У Києві популярності набувають невеличкі квартири за помірними цінами
Війна змусила кожного українця переглянути систему цінностей. І хоча житло потрібне за будь-яких обставин, нині головне — своя хата. Київський ринок житлової нерухомості потрапив у лещата: з одного боку — девальвація гривні та дорожнеча будматеріалів, з іншого — столичних жителів більшає. На жаль, за рахунок вимушених переселенців. Позитив у тому, що ринок «не впав». І навіть є певна динаміка. Та попит диктує свої умови.
Ганна КАСІЧ. Фото Бориса КОРПУСЕНКА | «Хрещатик»
Мінус два квадратних метри
Середня площа квартир у Києві, введених в експлуатацію протягом 2014 року, є меншою майже на 2 квадратних метри, порівняно з аналогічним показником 2013-го. Про це свідчить дослідження «Огляд ринку житлової нерухомості у 2014 році» від компанії UTG. Так, у 2013 році середня площа квартир у столиці складала 79 метрів квадратних, а торік — вже 77,3 метра квадратних. Для порівняння, у 2012-му цей показник дорівнював 83,2 квадратних метра.
Відповідно, зростає попит на квартири з меншою кількістю кімнат. Сукупна доля одно-, дво- та трикімнатних квартир протягом 2014 року зросла до 95,8 % (у 2013 році цей показник складав 94,2 %). А частка однокімнатних, з-поміж побудованих і введених в експлуатацію у столиці минулого року, зросла до 47,5 % від загальної кількості (у 2013 році — 44 %).
|
Причому, за даними прес-служби порталу Address.ua, спостерігаються дуже динамічні зміни характеристик попиту. У січні 2015 року, наприклад, 36 % покупців шукають однокімнатні квартири, 40 % — двокімнатні. «Таким чином,— відзначає прес-служба порталу у коментарі газеті «Хрещатик»,— майже 80 % від усього обсягу попиту припадає на економ-клас вартістю до 80-ти тисяч доларів США». Як наголошують експерти, протягом останнього місяця (січня 2015 року) спостерігалося значне зростання частки таких покупців у структурі загального попиту — на 9 %. Що ж до попиту на житло бізнес- та преміум-класу, він залишається на низькому рівні.
Дрібновартість у тренді
Нинішній рік розпочався для київського ринку нерухомості з затишшя. Це пов’язано з тривалими новорічними святами, але свій вплив мав і високий рівень невизначеності на валютному ринку, девальвація національної валюти. Відповідно до статистики, основні показники пропозиції київського ринку практично залишилися на рівні грудня 2014 року. Несуттєво знизилася кількість квартир у продажу (44 846 у січні 2015 року проти 44 990 у грудні 2014-го), а також медіанна ціна пропозиції за квадратний метр (1633 доларів США у січні 2015-го проти 1639 доларів США у грудні 2014-го).
Старший аналітик департаменту стратегічного планування компанії UTG Костянтин Олійник у коментарі «Хрещатику» розповів, що комплекс негативних чинників зумовив зниження платоспроможного попиту і скорочення кількості угод, що змушує населення відмовлятися від дорогих покупок, займати вичікувальну позицію.
«Бики» проти «ведмедів»
«Бики» на біржі грають на зростання, «ведмеді» — на зниження. Якщо застосувати цю термінологію до ринку нерухомості столиці, «бики» та «ведмеді» зійшлися у герці. Покупці хочуть дешевше, продавці, з огляду на валютні стрибки,— дорожче. Так було завжди, та боротьба загострилася.
За даними порталу Address.ua, у січні 2015 року більш ніж 41 % відвідувачів розглядали квартири у найнижчому ціновому сегменті — до 40 000 доларів США.
З огляду на підсумки 2014 року, навряд чи варто сподіватися на різкі зміни. За словами Костянтина Олійника, незважаючи на суттєве падіння попиту, ціни на ринку вторинної нерухомості у доларовому еквіваленті знижуються помірно (- 7 % за підсумками 2014 року), тоді як у гривнях ціни зросли на 83,5 %