![]() |
Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман пообіцяв, що у 2017 році жодна працююча людина не отримуватиме заробітну платню нижче ніж 3200 грн.
- З 1 січня 2017 року жоден працюючий українець не повинен отримувати менше ніж 3200 грн. Напевно, ми перший український уряд, який робить такий серйозний крок.
Ми ставили перед собою завдання забезпечити більш справедливу оплату праці українців, змінити ситуацію, коли люди, які працюють, навіть не можуть забезпечити себе найбільш необхідним. Ми знайшли рішення, яке буде першим кроком до виправлення цієї ситуації, і сьогодні я дав доручення скоригувати проект Бюджету на наступний рік з урахуванням нового рівня мінімалки», – зазначив Прем’єр-міністр.
Дійсно, для більшості українців це й, начебто, добре, адже ні для кого не секрет, що більшість наших співвітчизників перебувають за межею бідності. Проте виникло багато суперечок: за рахунок чого уряд знайде кошти на підвищення мінімальної зарплати? Та чи дотримається пан Гройсман своєї обіцянки, чи вона так і залишиться лише словами? Адже ми постійно чуємо від нашої влади, що ні на що немає коштів у країні. Тим більше що Україна – боржник МВФ. Про «підводні камені», які можуть стояти за обіцянкою Володимира Гройсмана, висловлювали думки експерти на прес-конференції «Підвищення мінімальної зарплати: реальні наміри або популізм уряду Гройсмана?» в «ГолосUA».
Чи житимуть краще пересічні українці
- Я не думаю, що Прем’єр-міністр, який оголосив про мінімальну зарплату в 3200 грн, піде заднім ходом та не буде виконувати обіцянки. У проекті бюджету, який запропонував уряд на 2017 рік і Верховна Рада прийняла у першому читанні, передбачалося збільшення мінімальної зарплати до 1760 грн. Це означає, що уряд повинен заново розпочинати бюджетний процес або вносити зміни до проекту, – зазначив Андрій Новак, голова Комітету економістів України.
Андрій Новак повідомив, що бачить три джерела, завдяки яким уряд зможе підвищити мінімальну зарплату.
Перше – скорочення працівників бюджетної сфери. Тоді ті, хто залишиться, отримуватимуть більше.
Друге – інфляційний ефект через штучну девальвацію гривні (на думку пана Новака, для девальвації гривні зараз немає жодних економічних причин, проте вона закладається у бюджет).
Третє – збільшення державного боргу.
Максим Гольдарб, керівник «Публічного аудиту», погоджується з колегою в тому, що «мінімалку» дійсно підвищать. Інше питання, як?
- Нескладно підняти зарплату номінально на ту чи іншу суму. Можна і зарплату призначити у мільйон гривень. Для цього країна повинна або володіти величезним доходом на душу населення, або це будуть ті мільйони, які були у 1990-ті роки, котрі нічого не варті, – пояснює Максим Гольдарб.
Якщо збільшать зарплату за рахунок увімкнення друкарського верстата, то в Україні буде значне обезцінювання національної валюти і заробітної плати. Є ризик, що купівельна спроможність такої мінімальної заробітної плати буде ще меншою, ніж купівельна спроможність нинішньої мінімалки.
Експерти також єдині у думці, що розраховувати ще на один кредит від МВФ поки що складно.
Що це значить для бізнесу
Оскільки зросте мінімальна зарплата, то збільшаться і податкові відрахування. Експерти вважають, що це може негативно позначитися на малих підприємцях. Адже не всі з них будуть у змозі сплачувати такі зарплати та уходитимуть у «тінь» ще більше, почастішають випадки зарплат «у конвертах».
Про інфляцію та гіперінфляцію
За словами Андрія Новака, уряд закладає інфляцію на 2017 рік 8,1 %. Але вкластись у таку цифру уряду буде складно. Тому економісти вважають, що інфляція у 2017 році буде набагато більшою, а можливо перейде у гіперінфляцію.
Джерело: vechirniykiev.com.ua