Логотип видання 'Хрещатик'

images
images
разделительная полоска
разделительная полоска
архів | документи | реклама  | контакти
разделительная полоска
разделительная полоска разделитель
images
Новини
  images
12 лютого 2015 року, четвер  №20 (4616) номер газеты в PDF-формате PDF новини в RSS-форматі RSS   |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    |    
images
полоса
images
images
Медицина
images  
images
images
images
12/02/2015      надрукуватипрочитало 2548 человек  

images
Безцінний дар — бачити
images

Очі людини — не тільки дзеркало душі, а ще й унікальний механізм пізнання навколишнього світу


Понад 90 % інформації про навколишній світ ми отримуємо завдяки очам. Науковці зараховують людське око до найскладніших та найуразливіших органів. Воно має розмір усього 2,5 см і важить близько 28 грамів, однак містить 6 м’язів та мільйони клітин, які й дозволяють нам бачити. Більше того, око людини має незвичайну здатність фільтрувати пил та бруд у повітрі, регенеруватись і самостійно відновлюватися після отримання подряпин та невеликих травм.

Олекса ЧЕРЕВАТИЙ | спеціально для «Хрещатика» Фото з сайту www.ivanovomama.ru


полоса

Мати здорові очі й бачити світ навколо себе — це справжній дар. Однак з кожним роком збільшується кількість людей, які через ті чи інші причини позбавлені його. Згідно з даними ВООЗ, на 2013 рік у світі нараховувалося близько 285 млн осіб, які страждають від порушень зору, й із них 39 млн вражені сліпотою, 246 млн мають знижений зір.

Хто ж піддається ризику?

Основними причинами порушення зору є аномалії рефракції (короткозорість, далекозорість або астигматизм). Ця група людей, які мають проблеми із зором, складає близько 43 % всіх таких випадків. Понад третина проблем пов’язана з катарактою й лише 2 % викликані розвитком такого небезпечного захворювання, як глаукома. Фахівці впевнені, що понад 80 % всіх цих хвороб можна вилікувати. Більше того, профілактика може позбавити людину проблем із зором у майбутньому.

Хоча втратити зір або ж погіршити його можна з причини травмування, через спадковість чи просто нещасний випадок. В суспільстві існують групи ризику, для яких ця небезпека набагато вища. Понад 90 % осіб із порушеннями зору проживають у бідних країнах.

Ще однією категорією громадян, вразливих для хвороб зору, є літні люди. До 65 % з тих, хто страждає від порушень зору, — це особи у віці 50 років і старші. Ця вікова група становить 20 % населення планети — як і у випадку із бідними людьми, кількість їх із кожним днем зростає.

Вразливими для хвороб зору є також діти віком до 15 років. В світі нараховується 19 млн неповнолітніх, які мають набуті чи спадкові проблеми із зором. Найбільш поширеною є аномалія рефракції. Кількість дітей із цим діагнозом близько 12 млн. Серед причин появи цієї проблеми може бути надмірна зорова робота на близькій відстані від предмета, спадкова схильність, недостатньо розвинений м’яз ока або ж його перенапруження. Для 1,4 млн дітей у світі втрата зору є остаточною та невиліковною. В цьому випадку перед суспільством стоїть завдання не лише винайти засоби для повернення зору малечі, а й створити умови для реабілітації таких дітей.

Які захворювання можуть вражати людські очі?

Як вже зазначалося вище, найбільш поширеними порушеннями зору в людини є аномалія рефракції та катаракта.
Аномалія рефракції є досить поширеним порушенням зору. В світі близько 153 млн осіб, які мають це захворювання. Аномалія рефракції характеризується тим, що око людини не може чітко та правильно сфокусувати зображення із зовнішнього світу. Внаслідок цього людина страждає від розпливчастого зору, нечіткої картинки та неможливості фокусування на предметах на різній відстані. Залежно від особливостей порушення «аномалія рефракції», в свою чергу, поділяється на міопію (короткозорість), гіперопію (далекозорість) та астигматизм. Міопія (або короткозорість) — це порушення роботи ока, що проявляється у зниженні чіткості зору на велику відстань, яке відбувається через проблеми із фокусуванням світлового потоку, що потрапляє на очну сітківку. Через короткозорість людина не може чітко розрізняти предмети та написи на великій відстані. Основною причиною короткозорості вчені називають порушення форми очного яблука, яке стає більш видовженим та схожим на овал замість кулі. Через зміну форми погіршується і функціонування ока, бо потік світла не фокусується правильно. Викликані такі порушення перевантаженістю очей під час роботи без достатнього освітлення та на малій відстані від предмета, недостатньою розвиненістю м’язів ока, які відповідають за рухливість очей. Симптомами короткозорості є погіршення зору в темряві, головний біль та підвищена стомлюваність очей.

Гіперопія (або далекозорість) — інше порушення зору, при якому людина втрачає чітке зображення на невеликій відстані від предмета (зазвичай картинка погіршується вже на відстані 20—30 см). Головна причина далекозорості — вкорочена форма очного яблука, через що світлові промені, потрапляючи в око, фокусуються неправильно. У маленьких дітей далекозорість може мати природний характер та зникати з віком. В дорослих причиною гіперопії часто є перевтома акомодаційного м’яза ока, що пояснюється тривалим напруженням очей при роботі на маленьких відстанях до предметів, наприклад — під час читання чи тривалої роботи за комп’ютером. Характерними ознаками порушення є поганий зір на близькій відстані від об’єкта, сильна стомлюваність очей при читанні, часті випадки запальних захворювань очей (наприклад, ячмінь та кон’юнктивіт). За перших ознак проблем із зором необхідно звернутися до фахівця.

Ще одним поширеним порушенням зору, пов’язаним із аномалією рефракції, є астигматизм. Людина з таким захворюванням бачить навколишній світ викривлено. Прямі лінії стають кривими, чіткі форми — розмитими. Причина цього — порушення нормальної рефракції ока. Рефракція — це здатність оптичної системи ока заломлювати промені світла в необхідному для нормального відображення картинки напрямі. Астигматизм виникає через неправильну форму рогівки або кришталика, що викривляє зображення навколишніх предметів. Порушення може мати як спадковий характер, так і бути результатом травмування ока. Симптомами порушення (окрім вже згадуваних проблем із чітким відображенням картинки) можуть бути головний біль та швидка втомлюваність очей

Катаракта

Катаракта — це загальна назва для групи захворювань очей, від яких страждають мільйони людей. Саме катаракта є основною причиною втрати зору людьми віком за 40 років. В середині нашого ока є лінза, яка працює аналогічно лінзі в об’єктиві фотокамери. Крізь цю лінзу — кришталик — світло потрапляє на сітківку ока та дозволяє фокусувати зображення предметів, що є навколо, й робить їх чіткими та яскравими. Лінза — або кришталик людського ока — складається з білка та води. Білок відіграє дуже важливе значення, регулюючи роботу кришталика. Але через певні причини, які повністю ще не вивчені, білок починає збиратися на самому кришталику, утворюючи плями та хмари, що ускладнює проходження світла крізь лінзу та погіршує якість зображення. Так розвивається катаракта.

Це захворювання — головна причина сліпоти. Вчені розрізняють кілька видів захворювання. Відповідно до походження захворювання виділяють вроджену та набуту катаракту. Також залежно від локалізації існує субкапсулярна катаракта (захворювання, яке вражає задню частину лінзи), ядерна катаракта (локалізується глибоко в центральній частині ядра кришталика), тотальна катаракта, полярна катаракта (задня та передня), веретеноподібна та багато інших видів. Відповідно до стадії розвитку захворювання лікарі розрізняють початкову, незрілу, зрілу та перезрілу катаракти.

Особливість захворювання полягає в тому, що починається і розвивається воно непомітно. Зір погіршується поступово, зображення розмивається, а симптоми дуже схожі на просту перевтому очей. Через це людина не звертає уваги на порушення зору, дозволяючи хворобі прогресувати. Характерними ознаками того, що у вас починається катаракта, є затуманеність зору, розмитість зображення, зміна яскравості світла. Кольорові картини стають сірими, світло від прямих джерел (фари машини або світло від свічки) стає нестерпно яскравим.

Підступність катаракти в тому, що вона може тимчасово зникати, а в людини відкривається так званий «другий зір», коли всі вищезазначені симптоми припиняються. Це характерно для ядерної катаракти. Але це поліпшення є нетривалим, і після нього хвороба лише посилюється.
images
images
images
images
Статтi по темi:
images  
images
images
images
images
12/02/2015 | Гімнастика для очей.
images

СПОЖИВАЧimages images
images
фото
За втрату багажу відповідає авіакомпанія

Останнім часом почастішали скарги від пасажирів на крадіжки речей з багажу в українських аеропортах. З валіз туристів зникають дорогі речі. Ми запитали у юристів, хто має відповідати за втрату багажу і як повернути майно...   дізнатися більше imagesРЕЛІГІЯimages images
images
фото
Коли людина молиться, то біси ридають від горя

З прадавніх часів вважалося, що поряд з людьми живуть невидимі «ефірні» істоти, які через низьку щільність є незримими тінями. І це не міф, а реальність. Сучасні прилади зареєстрували цих невидимок в інфрачервоній і ультрафіолетовій частинах спектру. Учені на підставі досліджень зробили висновок, що енергетичні істоти мають природу, аналогічну кульовій блискавці, але поводяться, як розумні створіння, що вкотре підтверджує правильність Біблійських істин...   дізнатися більше images
images
images

images
© газета "Хрещатик", "Хрещатик.Київ"
У разi використання матерiалiв
гіперпосилання на kreschatic.kiev.ua обов'язкове.
Всi права на матерiали цього сайту
охороняються вiдповiдно до законодавства України,
зокрема про авторське право i сумiжнi права. WebAdmin
images images images
| | | | | | | |