Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
20 березня 2014 року, четвер  №38 (4438) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Суспільство
images  
images
images
images
20/03/2014      надрукуватипрочитало 1169 человек  

images
Кримський злам
images

Україні потрібно приготуватися дати відсіч агресору та водночас розпочинати проводити реформи

Протягом 23 років незалежна Україна уникала конфліктів і загострень, але нині має не просто "гарячу", а "пекучу точку" — Крим. Політики, економісти, дипломати, експерти в різних галузях, активісти громадянського суспільства — всі включилися у дискусію щодо ситуації навколо півострова. Після “референдуму” 16 березня загроза розпаду України стала реальністю. Але обговорення того, як попередити перетворення “пекучої точки” на “пекельну” переросло у широку дискусію про подальший розвиток України. Як не дивно прозвучить, але саме це змагання ідей і є логічним, закономірним продовженням Майдану.

Імовірна більшість від наявної меншості


Так званий референдум у Криму в неділю, 16 березня, відбувся попри те, що Конституційний Суд України визнав рішення про його проведення таким, що суперечить Основному закону держави, а Верховна Рада у суботу, 15 березня, ухвалила постанову про дострокове припинення повноважень Верховної Ради Криму.

Україна може швидко увійти до ЄС

Україна може стати частиною Європейського Союзу раніше, ніж це передбачалося навіть активістами Євромайдану. Комісар ЄС з питань розширення та політики добросусідства Штефан Фюле в інтерв’ю німецькій газеті Die Welt зазначив, що Євросоюзу варто розглянути інструмент розширення для стабілізації ситуації у Східній Європі. “Якщо ми хочемо серйозно змінити ту частину Східної Європи, котру зачепили нинішні події, то маємо використати найбільш сильний інструмент політики, котрий має ЄС,— розширення. Це має безпрецедентну ефективну й стабілізуючу силу”,— зазначив він. Пізніше Штефан Фюле підтвердив, що ймовірна пропозиція про прийняття України до ЄС як повноправного члена. Пізно ввечері у вівторок, 18 березня, у Верховній Раді було зареєстровано проект постанови “Про подання заявки щодо набуття членства в Європейському Союзі”. Авторами документа є народні депутати України з фракції “Батьківщина” Володимир Полочанінов та Геннадій Зубко, а також позафракційний Андрій Павелко.


За оголошеними результатами заходу, 96,77 % тих, хто взяв участь у голосуванні, висловилися за приєднання Криму до Російської Федерації як суб’єкта федерації. Явка склала 83,01 % усіх виборців. 2,51 % проголосували за Крим у складі України. Начебто результати блискучі для РФ, можна тільки радіти одностайності населення півострова.

Однак експерти засумнівалися у таких результатах. Зокрема у ході прес-конференції у Києві колишній перший заступник керівника Генерального штабу Збройних Сил України, віце-адмірал Ігор Кабаненко зазначив, що “за нашими оцінками, це приблизно мінімум до 30 % тих громадян, які не брали участі у цьому референдумі. Тому цифри, які були озвучені, нагадують старі часи, коли був єдиний “одобрямс”. При цьому “кримські татари підрахували, що у референдумі взяли участь близько 30 %”.  Ігор Кабаненко наголосив, що “бюлетені не мали захисту і навіть номерів, це неприпустимо при забезпеченні волевиявлення громадян”. До того ж, це голосування “під дулами автоматів, тому що регіон мілітаризований, там знаходиться величезне угруповання військ іноземної держави, і це вплинуло на результати”.

Ані миру, ані війни


Офіційний Київ, а також світова спільнота не визнали ані референдуму, ані факту підписання так званої угоди між РФ та Кримом і Севастополем про входження до складу Російської Федерації. Виконуючий обов’язки Президента України Олександр Турчинов під час зустрічі з вищим командуванням Збройних Сил назвав події у Криму “тимчасовою окупацією”, а також своїм указом дав дозвіл військовослужбовцям у Криму на використання зброї. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк у своєму зверненні закликав до збереження єдності України.

На жаль, перша жертва конфлікту у Криму вже є. За інформацією Міністерства оборони, у вівторок, 18 березня, військовослужбовці Збройних Сил РФ штурмували 13-й фотограметричний центр у Сімферополі, під час штурму прямим попаданням у серце вбитий прапорщик. Також тяжко поранено капітана українських Збройних Сил.

У Києві визріє згода


В Україні набирає обертів часткова мобілізація, наша країна де факто у стані війни, та найголовніше нині — вирішити внутрішні проблеми, щоб знову якась територія чи регіон не стали легкою здобиччю агресора. Тому паралельно із обміном доволі жорсткими заявами всі зацікавлені сторони конфлікту висловилися і про те, якою вони бачать майбутню Україну.

Росія втягне себе й Крим у міжнародну ізоляцію

США запровадили санкції проти сімох російських високопосадовців через анексію Криму. Їм заблокували банківські рахунки та заборонили відвідувати територію Сполучених Штатів. Зокрема це спікер верхньої палати Держдуми Валентина Матвієнко, віце-прем’єр Дмитро Рогозін, помічник Президента РФ Владислав Сурков, радник президента Сергій Глазьєв, голова комітету Ради Федерації з конституційного законодавства Сергій Клішас, голови комітетів Держдуми Олена Мізуліна та Леонід Слуцький. Після підписання угоди між РФ та Кримом Білий дім заявив про можливість того, що США запровадять нові, більш жорсткі, санкції, зокрема економічні, та розширять перелік “нев’їзних”. Також санкції до Росії запровадив Євросоюз. У “чорному списку” — 21 російський чиновник. Скоріш, Європа, як і США, розширить санкції. Європейські політики та експерти мають намір поставити питання про диверсифікацію постачання енергоносіїв. Поки що Великобританія заявила про призупинення двостороннього військового співробітництва з РФ, яке виходить поза межі договорних зобов’язань. Натомість прес-секретар Президента РФ Дмитро Пєсков зазначив, що Росія знайде собі інших партнерів. Тим часом експерти оцінюють економічні перспективи РФ в умовах ізоляції як невтішні. Як мінімум, загальмують темпи економічного зростання, а ставка Володимира Путіна на нарощування збройних сил може провалитися.

Каталізатором дискусії стала заява МЗС РФ про створення комісії з урегулювання ситуації в Україні. Подальший план передбачає скликання Конституційних зборів, ухвалення шляхом референдуму нової Конституції, котра б передбачала федеральний устрій нашої країни, військово-політичний нейтралітет, двомовність. Президент РФ Володимир Путін досить жорстко охарактеризував політичну нестабільність в Україні та анонсував “захист росіян”. Відповіддю української політичної еліти стала думка знаного політика, Героя України Левка Лук’яненка про те, що стирання розбіжностей між етносами відбулося ще за часів Київської Русі, відтак “зараз українці — це єдина нація. Тому говорити про те, що Україну можна будувати на якійсь федеративній основі — це байка російських імперіалістів. Унітарний лад витікає із структури української нації”.

Але внутрішні протиріччя в Україні існують, і їх треба долати, але не ціною єдності держави. Це визнав у своєму зверненні до мешканців південних та східних регіонів прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк. “Я усвідомлюю і приймаю той факт, що багатьох з вас хвилюють питання самостійності регіонів, проблеми мови, церкви, відносин з ЄС та Росією”. За його словами, “парламентсько-президентська форма правління, до якої ми повернулися, надасть можливість узгодити інтереси всіх регіонів”. Так, наступного року українські громадяни обиратимуть мерів та депутатів у місцеві ради із розширеними повноваженнями, і саме вони сформують органи виконавчої влади на місцях. Щодо мовного питання, то “російська — така ж мова українських патріотів, як і українська”.

Саме з Києва розпочинався широкий народний рух за європейське майбутнє України. Київ дав усьому світу приклад прямого народовладдя. І саме Київ може зміцнити Україну. “Ми встали й піднялися на Майдані тому, що хотіли перемогти той жах, той морок, який був у нас впродовж чотирьох років. І нарешті наш народ скинув це ярмо. І на нас знову хочуть вилити багно? Ми не дамося”,— заявив перший Посол України в Росії, депутат Верховної Ради першого скликання Володимир Крижанівський.

Саме Київ може стати визначальним для об’єднавчих процесів в Україні. Таку думку висловив в ексклюзивному коментарі “Хрещатику” директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко. Він вважає, що у контексті кримського питання “посилюється статус Києва як столиці й посилюється вплив Києва. Фактично, Київ має демонструвати політику об’єднання. Ми про це часто забували, але коли нас свідомо стравлювали — Схід проти Заходу, чи навпаки — розколювали політики, хто тоді об’єднував країну? Центральна Україна! І в цьому сенсі статус і вплив Києва, об’єднуючий вплив, набуває нової якості. Підвищується планка вимог до Києва, щоб він став об’єднуючим центром у різних розуміннях, починаючи від мови і завершуючи прикладом створення ефективного комфортного середовища для всіх громадян України, які мешкають на його території. І це стане прикладом для інших. Саме Центр і Київ мають бути прикладом створення нової органічної української ідентичності, прикладом з’єднання, а не розколу”.

Що буде далі?


Тим часом політичний процес триває, і політологи прогнозують різні варіанти розвитку подій. Але погоджуються, що Володимир Путін навряд чи вдовольниться Кримом. У ході прес-конференції у Києві колишній радник Президента РФ Володимира Путіна, науковий співробітник Інституту Катона Андрій Ілларіонов зазначив, що Путін “візьме стільки, скільки ви дасте. Якщо ви не будете опиратися, він візьме все”. Як вважає президент Аналітичного центру “Політика” Ігор Попов, стратегічна мета Кремля полягає у тому, щоб взяти під контроль усю територію України. Російський політолог Андрій Піонтковський у коментарі “Голосу Америки” звернув увагу, що “під сумнів поставлена приналежність Україні її південно-східних регіонів, і це початок пропагандистського забезпечення продовження кримської операції в інших регіонах України”. Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов переконаний, що Росії від України потрібні південь та схід для відновлення решток радянського ВПК, котрий необхідний Путіну для відновлення військово-промислових коопераційних ланцюгів. Володимир Фесенко вважає, що Росія може застосувати кримську схему для південних та східних регіонів нашої країни, тому “уряду потрібно підготуватися”. Повернути Крим до складу України, на думку політолога, реально або за умови початку “холодної війни” світового масштабу, або внаслідок реалізації реформ, як економічних, так і соціально-політичних.


З політологами погоджуються й військові. “Витрачання такої величезної кількості грошей саме на військовий компонент цієї кампанії, саме на те, щоб цей військовий компонент підготувати, мобілізувати, зробити наступальним, зосередити його біля наших кордонів... Ці елементи свідчать про те, що підготовка наступальної операції, глибинної, не звершилася”,— зазначив віце-адмірал Ігор Кабаненко. Завданям спеціально підготовлених людей, за його словами, є розхитати ситуацію в регіонах. “Агресора можна лише зупинити”,— наголосив фахівець і радить нарощувати військові сили, мобілізувати та підготувати їх

Ганна КАСІЧ “Хрещатик”
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |