Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
27 листопада 2014 року, четвер  №175 (4575) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Медицина
images  
images
images
images
27/11/2014      надрукуватипрочитало 5113 человек  

images
Рак нирки: зростаюча небезпека
images

Рак нирки — відносно рідкісне онкологічне захворювання, випадки якого все частіше реєструються в розвинених країнах світу. Щороку жертвами цього страшного захворювання стають близько 200 тис. чоловік по всьому світі. Приріст захворюваності складає майже 5 % кожного року, в той же час ефективне лікування досі залишається привілеєм для одиниць. Україна не є винятком. Тяжка економічна ситуація та проблеми в сфері охорони здоров’я тільки погіршують картину захворюваності на рак нирки.

Олекса ЧЕРЕВАТИЙ | спеціально для «Хрещатика»

полоса

Бути чоловіком в сучасному світі небезпечно. І справа навіть не у війні, яка захоплює все нові точки на мапі світу, не в безробітті, яке охопило ще вчора успішні та заможні країни та невблаганно б’є по родинних бюджетах з однаковою силою в Мадриді, Лондоні чи Києві. Справа в тому, що той спосіб життя, який обирає для себе більшість чоловічого населення планети, провокує розвиток великої кількості захворювань, наражаючи саме представників цієї статі на смертельну небезпеку. Ні для кого не є таємницею факт негативного впливу тютюну на здоров’я людини. Але тим не менше — в Україні майже 50 % чоловіків залежать від нікотину. Так само чоловіки складають більшість залежних від алкоголю та наркотиків. Наслідками такого способу життя є те, що чоловіки більш схильні до розвитку неінфекційних захворювань. Рак нирки — рідкісне онкологічне захворювання, що належить до групи захворювань, які частіше «обирають» собі в жертву представників чоловічої статі. Це пов’язано як з особливостями їхнього організму, так і з тим способом життя, який обирають чоловіки. Але спочатку про нирки.

Нирки — що це?

Нирка — це парний орган (тобто — треба казати «нирки», бо їх дві у людини), який виконує функції фільтрації (фільтрує в першу чергу кров людини), секреції (виділення певних речовин) та виведення з організму разом із сечею (яка так само утворюється за допомогою нирок) непотрібних нашому організму речовин. Нирки у людини розташовані з обох сторін тіла, ззаду. Важить одна нирка приблизно 225 г, розмір її — 10—12 см в довжину та 5—7 см в ширину. І ось цей невеличкий фільтр пропускає через себе до 200 літрів крові на добу.

Кров через спеціальну ниркову артерію потрапляє в нирку, там проходить через мільйон нефронів (які виконують роль фільтру), виходить вже очищеною через ниркову вену далі в організм. За хвилину нирки пропускають через себе та очищують від шлаків, солей, мікроорганізмів, продуктів розпаду, тощо до літра крові.

Цей факт дозволяє уявити собі масштаби роботи та навантаження, яке припадає на цей невеличкий парний орган в нашому організмі.

Без нирок організм людини просто б перестав працювати через засмічення. Хоча нирки — орган парний, а деякі знавці анатомії навіть стверджують, що однієї нирки достатньо для нормальної роботи організму, спеціалісти радять берегти обидві нирки в цілісності та безпеці. При втраті хоча б однієї нирки ризик захворіти на інфекційне захворювання зростає в сотні разів. Одна нирка просто не в змозі буде впоратись із тим напливом інфекцій, вірусів, шкідливих домішок та безлічі інших «подарунків» цивілізації. Не вистачатиме гормонів та речовин, які продукуються нирками, що негативно впливатиме на самопочуття людини. Також у випадку такої втрати (одна нирка), організм людини не зможе переносити жодних додаткових навантажень, а від цілого переліку їжі людина змушена буде відмовитись (в першу чергу це жирна їжа, смажені страви, а особливо — сіль та спеції).
Отже, стає зрозумілим, на що наражається людина при захворюванні чи втраті нирки.

Рак нирки — прогресуюча небезпека

Рак нирки — це назва групи онкологічних захворювань, викликаних розвитком злоякісної пухлини, яка вражає нирку та поширюється на інші органи людини (найчастіше легені). Рак нирки є відносно рідкісним захворюванням, серед онкологічних за частотою виявлення посідає 9 місце. Хоча останнім часом вчені реєструють зростання випадків виявлення захворювання, що в першу чергу пов’язується зі зростанням можливостей раннього виявлення небезпеки. Так, у США за останніх 50 років кількість випадків раку нирки зросла вдвічі, але водночас смертність від захворювання знизилася на 35 %. В Україні аналогічна ситуація. В структурі захворюваності рак нирки посідає сьоме місце. Від цієї недуги помирає кожен восьмий українець. У 2011 році у 5622 співвітчизників було виявлено рак нирки, що засвідчило збільшення цього показника більше, ніж на тисячу осіб, всього за п’ять років. Майже 50 % хворих не змогли пережити захворювання.

Найбільш поширеним онкологічним захворюванням нирки в Україні є так званий нирково-клітинний рак, який розвивається в проксимальних каналах нирки (це такі трубочки, які виводять з нирки сечу). Джерелом пухлини є клітини, які починають безконтрольно ділитися у внутрішньому шарі ниркових нефронів. Старі клітини не встигають виводитись із тканин, а нові, агресивні клітини поступово утворюють пухлину, яка починає зростати спочатку в нирці, а потім метастазами в інших органах.

Хвороба розвивається, проходячи кілька стадій. За однією з поширених класифікацій стадій розвитку хвороби виділяють:


Стадія I: Характеризується наявністю пухлини розміром в 7 см або менше, яка локалізується винятково в нирці.


Стадія II: Пухлина збільшилась, але ще не поширюється на лімфатичні вузли або віддалені органи.


Стадія III: Характеризується поступовим поширенням пухлини через пухлинні клітини. Метастази вражають тільки сусідній орган, тканину або лімфатичний вузол.


Остання, IV стадія раку нирки: Пухлина поширилась на віддалені органи, лімфатичні вузли чи тканину. Найчастіше метастази вражають легені, кістки, головний мозок.

В залежності від того, на якій стадії було виявлено захворювання, прогнозуються подальші наслідки для людини. Так, якщо хвороба виявлена своєчасно і пухлина не подолала першу стадію, то пацієнти виживають та відновлюються в 90 % випадках. На другій та третій стадії прогноз погіршується до 88 % та 59 % п’ятирічної живучості відповідно. Якщо ж пацієнт звернувся до лікаря вже на останній стадії захворювання, коли метастази вразили інші органи, тоді в середньому дається двадцятивідсотковий прогноз того, що пацієнт впродовж наступних 5 років буде жити.

Перш ніж перейти до симптомів та лікування раку нирки, варто звернути увагу, що попередити захворювання завжди легше, аніж потім його вилікувати. Фактори ризику, які провокують появу таких проблем зі здоров’ям, для мільйонів мешканців планети стають нормами та правилами повсякденного життя. Наприклад, куріння, на яке страждають мільйони чоловіків та жінок на планеті — основний фактор ризику появи раку нирки. Якщо ви палите цигарки, то ваші шанси отримати проблеми з нирками зростають удвічі в порівнянні з людиною, яка не має такої згубної звички. Для поціновувачів сигар прогноз ще більш невтішний.

Чоловіча стать — ще один фактор ризику розвитку раку нирки. У чоловіків ризик захворіти на рак в 2 рази більше, ніж у жінок. Це пов’язано як зі способом життя, так і з особливостями організму. Уявіть тепер собі, який шанс отримати пухлину в нирках має чоловік із цигаркою в роті.

Третім серйозним фактором ризику є зайва вага. Справа в тому, що надлишок ваги негативно впливає на гормональний обмін в організмі, в якому, до речі, активну участь беруть наші нирки.
Окрім трьох зазначених факторів, ризик захворіти на рак нирок підвищують генетичні захворювання, хвороби нирок та травми цього органу, неконтрольоване вживання препаратів (особливо гормональних та тих, що видаються без рецептів). Рак нирки може стати наслідком небезпечної роботи, яка пов’язана з постійним контактом із такими небезпечними хімікатами, як азбест, бензин, органічні розчинники. Звільнивши власне життя від упливу перерахованих вище факторів ризику, людина може суттєво зменшити вірогідність виникнення раку нирки. Але для цього необхідно не тільки прочитати правильні статті чи вивчити правильні книжки. Для цього потрібна воля до змін, і в першу чергу — до змін у власному повсякденному житті.

Симптоми раку нирок:
— кров у сечі;
— пухлиноподібна зона в черевній порожнині;
— біль в спині або у боці;
— втрата ваги;
— низьке число еритроцитів у крові (анемія).

Симптоми, характерні для метастазів:
— лихоманка, підвищена температура, яка тримається тривалий час;
— високий вміст кальцію в крові;
— слабкість.

Існує кілька методів виявлення раку нирок. Ціна швидкого та якісного обстеження — життя, бо чим довше хвороба залишається невиявленою, тим більшої шкоди вона завдає організму людини.

Широко використовується метод комп’ютерної томографії, який дозволяє побачити на власні очі стан внутрішніх органів людини. Це дає більш детальну картину ситуації, ніж, наприклад, звичайне рентгенівське обстеження, та дозволяє визначити розмір і місцезнаходження всіх аномальних ділянок в органах. Наступним рішенням може бути магнітно-резонансна томографія, яка використовується для оцінки стану певних органів і систем, наприклад, кісток, головного мозку і хребта. Цей метод дозволяє не лише виявити хворобу, а й визначити, чи піддалися ураженню кістки чи інші органи та тканини.

Якщо у людини спостерігаються наочні симптоми проблем із нирками (як-от кров у сечі), то пацієнтові радять пройти ультразвукове дослідження черевної порожнини. Для отримання зображень внутрішніх органів використовуються звукові хвилі, що дозволяють лікарю виявити всі наявні пухлиноподібні зони. Лікарі встановили, що у 25—30 % пацієнтів із раком нирки метастази виявляються вже на момент діагностики, тобто про своє захворювання людина дізнається на третій чи навіть четвертій стадії.

Найбільш поширеним методом лікування раку нирки вважається хірургічне втручання. Видалення пухлини є необхідним, особливо коли хвороба виявлена на пізній стадії. Але не завжди операція — найбільш ефективний метод. Так, спеціалісти стверджують, що навіть після радикального оперативного втручання (видалення цілої нирки разом із пухлиною) у більш ніж чверті пацієнтів хвороба продовжує прогресувати. Під час лікування хвороби також можуть використовуватись такі методи, як хіміотерапія, променева терапія, імунотерапія, таргетна терапія і навіть такий поки що не дуже відомий метод, як віротерапія — лікування хвороби за допомогою спеціальних вірусів n

images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |