Що потрібно знати, винаймаючи житло в столиці
Пересічному громадянинові завжди було досить проблематично придбати за власний кошт житло в Києві. Саме тому для значної кількості гостей столиці, та й самих киян, часто постає питання щодо пошуку орендованого житла. Непроста соціально-економічна ситуація, що склалася в країні, вплинула і на цю сферу. Як саме та на що варто звертати увагу, винаймаючи житло, дізнавався «Хрещатик».
Cвітлана МАЖУРІНА. Фото Бориса КОРПУСЕНКА | «Хрещатик»
Зважаючи на різкі коливання курсу валют, столичні орендарі, які сплачували за оренду квартири в іноземній валюті, звертаються до орендодавця з проханням переглянути платіж у бік зменшення або здійснення оплати тільки в гривнях. А частіше — і те, й інше.
|
Про такі тенденції на ринку житла розповіла «Хрещатику» керівник відділу оренди агентства нерухомості «Валіон» Ольга Перковська. «Деякі орендодавці пішли на переговори, але багато з них не погоджуються на зменшення цін, посилаючись на умови договору, та не враховують ситуацію в країні. А її можна розцінити як форс-мажорну, і такі обставини повинні бути прописані в договорі»,— говорить вона.
Загалом, вважає експерт, передумов щодо зростання цін на оренду житла немає: «На даний час орендна плата знизилася на 25—30 %, і це не межа. Ціни надалі можуть знижуватися, оскільки попит з боку орендарів зменшився у всіх сегментах ринку. Це пов’язано з тим, що багато людей потрапили під скорочення штату, багато хто виїжджає з Києва тощо».
Так, наприклад, за оренду 1-кімнатної квартири з косметичним ремонтом, що знаходиться далеко від метро, потрібно сьогодні заплатити близько 3000 грн, за 2-кімнатну — 3500 грн.
За такі самі квартири неподалік від метро доведеться викласти на 500—1000 грн більше. А 1-кімнатна квартира з капітальним ремонтом у віддаленому від метро районі орендареві коштуватиме близько 4000 грн, 2-кімнатна — 4500 грн. За 1-кімнатну квартиру з євроремонтом поблизу метро просять до 5000 грн, за 2-кімнатну — 6000 грн.
Хто попереджений, той захищений
|
Юристи переконують: ефективним гарантом щодо регулювання угоди оренди житла між орендарем та власником стане письмове оформлення певного виду договору. Адже він містить низку переваг та сприятиме уникненню багатьох проблем у подальшому, а в конфліктних випадках і послужить законною підставою для захисту своїх прав у суді. Оскільки, керуючись лише усними домовленостями, орендарі навіть не здогадуються, яких неприємностей вони можуть зазнати у майбутньому. Тож перед тим, як винайняти помешкання, юристи радять пересвідчитись, чи дійсно його власник укладає письмову угоду, та оформити акт прийому-передачі житла. «На практиці досить часто сторони договору нехтують підписанням акту, однак його підписання є доцільним, оскільки основною його метою є засвідчення орендодавця та орендаря про те, що квартира перебуває у належному технічному стані або ж у документі вказуються певні її недоліки, місця, які потребують ремонту. І тоді у сторін немає претензій до виконання умов договору іншою стороною. Крім того, акт підтверджує сам факт передачі квартири. Таким чином, з метою уникнення безпідставних вимог, які можуть виникати у майбутньому, необхідно складати акт прийому-передачі житла в момент укладення договору оренди, зазначаючи всі характеристики та стан переданих речей»,— розповіла «Хрещатику» юрист адвокатської компанії «Кравець і партнери» Яна Бабенко. У письмовому договорі можна прописати будь-які умови, починаючи від того, хто зобов’язаний оплачувати комунальні послуги, робити поточний/капітальний ремонт — і аж до того, чи можуть проживати з орендарем інші особи, домашні тварини і таке інше.
Також істотною перевагою укладення даних договорів є уникнення непередбачуваних фінансових витрат для тих, хто винаймає житло. Наприклад, чинним законодавством України взагалі не передбачена можливість укладення договору оренди житла зі встановленням орендної плати в іноземній валюті. «Така умова в договорі є незаконною, а наймач має право вимагати встановлення орендної плати лише у національній валюті України»,— наголошує пані Бабенко. Її колега з юридичної і патентної фірми «Грищенко і партнери» Максим Махиня додає: «Щоб обійти цю заборону, деякі сторони узгоджують оплату в українських гривнях, але вартість оренди прив’язують до іноземної валюти. Тому при укладенні договору варто передбачити, що прив’язка до курсу валюти здійснюється, але в межах коливання обмінного курсу в 10—20 %. Якщо ж курс зросте більше, то оплата в гривнях залишиться в межах цього «коридору». У випадку ж, коли орендодавець наполягає на включенні у договір умови щодо його права збільшувати вартість орендної плати, наймач має право відмовитись від укладення такого договору або ж вимагати чіткого визначення випадків, коли такі дії можуть вчинятися.
І насамкінець, варто додати, що в умовах договору варто зазначити всі ті положення, щодо яких орендар і орендодавець дійшли згоди та які вважають за доцільне з метою уникнення будь-яких непорозумінь в майбутньому