Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
14 серпня 2014 року, четвер  №116 (4516) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Медицина
images  
images
images
images
14/08/2014      надрукуватипрочитало 775 человек  

images
Що пити небезпечно
images

  Наскільки деякі з видів напоїв можуть бути шкідливими для здоров’я людей?

Коли йдеться про правильне харчування, ми відразу ж думаємо про овочі, свіжі фрукти та зведення до мінімуму чи взагалі відмову від вживання жирних страв. Ми приділяємо, майже інстинктивно, увагу їжі, забуваючи при цьому, що поняття «здорового раціону» включає в себе також і корисні напої. Маркетингові технології в дуеті з комерційними ЗМІ привчили багатьох до думки, що для здорового та спортивного раціону достатньо змінити набір продуктів, а напої змінювати не обов’язково. Хоча в них подекуди криється не менше небезпеки, аніж у харчах.

Олекса ЧЕРЕВАТИЙ | спеціально для «Хрещатика» Фото з сайту www. chelny-week .ru


полоса

НАДМІРНА вага тіла. Світова спільнота останнім часом все більше уваги приділяє проблемі надмірної ваги тіла, на яку вже страждає понад півтора мільярда осіб, і їхня кількість зростає. ВООЗ зарахувала ожиріння, поряд зі шкідливими звичками та дефіцитом фізичної активності, до групи основних факторів ризику виникнення у людей неінфекційних хвороб (онкології, цукрового діабету, розладів серцево-судинної системи). А як відомо, саме неінфекційні захворювання найчастіше є причинами смертності в усіх країнах.


Провокує збільшення ваги тіла, як стверджують учені, неправильне харчування, причому в це поняття входить не лише вживання калорійних продуктів, нерозвинена культура споживання (фаст-фуди як стиль життя), але й нездорові напої, які так полюбило за останні кілька десятиріч людство. Вони складають найбільшу небезпеку для найменш захищеної категорії споживачів, а саме — для дітей.

Мовою цифр. За даними ВООЗ, один з трьох дорослих людей у світі має надлишкову вагу, а один з 10 страждає на ожиріння. Тільки в 2008 році зайву вагу тіла мали понад 1,4 млрд людей (40 млн з них — діти до 5 років). 500 млн мешканців світу в тому ж таки 2008 страждали від ожиріння. Медики стверджують, що щороку на планеті через зайві кілограми помирає 2,8 мільйони людей (це населення цілого мегаполісу). В період між 1980 та 2008 число випадків ожиріння зросло у 2 рази, і це лише дані офіційної статистики. Показово, що у 21 сторіччі з його випадками масового голоду та тотальною бідністю абсолютної більшості населення планети від зайвої ваги помирає більше людей, аніж від недостатньої.

Зайва вага призводить до розвитку 44 % випадків захворювання на діабет, 23 % випадків ішемічної хвороби серця, 41 % випадків деяких ракових захворювань.

Зайва вага і ожиріння окреслюються як «патологічне або зайве накопичення жиру, яке може призвести до порушень здоров’я». Визначається за індексом маси тіла людини. Розрахувати ІМТ дуже просто. Цей показник дорівнює вазі в кілограмах, розділеній на квадрат зросту в метрах (кг/м2). Якщо ваш показник дорівнює або більше 25, то ви маєте зайві кілограми. Якщо ж цей показник рівний або перевищує 30, то ви страждаєте на ожиріння.

Кілька цікавих фактів про «корисність» підсолоджених напоїв

Підсолоджені напої — це питні рідини, які містять цукор. Хитрі маркетологи, добре знаючи про небезпеку цукру, вміло приховують його вміст у напоях. Тому вдивляючись у склад напою, звертайте увагу на такі назви, як-от: кукурудзяний сироп із високим вмістом фруктози, кукурудзяний підсолоджувач, декстроза, фруктові консерванти, глюкоза, мед, меляса, сахароза.

Скільки цукру міститься в підсолоджених напоях? Недієтична сода, підсолоджений чай, енергетичні напої, солодка вода та сік містять багато цукру. Так, у 20 унціях (591 мл) напою міститься 16 чайних ложок цукру. Тобто, випиваючи звичайний пакет соку або звичну пляшку енергетика, ви з’їдаєте більше 5 столових (!) ложок цукру.

Чи можуть підсолоджені напої зробити людину важчою та товстішою? Калорії в цих напоях, що містяться в цукрі, можуть «допомогти» вам набрати зайвих кільканадцять кілограмів. Більше 10 % усіх калорій, які діти та дорослі отримують за день, потрапляють в їхній організм саме через підсолоджені напої. Більше того, калорії, що містяться в напоях, не втамовують відчуття голоду, на відміну калорій у овочах чи зернових продуктах. Випиваючи пляшку за пляшкою, ви тільки більше зголоднієте та отримаєте величезну кількість зайвих калорій, які відкладатимуться у ваших додаткових кілограмах.

Чи рекомендується споживати цукор в щоденному раціоні? Для вашого щоденного раціону цукор не потрібен зовсім, але існують рекомендовані норми максимальної кількості спожитого за день цукру. Середній раціон дорослої людини (близько 2000 калорій на день) повинен містити не більше 130 калорій з цукру. Одна півлітрова пляшка содової містить удвічі більше, аніж ця рекомендована норма.

Як можна скоротити споживання цукру? Просто. Найкращий шлях відмовитись від цукру — це не пити напої, які його містять. Замініть звичайний чай або каву з цукром склянкою мінеральної води. Вона здоровіша, коштує менше та не має калорій. Але знову ж таки — будьте уважні! Маркетингові «світила» часто приховують під напоями «з вітамінами, мінералами, антиоксидантами» тощо рідини, які містять цукор. Уважно вивчайте склад напою та звертайте увагу на те, щоб він не містив більше 25 калорій на 250 мл. Якщо ж ви не можете повністю відмовитись від вживання улюблених содової, чаю та соку, постарайтеся зробити так, щоб вони не були у вашому щоденному раціоні. Зменшуйте частоту вживання, змінюйте ємність пляшок із більших до менших.

А як щодо дієтичних напоїв? Якщо ви не хочете отримати разом з улюбленими напоями зайві кілограми, то дієтичні напої можуть вам допомогти. Вони містять менше калорій, аніж їх «важчі» колеги, але водночас дієтичні напої майже не мають поживної цінності для вашого організму.

Остеопороз, хвороба нирок та діабет. Такий улюблений багатьма напій, як кола, може провокувати розвиток небезпечної хвороби — остеопорозу. Це хронічне прогресуюче захворювання людського скелету, яке призводить до зниження щільності та міцності кісток. При цьому захворюванні вони стають дуже крихкими, суттєво зростає ризик переломів та травмування. Причина такої небезпечної проблеми — порушення метаболізму кісної тканини в організмі людини. Через регулярне вживання коли в ньому відбувається поступове зниження мінеральної щільності кісток. Річ у фосфорній кислоті, яка входить до складу напою. Ця кислота, потрапляючи в організм, вимиває з кісток кальцій. А дефіцит такого важливого для людини мінералу або порушення його засвоєння саме й належать до причин розвитку остеопорозу.


Від регулярного вживання коли страждають також нирки. Вчені вирахували, що випиті дві або більше порції коли на день удвічі підвищують ризик хронічного захворювання нирок. Водночас вживання двох або більше порцій газованих напоїв без коли не викликають захворювання. Додайте до цього всього ожиріння, хвороби шлунку та серця, діабет та інші небезпечні наслідки регулярного вживання коли — і стане зрозумілою потенційна небезпека, яку несе із собою цей напій.

Гіпертензія. Споживання підсолоджених напоїв дуже негативно впливає на розвиток гіпертензії (підвищений кров’яний тиск) незалежно від віку. Якщо ви вживаєте такі напої протягом двох років, то небезпека отримати проблеми з тиском зростає удвічі. Це відбувається навіть у тому випадку, якщо ви ведете здоровий спосіб життя. Вчені авторитетно заявляють, що у тих, хто полюбляє напої з цукром, на 70 % зростає ризик виникнення підвищеного артеріального тиску, і на 87 % цей ризик зростає у тих, хто п’є напої з цукром 2-3 рази на день. В чому причина? Як заявляють фахівці, цукор у напоях знижує вміст оксиду азоту в організмі, в результаті чого кровоносні судини звужуються і артеріальний тиск зростає.


Що з цим робити?

Ви можете обрати най-оптимальніший варіант — відмовитись взагалі від споживання напоїв, що містять цукор, та коли. Або, якщо повна заборона для вас є надто радикальним рішенням, можна просто зменшити регулярність та об’єми випитого. На рівні суспільства — ситуація вже трохи складніша. Перш за все, треба не забувати, що за проблемою небезпечних напоїв стоять багатомільярдні інтереси виробників та постачальників. А це — потужне лобі на законодавчому та виконавчому рівнях державної влади. Вчені й технологи вже шукають альтернативи глюкозі, яка міститься в напоях у великій кількості та провокує всі ці неприємні наслідки. Тут альтернативою може стати фруктоза, яку Європейський Союз нещодавно визнав такою, що має «благотворний вплив на рівень глюкози в крові, коли вона використовується для заміни сахарози або глюкози в готовому продукті».

Фруктоза — моносахарид, що у вільному вигляді присутній майже в усіх солодких ягодах і плодах. На відміну від глюкози, фруктоза майже повністю поглинається клітинами печінки. Також вона має менший глікемічний індекс. Вона майже вдвічі солодша за глюкозу, що й спокусило виробників використати її як альтернативу останній, бо фруктози для того ж самого смакового ефекту потрібно вдвічі менше. Але європейські громадські організації, зі свого боку, стверджують, що фруктоза не краща за глюкозу, оскільки продукти з високим вмістом фруктози так само порушують обмін гормону, що регулює апетит (лептину). Людина не насичується такими продуктами, а починає їсти більше та активніше.

Тож поки вчені шукають здорові альтернативи, маркетологи продовжують вигадувати нові ефектні рекламні кампанії, мільйони людей щодня вживають небезпечні напої, часто запиваючи ними нездорову їжу. І так по всьому світі. Й недаремно ВООЗ так гучно заявляє про небезпеку нової пандемії — глобального ожиріння, яке, можливо, змінить вигляд представників людського виду n

images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |