Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
27 березня 2014 року, четвер  №42 (4442) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Медицина
images  
images
images
images
27/03/2014      надрукуватипрочитало 1281 человек  

images
Хвороба, від якої помирають бідні
images

На сьогодні туберкульоз залишається загрозою для мільйонів мешканців нашої планети

Цієї неділі, 24 березня, світ відзначав Всесвітній день боротьби із туберкульозом. Саме 24 березня видатний німецький мікробіолог Роберт Кох відкрив світові бактерію — причину розвитку маловідомої тоді хвороби. І хоча з того часу пройшло багато років, але від цієї хвороби, яку ще часто називають "хворобою бідних", кожного року помирають мільйони людей.

В наш час туберкульоз виліковний. Але не всі пацієнти мають рівні можливості отримати це лікування. Тому цьогорічний Всесвітній день боротьби з туберкульозам має досить показовий інформаційний посил — "Забезпечити лікування для 3-х мільйонів чоловік". Саме так, із 9-ти чоловік, які кожного року дізнаються про свій страшний діагноз, цілих 3 мільйони, а це 75 %, не приходять на лікування зовсім.

Про хворобу


Всі так чи інакше колись чули про туберкульоз. Існує багато вигадок, міфів, стереотипів стосовно цієї хвороби. Про саму хворобу було відомо ще давнім вавілонянам та персам, грекам та арабам. Європейці стикнулися із "білою чумою" (так тоді прозвали туберкульоз) лише у XVIII ст. Майже двісті років діагноз туберкульозу або "чахотки" дорівнювався смертельному вироку для мешканця Європи. Серед жертв хвороби, яка вражала кожного сьомого європейця, були такі видатні особистості, як Віссаріон Бєлінський, Антон Чехов, Леся Українка та Фредерік Шопен.

Ситуація кардинально змінюється із науковим відкриттям, зробленим у 1882 році німецьким вченим Робертом Кохом. Завдяки своїй тривалій роботі вчений зміг нарешті виявити мікробактерію-збудника страшної хвороби. Сам Роберт Кох отримав за своє відкриття Нобелівську премію та місце в історії — як "батько палички Коха", а медицина отримала хороший старт для розробки нових методів лікування та профілактики. Починаючи з перших років ХХ сторіччя, ситуація із туберкульозом поступово почала нормалізуватися. Був створений перший протитуберкульозний препарат, розроблені програми із діагностування та профілактики. Але із початком 90-х років вчені фіксують різке збільшення захворюваності на туберкульоз у світі. І хоча на сьогодні число людей, які захворіли на туберкульоз, поступово зменшується (так, смертність від хвороби зменшилася на 45 % з 1990 року), туберкульоз залишається загрозою для мільйонів мешканців нашої планети.

Характеристика хвороби


Туберкульоз — це інфекційне захворювання, яке передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Бактерії туберкульозу поширюються при кашлі, чханні або відхаркуванні хворої людини. Достатньо лише вдихнути повітря із невеликою кількістю мікробів для того, щоб захворіти. У більшості випадків бактерія Коха вражає легені людини, але так само хвороба може виникнути у будь-якому органі. Часто діагностується туберкульоз нирок, хребта, мозку і навіть шкіри.

Існує також прихована або латентна форма туберкульозу. Людина із такою формою хвороби є носієм бактерії, але не хворіє та не може бути переносником захворювання. Більше третини всіх хворих має саме таку приховану форму туберкульозу. Хоча туберкульоз є небезпечною хворобою, він успішно лікується. За підрахунками спеціалістів із Всесвітньої організації охорони здоров'я, за період із 1995 року в усьому світі проведено успішне лікування близько 56-ти мільйонів пацієнтів. Парадоксально, але лікування хвороби також може стати причиною розвитку особливої форми захворювання — туберкульозу із множинною лікарською стійкістю. Причиною цього є неналежне використання протитуберкульозних препаратів. Лікувати цю форму туберкульозу дуже складно та дорого.

Туберкульоз і цифри


8,6 мільйонів — саме стільки людей у світі захворіли на туберкульоз у 2012 році.
1,3 мільйона — саме стільки людей померло від хвороби у 2012 році.
95 % — саме стільки відсотків випадків смерті від туберкульозу припадає на бідні країни, при цьому в цих країнах від хвороби помирають майже виключно соціально незахищені бідні люди.
530 000 — саме стільки дітей захворіло на туберкульоз у 2012 році.
22 000 000 — стільки людських життів було врятовано завдяки лікуванню туберкульозу.

Туберкульоз — хвороба бідних


Як і будь-яке інфекційне захворювання, туберкульоз може вразити будь-кого, незалежно від соціального стану, національності чи місця проживання. Більше того, за словами спеціалістів, більшість людей вже має в організмі бактерії Коха. Потрапивши в організм, бактерія туберкульозу "засинає" і, якщо впродовж життя людина не підпадає під вплив провокуючого фактору, то хвороба в неї може ніколи і не прокинутись. І саме тут в дію включається соціальний чинник, який може спровокувати розвиток туберкульозу. Якщо отримати бактерію може кожен, то найбільшу вірогідність захворіти має саме людина із соціальних низів. Велике значення відіграє спосіб життя людини та його соціальне становище. Вживання алкоголю, паління, стреси, недостатнє харчування (що для людства у ХХІ сторіччі є просто катастрофічним фактом), небезпечне соціальне оточення — все це та багато іншого підвищує ризик опинитися в числі хворих на "білу чуму".

Фактори ризику захворіти на туберкульоз:
— контактування із людиною із відкритою формою туберкульозу;
— зловживання алкоголем, наркотиками, тютюновими виробами;
— соціальна незахищеність.

Хто підпадає під ризик розвитку хвороби після інфікування:
— люди, які нещодавно інфікувалися (впродовж перших 2-х років після зараження);
— люди із підозрою на туберкульоз в минулому;
— люди із ВІЧ-інфекцією, люди із цукровим діабетом;
— люди, які проходять лікування ліками, що знижують активність імунної системи;
— люди, які вживають алкоголь, наркотики, тютюнові вироби;
— люди, які погано харчуються.

Симптоми хвороби


Як вже зазначалося вище, бактерія туберкульозу може тривалий час знаходитись в організмі людини, не викриваючи себе жодним чином. Більше того, розвиток хвороби на перших етапах так само ніяк не проявляється і не має характерних зовнішніх ознак. Все це призводить до того, що людина дізнається про свій діагноз вже на пізній стадії туберкульозу, коли лікування вимагає значно більших зусиль та витрат. Та все ж таки існують певні симптоми, поява яких має викликати підозру у людини та змусити її звернутися до лікаря.

Симптоми:
— постійна слабкість, швидка втомлюваність;
— тривалий кашель, який не послаблюється впродовж 2-3-х тижнів;
— напади жару та активне потовиділення вночі;
— безпричинна втрата ваги;
— тривале підвищення температури без жодних ознак простуди чи інфекційного захворювання.

Якщо ви виявили хоча б один із зазначених симптомів, негайно звертайтеся до лікаря. У випадку із туберкульозом, краще зайвий раз перевірити себе та стан свого здоров'я, ніж лікувати запущену форму хвороби.

Дуже важливу роль відіграє профілактична перевірка на наявність туберкульозу. Наприклад, регулярне рентгенологічне дослідження органів грудної клітки є одним із методів ранньої діагностики хвороби і дозволяє виявити хворобу в легенях на ранніх стадіях. Також медики використовують лабораторні дослідження мокротиння людини, яка має підозри на туберкульоз (сигналом для перевірки може стати тривалий кашель та температура). Ще одним поширеним способом діагностувати хворобу є відома багатьом з дитинства проба Манту або туберкулінодіагностика. Цей метод, якому вже понад сто років, дозволяє виявити інфекцію в організмі завдяки введенню спеціального препарату — туберкуліну.


Враховуючи існуючі методи діагностування туберкульозу, варто все ж таки підкреслити важливість свідомого ставлення до свого здоров'я самої людини. Прислухайтеся частіше до свого організму. Перевіряйте кожну підозру, яка виникає у вас стосовно вашого здоров'я та уникайте самолікування. Тільки спеціаліст зможе дати вам остаточну відповідь стосовно вашого здоров'я та призначити відповідний курс лікування. Варто пам'ятати, що вилікувати туберкульоз можна, але за умови відповідального ставлення до лікування, терпіння (бо лікування тривале) та під суворим контролем лікаря.

Ключовим у процесі лікування є постійне приймання препаратів.

Туберкульоз в Україні


Наша країна вже тривалий час потерпає від туберкульозу. Щогодини в Україні реєструється 4 нових випадки захворювання на туберкульоз, один із яких закінчується смертю хворого. За результатами 2012 року, показники захворюваності зросли на 1,3 % (з 67,2 на 100 тис. населення до 68,1 на 100 тис. населення). Цей відсоток — це ще десятки людських трагедій. І така ситуація в Україні триває вже понад 19 років — із 1995-го, коли наша країна була визнана країною туберкульозної епідемії.

Держава декларує з кожним новим роком початок нового етапу боротьби проти туберкульозу, але ситуація залишається стабільно загрозливою. Причин багато. Це і погане соціально-економічне становище більшості населення країни (майже 80 % українців — бідні люди), недостатня увага держави до профілактичних дій, жахливий стан медичної інфраструктури (майже 80 % будівель протитуберкульозних диспансерів вже давно не відповідають нормам санітарної безпеки), небажання лікуватися у майже третини хворих. Суттєвим "покращенням" ситуації стало закриття кількох протитуберкульозних диспансерів в різних регіонах України, яке мало місце в минулому році. Тоді обурені діями влади місцеві мешканці виходили на численні протести проти подібної "стратегії" подолання епідемії. Зараз ситуація залишається невизначеною. І хоча на сьогодні продовжує діяти Загальнодержавна цільова соціальна програма протидії захворюванню на туберкульоз на 2012-2016 роки, причини епідемії до сих пір не вирішуються.

Але епідемія не може чекати змін в державній політиці. Тому на допомогу чиновникам, як це часто буває, приходять громадські організації, які беруть на себе тягар просвітницької роботи. Так, наприклад, до цьогорічного Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом в столиці України проводять кампанії із безкоштовного обстеження на туберкульоз. Волонтерами та небайдужими громадянами проводяться інформаційні акції та заходи із сприяння обізнаності громадян про небезпеку туберкульозу, шляхи його подолання та профілактики.

Звісно, не секретом є той факт, що туберкульоз — це хвороба, коріння якої криється в соціально-економічних негараздах. І вирішувати її можливо, лише змінюючи суспільство, долаючи такі глобальні проблеми, як бідність, нерівність можливостей, голод. Але масштабність проблеми не є виправданням бездіяльності. І якщо існує хоча б невеликий шанс того, що своїми діями ви можете допомогти людині, яка має великі проблеми зі здоров'ям, або ж якій просто не поталанило в житті — дійте, не сумнівайтесь.

Профілактика туберкульозу в столиці


В столиці питанню боротьби проти туберкульозу приділяють велику увагу. Так, згідно із даними Департаменту охорони здоров'я КМДА, тільки за 9 місяців минулого року в столиці було виявлено 990 осіб з активною формою туберкульозу. Серед них майже 60 % хворих є розповсюджувачами бактерії. Враховуючи багатомільйонне населення, погану екологічну ситуацію та велику кількість соціально незахищених груп населення, Київ, як і будь-який сучасний мегаполіс, без належної профілактичної роботи та постійного контролю за ситуацією може мати великі проблеми зі здоров'ям та безпекою населення. Наразі міська влада регулярно проводить інформаційні та просвітницькі акції, спрямовані на підвищення рівня поінформованості громадян про небезпеку туберкульозу. Прикладом подібних заходів можуть слугувати мобільні пункти з пересувними флюорографами та бригадами медичного персоналу, де кожен бажаючий може безкоштовно перевіритись на наявність загрози. Як стверджують медики, подібні мобільні пункти мають позитивну особливість — високу пропускну здатність (можливість обстеження до 150-ти осіб за робочу зміну). Людям не доводиться годинами чекати в черзі до спеціаліста. Також мобільні пункти мають порівняно маленьке променеве навантаження на організм людини. Подібні акції, в поєднанні із активною роботою в ЗМІ, мають великий потенціал покращення ситуації із захворюваністю на туберкульоз в Києві та в Україні в цілому

Олекса ЧЕРЕВАТИЙ спеціально для "Хрещатика"
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |