Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
6 лютого 2014 року, четвер  №16 (4416) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Медицина
images  
images
images
images
06/02/2014      надрукуватипрочитало 1790 человек  

images
Рак: подолання міфів
images

Сьогодні у світі нараховують понад 100 різних видів цього тяжкого захворювання

Тіло людини — це цілий всесвіт, сповнений таємниць та неймовірних фактів. Цей всесвіт складається з величезної кількості окремих, незалежних та неповторних світів — клітин. Клітина є елементарною часткою людського організму, його будівельним матеріалом. Роль, яку відіграє клітина в процесі життєдіяльності, вражає своєю масштабністю та універсальністю. Клітина забезпечує захист, обмін речовин та відновлення пошкоджених тканин. Але так само, як дарувати життя, клітина може його позбавити. Для цього достатньо лише порушення розвитку нормальної клітини, що перетворює її на так звану "атипову", тобто на клітину, яка не виконує свої типові функції. Неспроможність імунітету виявити та знищити атипову клітину, її агресивне поширення в організмі, тривалий вплив канцерогенних факторів — все це стає причиною того, що здорова клітина поступово перетворюється на небезпечну пухлину.

Так розвивається жахливе захворювання — рак


Кількість жертв раку в світі постійно зростає. Лише у 2012 році через нього світ втратив 14 мільйонів людей. Сьогодні вчені нараховують понад 100 різних видів раку. Хвороба може вразити будь яку частину тіла, будь-який орган людини. До цього часу людство шукає ліки від цього страшного захворювання. Кожного року 4 лютого політики, журналісти, лікарі всього світу закликають суспільство звернути особливу увагу на небезпеку поширення онкологічних захворювань. Цьогорічний Всесвітній день боротьби проти раку проходив під гаслом "Розвінчаємо міфи", бо саме поширені міфи та вкоріненні у свідомості людей стереотипи про рак суттєво ускладнюють боротьбу із цим захворюванням. То що ж таке — рак?

Згідно із визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, рак — це загальний термін для позначення великої групи хвороб, які можуть вражати будь-яку частину тіла. Хоча, як зазначалося вище, науковці класифікували понад 100 різних видів захворювання, всі вони мають типові ознаки, а саме: швидке неконтрольоване утворення нових клітин, їх проникнення в інші органи й тканини та поява нової пухлини на цьому місці. Найбільш поширеними у світі є наступні види раку:

— рак легенів (1,37 млн випадків смертей);
— рак шлунка (736 000 випадків смертей),
— рак печінки (695 000 випадків смертей),
— рак товстого кишечника (608 000 випадків смертей),
— рак молочної залози (458 000 випадків смертей),
— рак шийки матки (275 000 випадків смертей).

Окремо варто виділити такий вид захворювання, як рак нирки. Хоча це відносно нечастий тип злоякісних пухлин, в Україні рак нирки посідає сьоме місце в структурі захворюваності й восьме місце в структурі смертності (на 2011 рік). Більше того, в останні роки захворюваність на рак нирки в світі та Україні постійно зростає на на 2- 4 % щорічно. Наприклад, у 2011 році було виявлено рак нирки у 5622 осіб (у 2006-му — 4598 осіб), а померло від хвороби 2469 осіб (у 2006-му — 2300 осіб).

Що ж викликає рак?


Мало хто знає про те, що рак належить до групи неінфекційних захворювань — поряд із діабетом, гіпертонією та астмою. Цей факт означає не тільки те, що рак не передається від людини людині, а й те, що понад третину випадків раку можна попередити за умови уникання певних негативних "факторів ризику". Фактори ризику — це звички або ж моделі поведінки, яких дотримується людина та які провокують появу небезпечних захворювань. До таких, що сприяють появі раку, належать тютюнопаління, вживання алкоголю, надмірна вага, нездорове харчування та недостатня фізична активність. Все просто. Якщо не хочете стати черговою жертвою раку, змініть своє життя. Уникайте пасивного "сидячого" образу життя, відвідуйте спортзалу або ж частіше прогулюйтеся на свіжому повітрі. В жодному разі не паліть. Відмовтеся від алкоголю, бо він не тільки погіршує ваші розумові здібності, але й провокує появу небезпечних захворювань. Вживайте більше фруктів та овочів, уникайте нездорової жирної їжі та слідкуйте за власною вагою.

Звісно, не лише зазначені вище фактори ризику стають причиною появи раку. Науковці додатково виділяють чотири групи так званих "провокаторів", які непомітні, але небезпечні для людини.

Провокатори раку:
— Генетичні та спадкові фактори людини (хвороби батьків).
— Фізичні канцерогени (шкідливе ультрафіолетове та іонізуюче випромінювання)
— Хімічні канцерогени (азбест, тютюн, миш’як, харчові додатки).
— Біологічні канцерогени (вірусні інфекції, бактерії, паразити).

Ще однією важливою умовою розвитку захворювання є бідність та соціальна нерівність в суспільстві. Так, у 2010 році близько 70 % всіх випадків смертей від раку сталися в країнах із низьким і середнім рівнем доходу. Якщо у людини не вистачає коштів на здорове харчування чи вона змушена працювати по 12-14 годин на добу, навряд чи така людина здатна буде дотримуватись здорового способу життя. Тим більше, коли якісна медична допомога в країні — привілеї заможної частини суспільства. Якщо ж додати до цього переліку причин поширення раку такі, як старіння населення та урбанізація, поширення стресів та екологічна криза і ще безліч факторів, то може виникнути враження, що сучасний світ не залишає майже жодного шансу людині на здорове повноцінне життя. Стає зрозумілим те, що поширення раку сьогодні, як і інших неінфекційних захворювань, становить не тільки суто медичну, а соціальну проблему, від вирішення якої багато в чому залежатиме майбутнє людської цивілізації.
Але від узагальнень повернемось до більш практичних моментів.

Якщо ж із факторами ризику та провокаторами раку ми визначились, час дізнатися про профілактику та лікування захворювання. І тут ми стикаємось із закріпленими у людській свідомості міфами про захворювання. Подолання цих міфів стає першим і дуже важливим кроком у процесі лікування раку. Отже:

Міф 1. Рак невиліковний.
Факт. Більшість форм раку лікуються за умови, якщо лікування розпочато на початкових стадіях розвитку хвороби.
Існують різні технології лікування раку, різні підходи та результати. Перераховувати їх не будемо, достатньо лише зазначити, що шанси успішно подолати захворювання збільшуються, якщо хвороба виявляється на ранній стадії.

Міф 2. Онкологічні захворювання найнебезпечніші.
Факт. Від раку помирає менше людей, ніж від серцево-судинних захворювань.
Міф про те, що рак є синонімом смерті, негативно впливає на моральний стан пацієнта. Синдром "приреченого" здатен зашкодити успішному процесу лікування не менше, ніж цілковита відмова від допомоги лікаря. Стикнувшись із захворюванням, і пацієнт, і його рідні, друзі, знайомі повинні чітко усвідомити те, що рак не є вироком. В світі набагато більше людей помирають від зупинки серця, ніж від онкології.

Міф 3. Рак є заразним.
Факт. Рак — неінфекційне захворювання, тому він не передається від людини людині. Варто лише зазначити, що існують окремі віруси та інфекції, які можуть сприяти появі раку. Цю здатність вірусів викликати розвиток пухлин вперше довів американський вірусолог П. Раус у 1911 році. На його думку, деякі віруси можуть впливати на клітини, провокуючи їхній неправильний розвиток. Віруси, що проявляють такі властивості, відомі як онкогенні, і одним з найбільш поширених є папіломавірус людини (ВПЛ). Він передається через простий дотик або статевий акт, а також від матері дитині.

Міф 4. Рак не можна попередити.
Факт. Профілактика раку та здоровий спосіб життя знижують на третину вірогідність захворіти на рак. Це, знову ж таки, заклик до зміни свого стилю життя на здоровий та повноцінний. Відмова від шкідливих звичок — добрий початок боротьби з хворобою, тим більше, це чудовий шлях попередити захворювання.

Міф 5. Сонячне світло, мобільні телефони, стреси та травми провокують рак.
Факт. Прямого зв'язку між цими факторами та появою раку в людини не виявлено.
Рак — страшне та небезпечне захворювання, однак протидіяти йому можна і самотужки. Просто ведіть здоровий спосіб життя, регулярно проходьте огляди у лікаря та слідкуйте за станом свого здоров’я.

А чи можна самостійно визначити наявність раку?


Українці не полюбляють лікарів. Із цим фактом важко сперечатись. За даними Міністерства охорони здоров’я України, понад 70 % українців віддають перевагу самолікуванню. Більше того, не дослухаючись до порад лікарів, українці витрачають більшість коштів на неефективні та зайві ліки. Як запевнила міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова: "Із 20 мільярдів гривень, на які сьогодні купують препарати, тільки чотири витрачають на ті хвороби, які формують клас основних захворювань українців". Погано це чи ні, судити кожному самостійно. Якщо ж ви не довіряєте лікарям або не маєте часу відвідувати медзаклади, існують симптоми, наявність яких свідчить про можливий розвиток раку. Визначити їх можна самостійно, але лікування має відбуватися тільки під наглядом фахівців.


Симптоми, що можуть свідчити про розвиток раку в організмі:
1. Хворобливі відчуття та постійне відчуття дискомфорту в певному органі.
2. Швидка та ніби-то безпричинна втрата ваги. Можлива причина: пухлина змушує організм виробляти речовини, що порушують метаболічні процеси, від чого людина худне за кілька місяців.
3. Постійна слабкість та нездужання. Можлива причина: продукти життєдіяльності ракової пухлини викликають інтоксикацію, слабкість, анемію.
4. Підвищена температура тривалий час і без ознак інфекційного захворювання. Можлива причина: пригноблена пухлиною імунна система реагує підвищенням температури.
5. Зміна стану волосся і шкіри, крихкість та ламкість. Можлива причина: через порушення обмінних процесів відбуваються і зовнішні зміни.


Рак — небезпечне захворювання. Щоденно в нашій країні 470 людей дізнаються про такий діагноз. Із них 250 осіб помирають від цієї хвороби. За прогнозами Національного інституту раку, показник смертності від злоякісних новоутворень і надалі зростатиме. Україна вже сьогодні посідає другу сходинку в Європі за показниками захворюваності на рак. В той же час лише 6 % українців вважають рак потенційною загрозою для свого здоров'я (дані соціологічного опитування, ініційованого компанією Philips в Україні спільно з БФ "Розвиток України"). Не можна не дивуватися необізнаності й недбалості наших громадян. Хоча оптимістичний настрій дозволяє очікувати більш свідомого ставлення українців до власного здоров’я. Тим більше, що навіть такій страшній хвороб, як рак можна протидіяти здоровим та відповідальним ставленням до власного життя та життя наших дітей

Олекса ЧЕРЕВАТИЙ спеціально для "Хрещатика" Фото Олексія ІВАНОВА
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |