Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
4 грудня 2014 року, четвер  №179 (4579) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Медицина
images  
images
images
images
04/12/2014      надрукуватипрочитало 2139 человек  

images
Чому люди палять?
images

Глобальна пристрасть до тютюну щороку забирає до 5 000 000 життів у світі


Кожного третього четверга листопада в світі відзначається Всесвітній день відмови від куріння. Глобальна пристрасть до тютюну щороку забирає до 5 000 000 життів. Бізнес, який по обсягам прибутків можна порівняти лише з торгівлею нафтою та зброєю, витрачає щороку мільярди на рекламу такого способу життя, який є поступовим вбивством своїх послідовників. Чому люди палять? Що керує людиною, яка обирає та свідомо захищає цю небезпечну звичку?

Олекса ЧЕРЕВАТИЙ. Фото Бориса Корпусенка | спеціально для «Хрещатика»

полоса

Міна сповільненої дії

Згідно з даними фахівців, в США від цигарок та тютюнового диму за рік гине більше людей, ніж від алкоголю, ДТП, самогубств, СНІДу, вбивств і незаконних наркотиків разом узятих. Тобто те, що ви кожного ранку купуєте в кіоску або в супермаркеті, те, що знаходиться в маленькій яскравій упаковці із модною назвою — це зброя, вбивча сила якої може бути порівняна хіба що з мінометним снарядом. І ця зброя не тільки продається цілком легально, але й рекламується як засіб самовираження, як шлях підкреслити свою індивідуальність та соціальний статус в цьому світі. До речі, тим, хто бажає бути схожим на крутих хлопців з реклами цигарок, варто згадати історію найвідомішого курця на планеті «ковбоя Мальборо» — Уейна Макларена. Цей рекламний актор був свого часу еталоном самовпевненості, успіху та чоловічого шарму. Він був рекламним обличчям відомої марки цигарок, що подарувало йому не тільки славу, але й гроші. Але іронія долі полягає в тому, що в липні 1992 року 52-річний Макларен помер від раку легенів, викликаного багаторічним курінням.

Причини, чому люди курять

Якщо ви опитаєте групу людей на тему, чому вони курять, то відповіді, скоріше за все, будуть різними, навіть оригінальними. Хтось скаже, що це звичка, хтось посилатиметься на чудодійний заспокійливий ефект нікотину, хтось просто скаже, що цигарка дозволяє вбивати час. Але справжні мотиви своєї згубної звички можуть озвучити лише одиниці. Вчені виділяють кілька важливих причин того, чому саме людина стає курцем.

Залежність від нікотину

Нікотин — це алкалоїд, тобто він з тієї ж самої групи органічних сполук, що і морфін та кокаїн. А ще нікотин — це отрута, дуже токсична отрута. Для того, щоб вбити людину, достатньо всього лише 0,5-1 мг/кг. Маючи наркотичні властивості, він викликає звикання, пристрасть і залежність. Він стимулює так званий центр задоволення в нашому мозку, що підкріплює звикання до цигарок. Незважаючи на це, вилікуватись від цієї залежності можна.


Виділяють два основні типи нікотинової залежності: періодичний і постійний. Відрізняються вони за інтенсивністю куріння. Якщо у випадку періодичної залежності хворий (а нікотинова залежність — це хвороба) робить короткі перерви та на певний час забуває про свою звичку, то для постійного типу перебігу характерна постійна та непереборна тяга до нікотину. Кількість цигарок у другому випадку може сягати 60-ти штук на день.

Звичка

Багато курців розпочали себе труїти ще в підлітковому віці. Приклад дорослих друзів, батьків, кіногероїв, бажання спробувати заборонене, експериментаторський порив — все це та багато іншого складає мотивацію підліткового куріння. Додатково до цього на вибір підлітка впливають і такі фактори, як часті конфлікти вдома та в школі, пасивне тютюнопаління, прийом алкоголю.

За даними ВООЗ, більшість людей в світі починає курити у віці до 18-ти років, а 25 % з цієї групи починають перші експерименти з цигарками в 10 років! І чим раніше людина розпочинає звикати до нікотину, тим важче їй потім відмовитися від цієї отрути. Сьогодні майже 1,8 мільярда молодих людей віком від 10-ти до 24-х років є постійними курцями.

Проходять роки, і людина вже просто не може покинути обраний ще в молодості спосіб життя. В цьому випадку звичка юності перетворюється на важкий тягар та смертельну небезпеку.

Стрес та негативні емоції

Серед курців існує думка, що цигарки та сам процес куріння дозволяють зменшити емоційне напруження та зняти стрес. Дійсно, відволікаючи увагу на цигарку, людина може на певний час позбутися негативної емоції, але кілька секунд забуття не виправдовують роки самоотруєння. Цигарка — це не наркоз, а отрута. Нещодавні дослідження британських вчених довели, що цигарки не тільки не заспокоюють людину, а навпаки, провокують нові стреси.

Вчені Лондонського королівського коледжу з Оксфордського університету провели дослідження за участі 500 добровольців, мета якого, фіксуючи рівень занепокоєння курців, визначити, як на стрес впливає вживання нікотину. Перед початком експерименту кожен п’ятий учасник стверджував, що цигарка його заспокоює. Але вже після шести місяців терапії 68 учасників повністю відмовились від куріння, а їхні показники занепокоєння знизились в кілька разів. В той же час серед тих, хто залишився вірним нікотиновій залежності, спостерігалося ще більше занепокоєння, емоційна нестабільність та стреси.

Виходячи з цього, впевненість в заспокійливих можливостях цигарок є звичайним міфом, елементом самовиправдання.

Контроль власної ваги

Так-так, в це важко повірити, але серед причин почати курити, які озвучують курці, зустрічається і така, на перший погляд, екзотична, як бажання схуднути.
Нікотинова залежність сприймається як своєрідна дієта, яка дозволяє в обмін на внутрішні хвороби, скорочення життя та проблеми із самопочуттям отримати струнке тіло. Справді, у середньому, курці важать на 3-4 кілограми менше, ніж ті, хто не палить. Цьому є просте пояснення. Нікотин знижує апетит та зменшує насолоду від процесу їжі. У курців притупляється відчуття смаку та запаху. Куріння порушує нормальне протікання процесу травлення, отруюючи організм та викликаючи негативну реакцію на звичні продукти харчування.

Але цінність куріння як способу зменшення ваги тіла дуже сумнівна. Як добре відомо, саме пристрасть до цигарок провокує розвиток неінфекційних захворювань та гормональних порушень, наслідком яких як раз може бути збільшення ваги тіла людини. І взагалі, якщо вам так кортить скинути кілька кілограмів та мати струнке спортивне тіло, то немає нічого кращого за регулярні фізичні навантаження, які, до речі, мають профілактичний ефект від багатьох небезпечних захворювань сучасності (цукровий діабет, серцево-судинні захворювання).

Соціальний статус та бідність

Існує прямий зв’язок між тим, яке місце в соціальній піраміді посідає людина та її способом життя. Нікотинова залежність все частіше вражає бідніші верстви населення — незалежно від того, яка економічна ситуація в країні в цілому. А в зв’язку з тим, що бідних людей в світі з кожним днем стає все більше (дивна тенденція, враховуючи нестримний технологічний розвиток та збільшення загального добробуту людства), то і кількість курців в структурі населення так само зростатиме. Чому соціальний статус впливає на звички людини?

Люди, які належать до класу найманих працівників, зазвичай частіше в своєму повсякденному житті стикаються зі стресом, мають менше грошей, виконують більш небезпечну роботу, і найголовніше — мають дуже мало вільного часу для самоосвіти та самовиховання. Саме в цій групі населення ризик захворіти на рак легенів більший, ніж у представників середнього класу або ж найбагатшої верстви населення. В книзі «Пастка здоров’я» Річард Дорсетт та Алан Марш навели такі дані про ситуацію в Британії. В цій країні куріння найбільш поширене серед таких груп населення, як неповні бідні родини (1 700 000 родин в країні) та батьки-одинаки (майже 75 % представників цієї групи мають нікотинову залежність). Також дослідники довели, що тютюнові компанії спеціально провокують зниження цін на цигарки в бідних районах країни для того, щоб збільшити кількість нікотинозалежних.

Отже, причин почати курити багато, але немає жодної із них, яку б не можна було б подолати або просто ігнорувати. Якщо ж людині не вистачає мотивації, або вона досі сумнівається в небезпеці, яка криється в цигарках, наведемо прості та зрозумілі цифри.

— До 50 % нікотинозалежних помирають саме від хвороб, пов’язаних із тютюном.
— 5 000 000 курців помирають щороку.
— 600 000 некурящих людей помирають щороку через вплив вторинного тютюнового диму. 31 % випадків смертей, пов’язаних із вдиханням вторинного тютюнового диму, припадають на дітей.
— 8 000 000 — стільки людей помиратимуть через тютюн в 2030 році.
— 80 % курців живуть в бідних країнах.
— Кожен третій випадок раку спричинений курінням.
— 70 % смертей від раку легенів у жінок спричинені курінням.
— 90 % смертей через хронічний бронхіт та емфіземи викликані курінням.
— 4 000 — саме стільки хімічних речовин міститься в тютюновому диму.
— 250 хімічних речовин відомі як шкідливі і більше 50-ти — як канцерогенні.

Поради для тих, хто хоче кинути курити:

— Уникайте подразників або ситуацій, місць, компаній людей, серед яких ви звикли курити.
— Використовуйте метод затримки. Якщо вам закортіло курити, скажіть собі, що треба почекати ще 10 хвилин. Цього має вистачити для того, щоб зірвати тютюнову тягу.
— Займіть себе. Використовуйте жувальні гумки, цукерки, горішки — все, що може відволікати вас від думки про куріння.
— Не обманюйте себе. Не говоріть собі, що ви хочете кинути курити поступово. Не використовуйте правило «тільки одну цигарку». Якщо кидаєте курити, киньте раз і назавжди.
— Займайтеся спортом. Всього 30 хвилин помірної фізичної активності може позбавити вас від тяги до цигарки.
— Релаксуйте. Практикуйте дихальні вправи, розслаблення м’язів, йогу, візуалізації, гіпноз і масаж.
— Шукайте підтримку. Попросіть ваших рідних та близьких допомогти та підтримати вас. Спілкуйтеся із людьми, які вже мають досвід відмови від куріння.
— Нагадуйте собі переваги здорового способу життя.

Головна перевага — це саме життя, яке у вас буде тривалішим та повноціннішим, коли ви відмовитесь від цигарок

images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |Fatal error: Class 'SAPE_client' not found in /spacenew/www/kreschatic.kiev.ua/index.php on line 211