулінів”, продукція якого негативно позначилася на здоров’ї хворих і викликала велику кількість справедливих скарг пацієнтів та нарікань від лікарів-ендокринологів. Майже чотири роки тривала судова тяганина, яка мала на меті звинуватити нашу громадську організацію в “розповсюдженні необ’єктивної інформації про вітчизняного виробника” та “підсадити” всіх хворих на індарівські інсуліни.


Не погоджувалися ми і з централізацією та бездарною формальною тендеризацією закупівлі лікарських препаратів, які дуже часто призводили до гострого дефіциту цілої низки лікарських препаратів у багатьох регіонах. В 2006 році нам вдалося домогтися запровадження децентралізованої закупівлі інсулінів.


В 2009-му, після наших зустрічей із керівництвом Кабінету Міністрів України та Міністерства охорони здоров’я України, на закупівлю інсулінів було додатково виділено 160 млн гривень, що дозволило забезпечити 100 % задоволення потреб хворих в інсуліні.

— З якими організаціями та установами ви співпрацюєте?
— Перш за все — центральні органи державної влади, від яких залежить визначення загальної стратегії розвитку медичної сфери країни в цілому і ендокринології зокрема. Тричі приймали прем’єр-міністри, двічі наші пропозиції набирали 239 голосів у сесійній залі парламенту. Загалом ми задоволені рівнем співпраці, але не можемо не сказати того, що надто часті кадрові зміни в урядових структурах і зокрема в МОЗ України негативно позначаються на загальній ефективності нашої співпраці. Вважаємо, що в медицині найважливішим є професіоналізм та вміння налагодити взаємодію з усіма зацікавленими сторонами, а не формальна партійна приналежність.


Активний діалог ми ведемо з депутатським корпусом. Багато чого домоглися, але справа прийняття Закону України “Про статус хворого на цукровий діабет” все ще залишається для нас неподоланою висотою. Хоча в більшості країн Європи такий закон є.


Більшість наших регіональних громадських організацій активно співпрацює з органами державної влади та місцевого самоврядування. Особливо плідна співпраця була налагоджена в Києві. Столичний благодійний фонд “Діабетик”, який очолює Наталія Власенко, нещодавно відзначив своє 20-річчя. Хороші контакти склалися з владними структурами в Дніпропетровську, Запоріжжі, Сімферополі, Севастополі, Ялті, Херсоні, Луганську.


Останнім часом плідна співпраця склалася у нас із головним ендокринологом МОЗ України Миколою Гульчиєм. Саме йому ми завдячуємо консолідованій роботі над протоколами з лікування цукрового діабету, відкриття шкіл самоконтролю майже в усіх районах столиці. Ми дякуємо йому за допомогу та безпосередню участь у проведенні Всесвітніх днів діабету, в прес-конференціях та спільних нарадах. За всієї поваги до роботи його попередників, діабетична громадськість відзначає, що жодному з них на посаді головного позаштатного фахівця не вдалося об’єднати для ефективної конструктивної співпраці вчених, лікарів, громадські організаці та сотні тисяч хворих.

— Нещодавно в “Хрещатику” була опублікована стаття про загрозу неінфекційних захворювань для України. В переліку основних НІЗ є і діабет. Чи бере участь ваша асоціація у світовому процесі боротьби проти НІЗ? Якщо так, то як саме та через які проекти?
— Ця робота багатопланова, і триває вона на різних рівнях із різними категоріями зацікавлених структур та організацій. Найбільш масштабним ми вважаємо проведення Днів діабету в областях та проведення Всесвітнього дня діабету в Києві, й велике значення має активна інформаційна робота, пропаганда здорового способу життя та боротьба зі шкідливими звичками.


Важливо сприяти проведенню обстежень і профілактичних оглядів осіб, які належать до груп ризику. Ми активно проводимо заходи, на яких намагаємося привернути увагу людей до власного здоров’я. Прагнемо досягти того, щоб у віці 40—45 років кожен житель країни контролював показники свого здоров’я — рівень холестерину та глюкози в крові, рівень кальцію для ранньої діагностики остеопорозу, склад крові для профілактики малокрів’я, артеріальний тиск. Своєчасне виявлення негативних змін допоможе попередити небажані наслідки.

— Які перешкоди для роботи асоціації ви зустрічаєте сьогодні?
— Насамперед, проблеми пов’язані з тим, що деякі чиновники не хочуть (або не вміють) працювати з громадськими організаціями, які найбільш повно і послідовно захищають інтереси пацієнтів. Вони стверджують, що підтримують вітчизняного виробника. Але чи завжди це забезпечує громадянам дотримання їхнього права на охорону здоров’я, на право лікаря призначати медичні препарати за показниками фізичного стану кожного пацієнта, які забезпечують належний лікувальний ефект, а не тому, що препарат “вітчизняний”. Покласти край цьому міг би закон “Про статус хворого на цукровий діабет”, але його немає.


Вирішення цих питань в значній мірі залежить від Верховної Ради України та Міністерства охорони здоров’я України

Розмову вів Олекса Череватий, спеціально для “Хрещатика”
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |